Blíží se Memoriál Luboše Tomíčka, obhajovat má Pedersen

Neúprosně se blíží další vyvrcholení domácí plochodrážní sezony. Už 44. ročník Memoriálu Luboše Tomíčka se pojede v Praze na Markétě v pondělí 10. září od 19 hodin. Vítězství z loňska by měla obhajovat dánská hvězda a jezdec seriálu Grand Prix Nicki Pedersen.

Tento memoriál je druhým nejstarším plochodrážním závodem u nás. Tradice začala už  v roce 1969, a to na památku našeho skvělého reprezentanta Luboše Tomíčka, jež podlehl následkům zranění utrpěných během Zlaté přilby v Pardubicích o rok dříve. Pozváni jsou i letos kvalitní zahraniční jezdci, včetně loňského vítěze a několikanásobného mistra světa Nickiho Pedersena z Dánska. Ten zde vyhrál i v roce 2009. Pořadatelé oslovili i další dva stálé účastníky seriálu Grand Prix, ale jejich účast dosud nebyla potvrzena. Startovat by ale měli například výborní Poláci Rafal Okoniewski a Tomasz Gapinski nebo ruský plochodrážník, vloni třetí Renat Gafurov. Z české špičky budou chtít o cennou trofej bojovat i předchozí vítězové memoriálu Josef Franc (2006) a Matěj Kůs (2010), sekundovat by jim měli i například Václav Milík a Luboš Tomíček. Očekává se, že další jména potvrdí pořadatelé v příštích dnech. Před samotným startem závodu si mohou diváci užívat vystoupení hudební skupiny Prowizorium.
Vloni pokazilo akci otřesné počasí a déšť. Na rozmoklé dráze vyhrál trojnásobný mistr světa Pedersen. Kvůli nepříznivým podmínkám se program protáhl a vinou horšího stavu dráhy se nakonec ani nejelo finále. Jako nejlepší Čech byl vyhodnocen na šestém místě Josef Franc. Jury nejprve rozhodla, že o vítězi 43. ročníku memoriálu se v dodatkové jízdě poperou nejlepší jezdci základní části závodu Pedersen a Američan Greg Hancock, kteří oba měli na svém kontě 14 bodů. Nakonec byl ale rovnou vyhlášen vítězem Pedersen díky lepšímu výsledku ve vzájemné jízdě. Oba velcí soupeři se dohodli, že k finále už nenastoupí. "Domluvili jsme se před poslední jízdou základní části. Řekli jsme si, že kdo vyhraje dvacátou jízdu, ten bude vítěz. Musíme být opatrní, dráha nebyla v pořádku," uvedl Pedersen. "Diváci viděli dvacet jízd, snad byli spokojeni. Jinde by se v takových podmínkách nejelo," dodal. Vstupné do sektoru A letos stojí 350 korun, do sektoru B a J 200 korun, ostatní sektory jsou za 150 korun. Děti od šesti do osmnácti let a důchodci zaplatí stovku.