MFŠ: S Ondřejem Ježkem a Romanou Tomáškovou

Memoriál Františka Šťastného, který proběhl uplynulý víkend na Masarykově okruhu v Brně, byl ukázkou skutečně parádních klání jezdců a jejich jednotlivých týmů, pro které je závodění na dvou kolech srdeční záležitost číslo jedna.

MFŠ: S Ondřejem Ježkem a Romanou Tomáškovou

Kapitoly článku

Ondřej Ježek
si v Brně dojel pro nejlepší čas v kvalifikaci a závod litrových stocků s přehledem vyhrál. Navíc nastavil v sobotu a v neděli nejrychlejší čas na kolo a tím získal ocenění v podobě hodinek INVICTA. Třiadvacetiletý jezdec z Kuřimi ještě začátkem roku startoval v kategorii FIM SuperSport, po závodu na Phillip Islandu ale přestoupil do jiného týmu a nyní je jezdcem závodního pole FIM Superstock 1000.

U týmu SK Energy nyní sedlá italskou Ducati 1098R a závodní premiéru společně absolvovali v Monze, kde ale neměl štěstí, protože ho během závodu Superstock 1000 zradila technika. Brno mělo být spolu s Monzou místem pro získávání zkušeností s novým motocyklem a zároveň přípravou na důležitý závod v Brně, kde 22. července proběhne devátý podnik světového šampionátu produkčních motocyklů WSBK.

„Tyto dva závody, minulý týden v Monze a teď tady v Brně jsem bral jako takové učící,“ uvedl v rozhovoru pro motorkáře.cz Ondřej Ježek. „Od Monzy jsem ani nic nečekal. Poprvé jsem sedl na Ducati a ten první den byl myslím jednadvacátý. Na vodě mi to později celkem šlo, ale tyto podmínky se hodně liší od těch, které jsou na suchu, takže do Brna jsem se těšil na to, že nebude pršet a já získám větší prostor, abych se s motorkou lépe sžil.“
„Myslím, že se mi to docela podařilo, protože už v pátek jsem zajel kolo za 2´04s. Škoda jen soboty, to si s námi trošku pohrálo počasí. Nicméně my si můžeme stěžovat ze všech nejméně, protože jako jediní jsme měli štěstí na druhou kvalifikaci, která byla řekněme taková méně mokrá a kde jsem zajel kolo za 2´03s, takže znovu dobré. A dnes (neděle) celý závod od začátku až do konce 2´03s. Myslím, že si s motorkou začínám velmi rychle rozumět a začíná se mi to moc líbit.“

Dráha v Brně je okruhem, který českému jezdci viditelně sedí. „Je to vlastně první místo, kde jsem se po přestupu z kategorie minibiků svezl na velké trati,“ pokračoval Ondřej Ježek. „Dráha mi také vyhovuje svým profilem a možná i tím, že když jsem byl mladší, tak jsem tu víc trénoval, takže mi opravdu přirostla k srdci. Také jsem tu doma a na závody pokaždé přijedou všichni známí, sponzoři, takže možná i kvůli tomu tu bývám rychlejší.“

A jaké jsou plány pro tuto sezonu? „Samozřejmě bych rád zajel co nejlepší výsledky už teď v Misanu. Chtěl bych se umisťovat minimálně v první desítce, nejlépe ale v první pětce. Uvidíme. V Itálii budou doma italští jezdci, takže to bude zase o něco složitější. Pak následuje závod ve španělském Aragónu a potom už je Brno, kde jsme teď celkem dobře testovali … věřím, že smůla, která mě od loňska pronásleduje se už konečně zlomí a výsledky do první pětky opět přijdou,“ dodal závěrem Ondřej Ježek.
Velmi příjemným překvapením byl v kubatuře 125GP + Moto3 výkon teprve třináctileté Romany Tomáškové ze stáje PaM Servis Racing. Mladá jezdkyně je napohled křehkou mladou dívkou, ale jakmile zavře hledí přilby a otočí plynem, můžou její rivalové počítat s těžkým soupeřem v boji o přední pozice.

Tomášková závodí s čtyřdobým prototypem Honda NSF-250R (Moto3) a jde ji to náramně dobře. V dubnu jela na Slovakia Ringu premiéru, kde po bitvě s dvaadvacetiletou Slovenkou Bárou Jakubičkovou získala umístění na stupních vítězů v podobě druhého místa plus vítězství v mistrovství republiky.

S Romanou Tomáškovou jsme v Brně hovořili nejen o samotném závodu, ale hlavně o tom, jak se k závodění vůbec dostala. „Závody jsem sledovala v televizi a moc se mi líbily, takže jsem navrhla, zda bychom si to mohli taky vyzkoušet. Zajeli jsme tady do Brna, kde se mi to hodně zalíbilo a od té doby vlastně závodím,“ uvedla v rozhovoru pro motorkáře.cz Romana Tomášková.
V sobotním kvalifikačním tréninku si Tomášková zajistila páté místo na startu, což znamená druhou řadu. V samotném závodu na osm kol neporazila jen vítěze kategorie 125GP/Moto3 Ladislava Chmelíka a Maďara Adriana Gyuntaie. „Tak to je jasné, kluci mají o hodně víc najeto než mám já,“ řekla o závodu, kde si ve finále nemohla dovolit jedinou chybu. „Dnes už nemám slov. Jsem opravdu šťastná,“ dodala závěrem.

Před domácím publikem tak Romana Tomášková oslavila třetí místo a v průběžném hodnocení seriálu Alpe Adria ji s šestatřiceti body patří druhá příčka. Další závod motocyklového seriálu je na programu začátkem června na okruhu PannoniaRing.

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist