Zlatá přilba Pardubice

Ve městě perníku a dostihových soutěží se o víkendu 6. a 7. října konal nejstarší plochodrážní závod na světě – tradiční Zlatá přilba. Na letošní 59. ročník se bohužel nemohla dostavit řada hvězd, protože termín kolidoval s vrcholem polské ligy, kde má řada světových es domácí angažmá. Ani tak ovšem prestižní závod nebyl ochuzen o zvučná jména a kvalitní jezdce ze světové Grand prix a po nadvládě Australanů, kteří zde v posledních deseti letech osmkrát zvítězili, se tak otevírala šance pro další závodníky včetně českých jezdců. Jisté však bylo to, že „přilba“ dostane nového majitele, neboť nikdo z jejích předchozích držitelů na startu nebyl.

Zlaté přilbě však v sobotu předcházela ještě jedna neméně prestižní plochodrážní akce. Jela se zde totiž 33. Zlatá stuha juniorů, ve které zvítězil český závodník Filip ŠITERA, hájící v domácí extralize barvy letošního mistra PK Plzeň. Šitera si i přes technické problémy v úvodu závodu dokázal soupeři poradit a obsadil první místo před dány HANSENEM a KLINDTEM. Na čtvrtém místě se umístil další z „našich“ Hynek ŠTICHAUER.

Vrchol závodního víkendu odstartoval ve 12.15 slavnostním nástupem za doprovodu mažoretek a hudby hradní stráže a ve 12.50 již startovaly druhé jízdy vylučovacích skupin. Ty byly poznamenány ošklivě vyhlížející nehodou Gafurova a Schultze, kdy prvně jmenovaný pro technickou poruchu náhle zpomalil a Schultz do něho v plné rychlosti vrazil. Naštěstí se vše obešlo bez vážnějších zranění a mohlo se závodit dál.

Ani čtvrtfinále se neobešlo bez nehod, ta nejvážnější bohužel potkala domácího závodníka Mariana JIROUTA, který po divokém pádu narazil do mantinelu a byl s frakturou devátého a desátého obratle převezen do nemocnice, kde ho čekala operace. Další účastníci nehody – Štichauer a Holta – skončili naštěstí bez vážnějších zranění.

Za krásného počasí a výborné divácké kulisy se odehrály jak semifinálové, tak finálové jízdy. Do „velkého“ finále o přilbu v hodnotě cca 200 000 Kč a závodní motocykl Jawa se bohužel neprobojoval žádný z českých jezdců. Vítězem se stal švédský závodník Andrea JONSSON. Sedmadvacetiletý závodník se tak stal pátým Švédem v historii, který Zlatou přilbu vyhrál, a jak sám na tiskové konferenci řekl, vítězství si váží a trofej bude mít doma na čestném místě. Dále také jakoby trochu překvapený ze svého vítězství sdělil, že vítězství je dobré pro jeho sebevědomí, že to byl pro něj závod navíc, ve kterém vyzkoušel všechny své motocykly a nakonec vyhrál.

Druhou příčku obsadil Rune HOLTA, naturalizovaný Polák s motocyklem GM. Třetí místo pak Dán Kenneth BJERRE jezdící českou Jawu, který po závodě přiznal že ho výsledek trochu mrzí, protože právě Jawě chtěl dát na domácím okruhu vítězství.

Nejlepším Čechem byl Luboš TOMÍČEK, který se společně s Lukášem DRYMLEM probojoval do „malého“ finále – souboje o 7. až 12. místo ve kterém dojel čtvrtý, celkově tak desátý. „To, že jsem se dostal do malého finále je můj osobní úspěch, jen mě ale mrzí, že jsem měl v semifinále stejně bodů jako Holta a o jeho postupu rozhodlo jen to, že měl jedno vítězství v jízdě a já ne, “ řekl Tomíček. Lukáš Dryml projel cílem poslední, už jen setrvačností motocyklu, protože mu v posledním kole praskl řetěz. Dovršil tak své celkové technické problémy s motocyklem.

Závěrem lze říci, že 59. Zlatá přilba se i přes neúčast českých jezdců ve finále vyvedla a velké množství diváků ať již přímo na Svítkovském stadionu a nebo u obrazovek České televize shlédlo napínavou podívanou. Na příští rok, kdy se pojede jubilejní 60. Zlatá přilba, pořadatelé slibují i setkání hvězd z historie „sportu levých zatáček“, a tak se jistě máme na co těšit.