Motocykly závodily v Kyjově

Devátý ročník Kyjovského okruhu se o víkendu 1. a 2. září odjel na přírodní městské trati v Kyjově. Poprvé pod Českým svazem motocyklového sportu a také jako Mistrovství České republiky na přírodních okruzích. I přes proměnlivé počasí provázející sobotní tréninky byla divácká účast hojná, do Kyjova se sjelo přes 10 tisíc fandů motocyklového sportu. Vzácnými hosty byli jezdci Moto GP Karel Abraham a Jakub Kornfeil, kteří se zúčastnili nedělního slavnostního zahájení a poté i autogramiády pro fanoušky.

Motocykly závodily v Kyjově

Kapitoly článku

Již tréninkové jízdy napověděly, že boj o poslední letošní mistrovské body bude opravdu napínavý. Zvláště v královské třídě „šestek“, tedy motocyklů typu supersport a superstock o obsahu motoru do 600 ccm, byly časy prvních deseti jezdců velmi vyrovnané. V sobotu po trénincích se jel sprint O Pohár Petra a Tomáše Hlavatkových právě této nejsilnější kubatury. Jelikož se výsledky započítávaly do Mistrovství ČR, jednalo se o velmi adrenalinovou podívanou. Nejrychlejším ze všech byl Martin Holoubek, druhý skončil Petr Bičiště, třetím místem se mohl pochlubit Petr Homola. Olin Hanák, hájící barvy I. Motoclubu Kyjov skončil na čtvrtém místě.

Neděle začala závodem spojených tříd Klasik do 175 a 250 ccm. Závod stopětasedmdesátek vyhrál skoro domácí Eduard Klimek z Moravan, druhé místo obsadil Karel Kalina z nedalekého Starého Města a třetí příčku vybojoval Antonín Plevák z Nové Paky. Silnější dvěstěpadesátky ovládl Lubomír Koudelka, pohár za druhé místo si z Kyjova na Slovensko odvezl stejně jako loni Jozef Ježovica, třetí byl Petr Krsek. Druhý závod nedělního vyjasněného dopoledne se týkal opět strojů veteránské třídy Klasik, kde byly spojené hned tři kubatury, do 350, 500 a 750 ccm. Tu první jmenovanou vyhrál Vítězslav Hatan, stříbrný věnec pak zůstal v Kyjově u Lukáše Běliče a třetí místo patřilo Josefu Juříkovi z týmu Moto Classic Moravany. V kubatuře do 500 ccm vyhrál Radek Josefík z Koryčan následovaný Jiřím Grechem na druhém a Karlem Kafuňkem na třetím místě. Kubatura do 750 ccm byla nejméně obsazené a cílovou vlajku viděli pouze dva jezdci, první byl Petr Kunz, na druhém místě skončil Slovinec Silvo Habat.

Po slavnostním zahájení za účasti prezidenta ČSMS Karla Abrahama pokračoval program odpoledních jízd prvním závodem Mistrovství ČR, 125 Sport Production. Závod „dakšnů“ byl od první chvíle velmi napínavý. Docela slušný náskok si získával Petr Kolář, ale nakonec se vítězem stal velmi těsně Marek Zima na stroji Aprilia. Jen desetiny vteřiny dělily od vítězství druhého Martina Turnu, třetí skončil již výše zmiňovaný Petr Kolář. Skvěle rozjetý závod měl i kyjovský Lukáš Bělič, který se dral rychle dopředu a skončil nakonec čtvrtý. O jeho touze zvítězit svědčí i zajeté nejrychlejší kolo závodu.

Další závod byl opět spojením tří kubatur. V Mistrovství ČR 125 GP si pro pohár za první místo dojel Patrik Kolář. O jeho vítězství ale musela rozhodnout cílová fotografie, druhý v cíli Němec René Lohse zaostal za Kolářem jen tři tisíciny vteřiny. Na skvělém třetím místě pak dojel jezdec I. Motoclubu Kyjov Dušan Novosád. Druhou třídou v tomto spojeném závodě byly Supertwiny, které si na Kyjovském okruhu odbyly svou premiéru. V této třídě, která k nám zavítala z Irska, si pro vítězství dojel slovenský David Hanzalík, druhý skončil Petr Kunz, třetí pak Lukáš Nespěšný. V závodu se objevili i tři zahraniční jezdci kubatury 250 GP. Zde vyhrál s přehledem Wolfgang Schuster z Německa, který vyhrál i celkový závod. Druhou a třetí příčku obsadili rakouští jezdci, Christopher Eder a Johann Maurer.

Jedním z vrcholů závodního odpoledne byl mistrovský závod třídy do 600 ccm. Závod se jel na dvanáct kol, což bylo o čtyři více než v sobotním sprintu. Celkem 16 jezdců bojovalo o definitivně poslední body do Mistrovství ČR a tempo závodu bylo neskutečné. Olin Hanák na své domácí trati ukázal, že patří mezi špičku road racingových jezdců. Kolo od kola postupoval dopředu a nakonec závod se slušným náskokem vyhrál. Dokonce stanovil nový traťový rekord Kyjovského okruhu, jeho nejlepší čas na kolo této tříkilometrové trati činil 1:16.656 s průměrnou rychlosti 142,5 km/hod., což je při charakteru tratě výkon na hranici lidských možností. Druhou příčku obsadil Petr Homola a sobotní vítěz Martin Holoubek se tentokrát musel spokojit s pohárem za místo třetí.

Předposledním závodem byla jezdci nabitá kubatura 250 CRR. První skončil v cíli Petr Kunz, druhý byl Karel Kalina a třetí Tomáš Heimerle. Kyjovský okruh zakončily jízdou pravidelnosti sidecary. Těch byl v Kyjově rekordní počet, převzatých strojů bylo celkem osmnáct. Po loňské pauze to tak bylo pro diváky příjemné zpestření na konec povedeného závodního dne. Vítězem v jízdě pravidelnosti se stala švýcarská posádka Suter / Fausch, druhá nejpravidelněji jezdící side byla s posádkou Verbík / Parýzek a na třetím místě stanula posádka Zatloukal / Exner na stroji BSA roku výroby 1930.

Kyjovský okruh 2012 je úspěšně za námi a již nyní se začíná pomalu připravovat další, jubilejní desátý ročník, který se uskuteční o víkendu 7. – 8. 9. 2013.

Kompletní výsledky najdete zde.

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.44
Známkováno: 9x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist