Pikes Peak 2019: Dunlop nepřijel, favorit zahynul, Kamil Holán zaválel

Jeden z nejstarších závodů do vrchu na světě, slavný Pikes Peak, zvaný též Závod do oblak, má za sebou 97. ročník. Očekávala se účast hvězdného Michaela Dunlopa a vítězství, případně rekordní čas největšího favorita a už čtyřnásobného vítěze závodu Carlina Dunneho. Nestalo se ani jedno, Dunlop se odhlásil, protože se zranil při automobilové Donegal International Rally a Carlin Dunne tragicky zahynul při hajsajdru pouhých několik desítek metrů před cílem dvacetikolometrového závodu.

Favorit do cíle nedojel

Podle mezičasů to vypadalo, že Dunne (36), startující na Ducati Streetfighter V4 vyhraje popáté a že při tom překoná i traťový rekord (v kvalifikaci zajel nejrychlejší čas). Poslední časový údaj bohužel chybí, cílovou čáru Carlin Dunne neproťal. Vítěz z let 2011. 2012. 2013 a 2018 podlehl zraněním, která utrpěl v poslední zatáčce závodu. Jeho smrt byla šokem pro všechny fanoušky, závodníky, ředitelství závodu i šéfa Ducati Severní Amerika Jasona Chinnocka: „Carlin byl součástí naší rodiny a jeden z nejskvělejších lidí, které jsme v životě poznali. Budeme vždy vzpomínat na jeho lásku k tomuto závodu a k motocyklovým závodům, v našich srdcích zanechává obrovskou mezeru.“

Vítězem závodu se tak stal Rennie Scaysbrook na Aprilii Tuono V4 1100, který časem 9:44.963 překonal dosavadní nejlepší motocyklový čas Chrise Fillmora z roku 2017. Rennie Scaysbrook je testovacím redaktorem amerického časopisu Cycle News a na Pikes Peaku startoval počtvrté.

Kamil Holán nejlepším nováčkem

Kromě titulu „Krále hor“ vyhrál Scaysbrook i třídu Heavyweight, v níž startoval jako nováček náš známý TT-man Kamil Holán. Ten sedlal Ducati Strretfighter a obsadil časem 10:38.109 krásné čtvrté místo. Jen o pár sekund delší čas zajel Cory West na elektrice Zero SR/F.

Třídu Exhibition Powersport vyhrála Němka Lucy Glöcknerová na BMW S1000R, která tady měla úspěch už loni. Kategorii Pikes Peak Middleweight vyhrál Brazilec Rafael Paschoalin na Yamaze MT-07 časem 10:43.880 a třída Lightweight se stala kořistí Chrise Fillmora na KTM 450 SX-F Factory Edition časem 10:20.819. Jak je vidět z časů, silnou motorku je sice pro jízdu do výšky přes 4000 m.n.m. třeba, ale na hrbolaté silnici se 156 zatáčkami nerozhoduje jen objem motoru.