Memoriál Luboše Tomíčka: Opět Okoniewski

Polský jezdec Rafal Okoniewski obhájil své loňské vítězství na Memoriálu Luboše Tomíčka, který se jel v pondělí na pražské Markétě. Čechům se na 45. ročníku slavného plochodrážního závodu nedařilo. Nejlepší z nich byl desátý Josef Franc.

popětačtyřicáté se do Břevnova sjeli domácí i zahraniční závodníci, aby společným soupeřením uctili památku Luboše Tomíčka. Jde o nejstarší mezinárodní plochodrážní podnik v Praze. Luboš Tomíček byl pětinásobný mistr republiky, který přišel o život po nehodě 20. října 1968 na pardubické Zlaté přilbě, když vedl finálovou jízdu. Bylo mu čtyřiatřicet let.
Pondělní ostrý progarm začala na stadionu Olympu v pražském Břevnově od 19 hodin. A závody to byly hodně vyrovnané. Po základní části - 20 jízdách - měl sice nejvíce bodů Australan Jason Doyle, který bral třináct bodů za čtyři vítězství a jedno třetí místo, ale dalších hned pět jezdců mělo na svém kontě stejných deset bodů. Na řadu tak musela přijít dodatková jízda o zbývající dvě místa ve finále. Tu vyhrál Polák Artur Czaja, druhý byl na Markétě skoro domácí Rus Renat Gafurov. Třiatřicetiletý Polák Rafal Okoniewski, bývalý juniorský mistr Evropy, pak navázal na své loňské vítězství a ve finále porazil stříbrného Rusa Renata Gafurova, třetí místo obsadil Švéd Daniel Nermark. Domácí plošináře potkalo už v základní části několik pádů a defektů. Havaroval Václav Milík, Zdeněk Holub měl ve dvou jízdách defekt. Jednou nedojel i Matěj Kůs, který se teprve rozjíždí po svém nedávném těžkém zranění. Franc jako nejlepší Čech vyhrál dvě jízdy, ale dvakrát nebodoval a jednou byl druhý, takže získal osm bodů.  A to na postup do finále nestačilo.