Brněnský víkend v podání Maple Racing Teamu

Motocyklový tým Maple Racing Team absolvoval další závodní víkend, tentokrát se cestovalo na Moravu, kde se závodilo na okruhu v Brně.

O víkendu 15.-16.července se konal další podnik Mistrovství ČR silničních závodů motocyklů. Tento podnik se jel společně s Alpe Adria Championship a také s Mistrovstvím Polska. Články v některých médiích slibovaly divácké hody, mohli jsme se dočíst i informace od pana Václava Janka (Automotoklub Autodrom Brno, ředitel závodu) o téměř pěti stech přihlášených jezdcích. A letní počasí mělo přispět také ke skvělým zážitkům. Maple Racing Team přijel do Brna také zjistit, zda si vypil kalich hořkosti až do dna již minulý týden při závodech v Mostě nebo jestli ho smůla bude provázet i nadále.
Jelikož se snažíme přistupovat k závodům maximálně zodpovědně, měl zde náš tým své zástupce dříve než byl avizovaný oficiální začátek (dle Zvláštního Ustanovení – pátek ráno přejímky, kvalifikace Volných třídy v pátek od 15:00), tudíž nás nezaskočila náhlá změna časového plánu organizátorů a přesunu kvalifikace z původního odpoledního času na čas dopolední. Údajný nedostatek transponderů pro Volné třídy pravděpodobně vyústil v chyby a chaos ve výsledcích, což dokonce skončilo opakováním kvalifikací, doplněním transponderů do Volných tříd (jednalo se údajně o transpondery motokárové, které bylo nutné umístit nestandardně blízko k povrchu závodní dráhy, aby byla zaručena jejich „správná“ funkce). Později se ukázalo, že výsledkový chaos zavládl i v jiných třídách. Bohužel pro organizátory se víkendových závodů (pro ně zřejmě nečekaně) účastnili i cizinci, kterým (situace, jenž jsem byl očitým svědkem) nebyl nikdo v prostorách časomíry schopen vysvětlit, např. proč se nikde nezobrazují výsledky jezdce jejich týmu. S chybami jsme pak setkávali i na trati, na jednu doplatil i náš jezdec Michal Javůrek, který měl zbytečný pád ve výtečně rozjeté kvalifikaci. Díky laxnímu přístupu „traťáků“ se vesele po trati proháněl dýmící motocykl (kde na první pohled každý viděl, že se jedná o poruchu stroje), ze kterého se na povrch závodní dráhy dostal olej, na němž právě Michal Javůrek upadl. Z kvalifikací žádné oficiální výsledky nemůžeme výjimečně udat, protože jsme na jedné výsledkové listině viděli i čas 1:57:…..
Prvním závodem tohoto víkendu s účastí našeho týmu byl sobotní závod Volné třídy 250-600 ccm. Postavení na startovním roštu pro nás bylo od začátku překvapením, tušili jsme cca. 20.místo v opravdu početném a nabitém startovním poli, ale mýlili jsme se. Pepek Brtek byl donucen startovat z 22.pozice. Již na startu jsme nebyli zdaleka jediní, komu se přidělení startovních pozic nelíbilo, přesto byl závod odstartován. Pro našeho jezdce však závod skončil již v první zatáčce okruhu, kdy jej bezohlednou jízdou doslova poslal k zemi jeden z polských jezdců. Pepek Brtek naštěstí přežil nedobrovolný výlet mimo trať bez újmy na zdraví a motocykl se podařilo opravit na nedělní závod třídy Supersport.
Po závodě Volné třídy 250-600 ccm měl původně následovat závod druhé Volné třídy (nad 600 ccm), ale díky již zmiňovaným problémům organizátorů s časomírou, byl místo závodu vyhlášen další kvalifikační trénink a závod samotný přesunut na nedělní podvečer.
V neděli byl na závodní trati opět prvním reprezentantem týmu Pepek Brtek, který se účastnil závodu třídy Supersport. V poli závodních jezdců zvučných jmen (např. William De Angelis, Tomáš Mikšovský, …) se Pepek rozhodně neztratil a po tvrdém boji získal 17.místo v Alpe Adrii a v MČR cca.7.místo (vše je neoficiální).
V nedělním podvečeru přišla na řadu také druhá Volná třída, kde jsme měli velmi horké želízko v ohni, jímž byl samozřejmě Michal Javůrek. Oprávněným favoritem závodu byl vedoucím muž celkového pořadí Aleš Halámek, ten však po nepovedeném startu ve snaze dohnat ztrátu havaroval. Michal si v průběhu závodu nevedl vůbec špatně, ale ke konci závodu ho začaly trápit opotřebené pneumatiky a bylo z toho slušné 6.místo. Neoficiálně by tedy Michalovi měla patřit v celkové pořadí po tomto posledním závodě 2. příčka, za již zmiňovaným Alešem Halámkem a těsně před dotahujícím se Zdeňkem Štětinou.
Těžko tedy soudit, zda další smolný a pády protkaný víkend MAPLE Racing Teamu lze přisuzovat odvracené tváři paní Štestěny nebo přisoudit i část viny lidským chybám ??? Jediné o čem se tým opět přesvědčil, je schopnost vyvinout maximální úsilí proto, abychom po pádech zničené motocykly opět připravili našim jezdcům k dalším bojům bez nutnosti odstupování ze závodů. Děkujeme Petru Štolovi (www.racing.motorkari.cz) za mediální podporu, také firmě Aura Engineering (která podporuje přímo Michala), ale i všem ostatním sponzorům za jejich podporu. K další závodu se tým vrací již poslední červencový víkend (29-30.7.2006) na mostecký autodrom, kde doufám již smolné období zlomíme.