Davidu Látrovi potvrdili body ze Slovakia Ringu

Český motocyklový jezdec David Látr byl jen nedávno jmenován Mistrem České republiky v silničních závodech motocyklů třídy Supersport pro rok 2013. Výsledek z šampionátu Alpe Adria ale do této chvíle znám nebyl. Tedy až do rozhodnutí Národního disciplinárního soudu Slovenské motocyklové federace (SMF).

Davidu Látrovi potvrdili body ze Slovakia Ringu
Národní disciplinární soud Slovenské motocyklové federace zasedal ve čtvrtek 5.prosince 2013 a posuzoval odvolání Davida Látra proti rozhodnutí JURY z posledního podniku sezony seriálu Alpe Adria, které proběhlo na slovenském závodním okruhu Slovakia Ring, Orechová Potoň ve dnech 7. a 8.září 2013.

Slovenský Národní disciplinární soud potvrdil odvolání Davida Látra proti diskvalifikaci ze závodu třídy 600 Supersport v motocyklovém mistrovství Alpe Adria a uznává získané body z obou vítězných závodů, které jel český závodník stáje Motorpower v sobotu 7.září a v neděli 8.září 2013.

To znamená, že David Látr vyhrál letošní titul třídy Supersport motocyklového šampionátu Alpe Adria, i když je v této chvíli stále možné se proti tomuto rozhodnutí odvolat.
David Látr přijel letos v září na Slovensko s osmnáctibodovým mankem na vedoucího jezdce Rakušana Jochena Rottera. Sobotní první závod vyhrál a byl jen kousek od triumfu.

K čemu pak na Slovakia Ringu vlastně došlo a proč až do této chvíle nebyl jmenován vítěz třídy Supersport v motocyklovém šampionátu Alpe Adria, objasnil v rozhovoru pro web Motorkari.cz manažer české stáje MotorPower Luboš Moravec.

„Na Slovensko jsme odjížděli s vědomím, že můžeme bojovat o celkové prvenství v šampionátu Alpe Adrie. Bylo nám jasné, že je David dobrý pilot, má dobrou techniku a při víkendu s dvěma závody se to mohlo podařit. Nasvědčovaly tomu už také tréninky, kde David jezdil neskutečně rychlá kola a první závod, který se jel v sobotu, bezkonkurenčně vyhrál.“

„Okamžitě po závodu, ale naši motorku obestoupili členové rakouské výpravy a nikoho k ni nechtěli pustit až do příchodu technických komisařů, kteří nám oznámili, že motocykl půjde okamžitě na důkladnou kontrolu. V garáži nám motorku rozebrali téměř do šroubku a nalezli tam, jak oni sami pojmenovali – Black Box. To je ale součást kabeláže zapalování, která byla zakoupená společně s motocyklem od týmu Intermoto.“

„Vše jsme objasnili. Slovenští techničtí komisaři celou situaci pochopili, ale rakouský technický komisař Franz Zehethfer si stál za tím, že máme na motorce nedovolený hardware. David Látr byl vyloučen ze závodu, nikoli však diskvalifikován, výsledky zůstaly tak jak byly, ale až do dneška vlastně neoficiální.“
„Motocykl zůstal u pořadatelů zamčený v garáži a my se k němu dostali až hodinu před nedělní kvalifikací, takže jsme neměli ani dost času k nahřívání pneumatik, které trvá přibližně dvě hodiny. To bylo jasné ohrožení jezdce Davida Látra na zdraví a životě. V neděli před závodem následovalo to samé. Na přípravu jsme měli jen hodinu a pracovali jsme pod dohledem technických komisařů. David i přes to všechno druhý závod znovu vyhrál a my už tehdy přímo na místě podali protest.“

„Naše Honda CBR 600RR tak zůstala na Slovensku přibližně dva týdny, protože měla projít kontrolou u nezávislého technického komisaře. Zda k avizované prohlídce došlo nevím, ale když jsme si pro ni přijeli, byla nám předána za přítomnosti zástupce Slovenské motocyklové federace a za Alpe Adrii tam byl právě technický komisař pan Zehethfer.“

Jak to vlastně dopadlo s "Black Boxem", který všechny ty peripetie odstartoval? „Ta krabička, to je vlastně takový filtr, který je součástí kabeláže MoTeC z Austrálie. My tam nic navíc nepřidávali, to tam prostě je dané od výroby. Také jsme jim volali, psali do Austrálie maily, aby nám k tomu poslal vyjádření přímo výrobce. To jsme také obdrželi a vše následně předali Národnímu disciplinárnímu soudu SMF, který ve finále rozhodl tak jak rozhodl.“
Skutečně napínavý závěr sezony Alpe Adrie a také poměrně zvláštní, což je určitě škoda, protože finále rozhodně stálo za to a prostě vyhrál ten lepší. Tak by to mělo ve sportu být. David Látr je pro letošní rok potvrzeným Mistrem České republiky, na potvrzení titulu z mistrovství Alpe Adria si bude muset ještě počkat.

Kvality českého závodníka už nyní ocenila společnost K-Tech, jenž si Davida Látra vybrala za oficiálního testovacího jezdce. Po posledních událostech a zkušenostech to v tuto chvíli vypadá, že se teď zaměří víc na testování a vývoj podvozků než na samotné závodění. Doufejme, že jen do okamžiku než přijde taková nabídka, které bude těžké odolat.

AKTUALIZOVÁNO

Po víkendovém zasedání komise Alpe Adria Road Racing v Itálii mělo dojít k ustanovení vítěze třídy Supersport pro rok 2013, kterým se stal rakouský závodník Jochen Rotter. Informace o vítězství rakouského jezdce je v tuto chvíli v podobě krátkého oznámení na stránkách šampionátu Alpe Adria.

Oficiální vyjádření tým Motorpower s jezdcem Davidem Látrem do této chvíle neobdržel. Podle informací manažera týmu Luboše Moravce, mělo dojít k zrušení výsledků nedělního závodu třídy Supersport na Slovakia Ringu ze dne 8.září 2013. Tyto informace nicméně musíme brát jako neoficiální.

V této chvíli nezbývá než si skutečně počkat na oficiální vyjádření, kdo je vlastně vítězem letošního ročníku třídy Supersport v Alpe Adrii a následně podle jakého klíče se postupovalo při vyhodnocování vítěze letošní soutěže.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist