Michal Javůrek jde za prvním místem

Po závodech na maďarském okruhu Pannoniaring snížil Michal Javůrek svou ztrátu na vedoucího jezdce celkové klasifikace Přeboru ČR Volné přes 600, na prvního Aleše Halámka nyní ztrácí již pouze 5 bodů.

Michal Javůrek nastoupil na maďarském okruhu Pannonia-Ring k dalšímu závodu Mezinárodního Mistrovství ČR třídy Superbike a k závodu Přeboru ČR Volné třídy přes 600. Zatímco závod třídy superbike byl z pohledu českých zástupců velmi slabě obsazený, když k technické přejímce nastoupili pouze čtyři jezdci s českou licencí, závod Volné třídy byl doslova přecpaný. Celkem 41 jezdců, z nichž 21 bylo s motocykly o obsahu 1000 ccm, bojovalo během sobotního dne o postavení na startu nedělního závodu. V kvalifikaci si nakonec Michal Javůrek vybojoval start z první řady, když dosáhl třetího nejlepšího času. Vzhledem k obsazení třídy superbike bral Michal Javůrek starty v této třídě pouze jako tréninkovou zkušenost s cílem zlepšit optimální nastavení jeho motocyklu Suzuki GSX-R1000.
Závod Volné třídy zahajoval nedělní program. Michal Javůrek předvedl tradičně dobrý start, po kterém se ujal vedení. O to sice v průběhu prvního kola přišel, nicméně stabilní jízdou se nejen udržel v blízkosti vedoucího Přemka Glinze, ale především neustále zvyšoval svůj náskok na třetího jezdce v pořadí, kterým byl jeden z největších kandidátů na celkové prvenství v Přeboru ČR Aleš Halámek. Dobrou práci mechaniků na přípravě motocyklu potvrdil Michal Javůrek svým nejrychlejším kolem závodu (2:02,551), kterého dosáhl v poslední části, kdy se mu podařilo dostat do bezprostředního kontaktu s vedoucím jezdcem. V závěru závodu přišel i nepříjemný smyk zadního kola, a protože největší soupeři v boji o celkové prvenství byli až za Michalem, rozhodl se markvartický jezdec neriskovat a dojet si pro 20 bodů udělovaných za druhé místo.
V závodě třídy superbike bylo již předem jasné, že se body do celkové klasifikace tentokrát udělovat nebudou. Po úspěchu ve volné třídě si pro další pódium dojel nakonec i v závodě třídy superbike, kde dojel na třetím místě. V pořadí hodnocení šampionátu Alpe Adria, v jehož rámci se český mistrák koná, skončil Javor mezi 22. startujícími jezdci na dvanáctém místě.
Nyní na jezdce Maple Racing Teamu čeká krátká přestávka, během níž se bude pracovat na vývoji motocyklu. Šampionát MEZ MČR pokračuje první červencovou neděli, kdy je na programu první ze dvou brněnských podniků Alpe Adrie.
Michal Javůrek
Na okruh jsme dorazili ve čtvrtek v noci a cílem pátečních tréninků bylo získání optimálního základního nastavení. Po čtyřech trénincích se nám celkem podařilo nastavit převody i podvozek. Zajeté časy byly sice lepší než v loňské sezoně, ale proti ostatním závodníkům to nebylo zrovna nejlepší. První sobotní kvalifikace Volné byla po 15. minutách pro pád jezdce přerušena a tak jsem byl až na 8 místě. Do druhé kvalifikační jízdy jsem nastupoval s cílem razantního zlepšení času, což se mi také povedlo. Zlepšil jsem svůj čas oproti ranní části kvalifikace 3 sekundy a dostal se tak na 3. startovní pozici. Do nedělního závodu se mi podařilo dobře odstartovat. Jel jsem na prvním místě, ale o tři zatáčky později mě předjel Přemek Glinz, za kterým jsem se držel po zbytek závodu. Ke konci tohoto velmi náročného závodu v horkých podmínkách, jsem Přemka dojel a chtěl jsem zaútočit na jeho 1. místo. Přišel ovšem nepříjemný smyk, po kterém jsem přestal riskovat. Věděl jsem, že pro šampionát je tohle dobrý výsledek. Jsem také rád, že se podařilo zajet nejrychlejší kolo závodu. S výsledkem jsem spokojený. Pro závod třídy superbike byla vzhledem k obsazení trochu ztracená motivace. Nakonec si pohár odvážím i z této třídy, ale důležitější bylo o tomto víkendu snížení bodové ztráty na prvního ve Volné třídě a to se podařilo. Aleš Halámek nyní vede již pouze o pět bodů a tak jsme z Maďarska odjížděli spokojení.