Zlatá přilba pro Poláka Walaszka, A.Dryml čtvrtý

Už jednou měl vítězství ve Zlaté přilbě nadosah, ale o cennou trofej na poslední chvíli přišel. Letos si to už nenechal ujít. Ve velkém finále 64. ročníku Zlaté přilby, nejslavnějšího plochodrážního závodu u nás, triumfoval v neděli Polák Grzegorz Walaszek. Nejlepším z Čechů byl na čtvrtém místě Aleš Dryml.

Zlatá přilba pro Poláka Walaszka, A.Dryml čtvrtý
Do Pardubic nakonec nedorazily některé původně avizované hvězdy ze seriálu Grand Prix. Nepřijel Švéd Antonio Lindbäck, vítěz posledního závodu mistrovství světa v polské Toruni, Dán Bjarne Pedersen, Brit Chris Harris ani Polák Jaroslaw Hampel. I tak se ale rozhodně bylo na co dívat a bohatě zaplněný svítkovský stadion si přišel na své. Ve čtvrtfinálových jízdách se dařilo domácím bratřím Drymlům. Mladší Lukáš vyhrál s devíti body třetí skupinu, Aleš předvedl stejný výkon ve skupině dvě. Plný počet deseti bodů získali Australan Troy Batchelor a také trojnásobný mistr světa a vítěz Zlaté přilby z roku 2010 Dán Nicki Pedersen, kterému se to podařilo ve skupině číslo 4 už po dvou jízdách, tudíž do třetí ani nenastoupil.
Vše nejdůležitějí se ale odehrálo později. Do první jízdy první semifinálové skupiny nenastoupil jediný český reprezentant Tomáš Suchánek, který si v předcházejícím pádu bolestivě poranil levou ruku. V dalších dvou jízdách už neuspěl. „Je to škoda, měl jsem to dobře rozjetý, ale sestřelili mě. Malé finále je tak trochu zklamáním. Všechno mně ale při každém pohybu bolí, zbývající dvě jízdy v semifinále jsem jel pod obstřikama,“ řekl Suchánek. Na startu první jízdy první semifinálové skupiny také totálně vyhořel největší favorit závodu Nicki Pedersen, kterého navíc zavřeli v první zatáčce, takže se Dán nakonec musel spokojit s jediným bodem a před dalšími jízdami měl proto na kahánku. 
Za těchto okolností skupině kraloval další účastník Grand Prix a vítěz Zlaté přílby z roku 2008 Hans Andersen, dalšími dvěma postupujícími do velkého finále byli dva Australané. Troy Batchelor se tam dostal suverénně, Rory Schlein s velkými problémy, které mu způsobil Pedersen ve druhé jízdě, když mu v závěru druhé jízdy praskl řetěz, což změnilo trajektorii jeho jízdy a způsobilo to i protinožcův pád. Rozhodčí rozhodl, že to nebyla jeho chyba a připsal mu tři technické body. Velké finále těsně uniklo Švédovi Magnusi Zetterstromovi, který jezdí exträligu za domácí Pardubice. Hlavně ale vypadl největší favorit Pedersen, který fanouškům ukázal své kvality alespoň suverénním vítězstvím ve třetí semifinálové jízdě a potom i triumfem v malém finále, kde v dramatickém souboji poŕazil Lukáše Drymla
„Jsem samozřejmě zklamaný, ale takové jsou závody. Tady musíte v semifinále nutně zajet dva dobré výsledky a jedno vítězství zkrátka nestačí. V malém finále to bylo v pohodě, věděl jsem, že když tady v první dráze vedu, už mně nikdo nepředjede,“ uvedl Pedersen. Druhá semifinálová skupina nám udělala velkou radost zásluhou Aleše Drymla, který si velké finále zajistil skvělými starty už po dvou jízdách a ve třetí mohl šetřit stroj i sebe na další, rozhodující dění. Spolu s ním jasně postoupili Švéd Lindgren, osmý muž letošního MS, a Polák Grzegorz Walaszek, naopak vypadl druhý z bratří Drymlů, který si pak postěžoval, že nemohli optimálně nastavit úplně nový motor a také se párkrát zamotal do kolizí s jinými jezdci.
Rory Schlein se připravil o možnost zasáhnout do bojů o příčky nejvyšší, když na startu velkého finále nedočkavě protrhl pásku a byl samozřejmě vyloučen. Po dotankovaní se tedy startovalo jen v pěti. Andersen z vnitřní dráhy, vedle něj Dryml a od mantinelu Lindgren. Nejlepší start měl Andersen, ale vzápětí se před něj fantasticky dostal vnějškem ze čtvrté a údajně nevýhodné dráhy jedoucí Walaszek. Polák si bez větších větších problémů udržel vedení po celých šest kol a ve finálové jízdě na svítkovském stadionu porazil dva letošní účastníky Grand Prix - Švéda Fredrika Lindgrena a Dána Hanse Andersena. Aleš Dryml dojel čtvrtý, Batchelor pátý.
 „Jsem šťastný, už jsem tady jednou ve velkém finále vedl, ale prohrál jsem v posledním kole s Rune Holtou. Byly to dneska těžké závody, museli jsme odjet spoustu kol, absolvovat spoustu vyřazujících jízd. Děkuji pořadadtelům za pozvání,“ uvedl v cíli šestatřicetiletý Walaszek, který je prvním „opravdovým“ Polákem, který kdy Zlatou přilbou vyhrál. Dvojnásobný vítěz Holta sice jezdil s polskou licencí, ale narodil se v Norsku. Walaszkovo poděkování za pozvání souvisí s tím, že původně v Pardubicích vůbec neměl startovat a na poslední chvíli dostal pozvání kvůli tomu, že nemohli přijet jiní Poláci, bratři Pawličtí. Aleš Dryml nemohl po velkém finále pochopit, že ho zklamal motocykl. „Nechápu to, předtím to letělo, ale teď ne a je z toho jenom bramborové umístění. Jsem naštvanej, ale cílem bylo velké finále a to jsem splnil. Snad to vyjde příště,“ uvedl Dryml po dojezdu do cíle. Ve velkém finále Zlaté přilby byl český jezdec poprvé od roku 2005, kdy rovněž Aleš Dryml obsadil třetí místo. Letos se pardubickém závodníkovi daří, stal se mistrem Evropy a je rovněž prvním náhradníkem pro účast v příštím ročníku Grand Prix.

Výsledky 64, ročníku Zlaté přilby

Finále (jízda o 1. až 6. místo)
 
1 WALASZEK Grzegorz PL 
2 LINDGREN Fredrik SWE
3 ANDERSEN Hans DK
4 DRYML Aleš ČR
5 BATCHELOR Troy AUS 
6 SCHLEIN Rory AUS

Malé finále (jízda o 7. až 12. místo) 
 
7 PEDERSEN Nicki DK
8 DRYML Lukáš ČR
9 ZETERSTRÖM Magnus SWE
10 PAVLIC Jurica CHR
11 BARKER Ben GB
12 SUCHÁNEK Tomáš ČR

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist