V deštivém Těrlicku slavil Horst Saiger

Poprvé v novodobé historii Havířovského Zlatého kahance, který na okruhu v Těrlicku obnovili v roce 2008, během závodního víkendu pršelo. To samozřejmě ovlivnilo jednotlivé jízdy, ale rozhodně ne jejich atraktivitu, protože fanoušci, kteří i přes nepřízeň počasí na okruh zavítali, viděli mistrovství jezdců na dvou kolech také na vodě.

V sobotu 31.srpna proběhly tréninkové jízdy, kterými se jezdci jednotlivých kubatur kvalifikovali do nedělního závodu. Ani boj o pozice na startu ale nebyl ušetřen změnou podmínek na trati, takže jezdci museli hledat nejen to správné nastavení pro suchou trať, ale vyzkoušeli si už také jízdu na mokrém povrchu.

Supermono + Supertwin + 400 SS

Start prvního závodu v rámci mistrovství České republiky tříd Supermono, Supertwin a 400 SS byl odložen o přibližně dvě hodiny, protože počasí stále hrozilo intenzivním deštěm. Nakonec byl závod odstartován v půl jedenácté a jezdci měli před sebou osm kol. Vítězem kategorie Supermono se stal Daniel Zörnweg, kategorii Supertwin vyhrál Paul Shoesmith a 400 SS Michal Šlezar.

Klasik 175 + 250 + 350ccm

Dalším závodem na okruhu v Těrlicku bylo klání klasiků v kubaturách 175 + 250 + 350ccm. Tento závod byl vypsán na šest kol vítězi jednotlivých tříd byli v pořadí Miloš Thér, Martin Slanec a Josef Juřík. V Těrlicku už nepršelo, ale dráha byla stále mokrá, takže i tento závod byl vypsán jako mokrý. Nejtěsnější rozídl byl k vidění v třídě 350ccm, protože tam na vítězství ztratil druhý v pořadí Vítězslav Hatan jen půl sekundy. V třídě 175ccm byla bitva o první místo také hodně vyrovnaná, když první dva jezdce dělilo v cíli 0,634 sekundy.

Volná do 600cm

Závod třídy do 600ccm jeli jezdci na deset kol a stal se kořistí Michala “Indi“ Dokoupila. Tento závod ale v sedmém kole předčasně zastavily červené vlajky po pádu jednoho z jezdců, takže se do výsledků započítávalo pořadí z posledního dokončeného kola. Náskok českého závodníka byl v této chvíli téměř osmnáct sekund. Mnohem těsnější to bylo mezi Wyliem a Červeným, protože tam oba jezdce dělilo jen 0,196 sekundy.

Mistrovství ČR Volná do 600cm – výsledky ZDE

1. - Michal Dokoupil - Yamaha R6 - 6kol za 15:17,415
2. - Ben Wylie - Yamaha - 15:35,329 - +17,914
3. - Marek Červený - Yamaha R6 - 15:35,525 - +18,110

125 Sportproduction

Po druhé hodině odpoledne odstartovali závod nejnižší kubatury 125 Sportproduction, kde už v prvním kole došlo k nehodě jednoho z jezdců, takže závod museli zastavit a opakovat. Někteří jezdci už mají na svých motocyklech hladké pneumatiky, což možná bylo důvodem také mnoha pádů. Nicméně zajímavým soubojem pro diváky podél trati byl boj o druhé místo mezi Markem Zimou a Michalem Savinkovem. Vítězem závodu byl Martin Sedlo s celkem přesvědčivým náskokem v podobě téměř osmadvaceti sekund.

Mistrovství ČR 125 Sportproduction – výsledky ZDE

1. - Martin Sedlo - Cagiva - 7kol za 20:58,477
2. - Marek Zima - Aprilia 125 - 21:26,047 - +27,570
3. - Michal Savinkov - Aprilia RS 125SP - 21:26,135 - +27,658

Volná nad 600cm

Závod kubatury nad 600cm byl vypsán na deset kol. Souboje jezdců této třídy dokázaly přítomné diváky rozehřát a bylo se na co dívat. Souboje mezi Didierem Gramsem a Horstem Saigerem dostávaly fanoušky do varu a všechny jezdce, a to nejen této kubatury, mohutně povzbuzovali. Vítězství slavil Didier Grams, Horst Saiger se zatím musel spokojit s druhým místem, i když to byla hodně těsná koncovka.

Mistrovství ČR Volná nad 600cm – výsledky ZDE

1. - Didier Grams - BMW S1000RR - 10kol za 22:25,253
2. - Horst Saiger - Kawasaki ZX10R - 22:25,415 - +0,162
3. - Steven Michels - BMW 1000 - 23:05,638 - +40,385

125GP + 250CRR

Předposledním závodem nedělního programu bylo klání kubatur 125GP a 250CRR. Vítězem nejnižší kubatury 125ccm se po devíti kolech stal Patrik Kolář. Závod čtvrtlitrů vyhrál Jan Vysloužil. v kubatuře 250SP a Pavel Navrátil v 250RR. Po tomto závodu už všichni s napětím očekávali vyvrcholení Těrlického víkendu v podobě královské disciplíny a to Grand final.

Grand Finale

Závěr programu jubilejního 30. ročníku Havířovského Zlatého kahance patřil závodu Grand finale, kde se utkali nejlepší z nejlepších, což byla třicítka jezdců z kubatur Volná do 600ccm a Volná nad 600ccm. O prestižní trofej znovu bojuje divákům již známá dvojice Didier Grams a Horst Saiger. Tentokrát byl úspěšnější druhý v pořadí Horst Saiger, jenž se také o něco později stává absolutním vítězem jubilejního třicátého ročníku závodů v Těrlicku. V třídě do 600ccm byl nejrychlejší Morgan Rejnäs, Michal "Indi" Dokoupil v závodu nebyl klasifikován.