Sezona začala v Rusku, i s bratry Klatovskými

Neúprosně se blíží zima a to je známka toho, že začíná sezona ledové ploché dráhy. Jezdci tohoto totálně adrenalinového sportu už mají za sebou první závody. V dalekém Rusku Českou republiku zastupovali i bratři Antonín a Jan Klatovští.

O uplynulém víkendu skončil v ruském městě Blagověščensk u hranic s Čínou tamní skvěle obsazený čtyřdílný seriál Mistrovství Amurské oblasti. Už na prvních závodech sezony dal o o sobě pořádně vědět několikanásobný mistr světa Rus Nikolaje Krasnikov, který vyhrál všech dvacet jízd ve čtyřech závodech. Takovou dominanci, jakou předvádí tento Rus, nezná snad žádný jiný sport na světě. Vždyť je také světovým šampionem nepřetržitě od roku 2005. Není překvapením, že ani další dvě místa v konečném pořadí seriálu zaujali Rusové. Druhý skončil dvojnásobný vicemistr světa Danil Ivanov a třetí Dmitrij Chomicevič. Nejlepší závodník z jiné země, než Ruska, byl Švéd Stefan Svensson na konečném šestém místě. Česká bratrská dvojice Antonín (rok nar. 1979) a Jan (1982) Klatovští si vedla mezi světovou elitou skvěle, hlavně když vezmeme v úvahu, že nemají takové přírodní podmínky pro přípravu jako jejich soupeři. O poznání úspěšnější Antonín Klatovský, který má na svém kontě už i titul vicemistra světa, vyhrál v Rusku celkem sedm jízd a mnohokrát skončil druhý. Janovi se nejlépe vedlo v prvním podniku, v rámci kterého získal pět bodů. V konečném pořadí amurského šampionátu obsadil Antonín Klatovský devátou pozici se sedmadvaceti získanými body a jeho bratr příčku čtrnáctou, když si připsal bodů deset. Od lepších umístění je dělily také diskvalifikace v některých jízdách.
Nejlepší jezdci na ledové ploché dráze se letos budou upínat na tři kvalifikační rundy mistrovství světa, které se uskuteční v lednu ve dvou rakouských (St. Johann 15. ledna 2011 a Saalfelden 22. ledna) a jednom polském městě (Sanok 21. ledna) za účasti 48 jezdců ze 13 zemí. V kvalifikacích může jet podle reglementu i pět Čechů. Osmizávodová finálová série mistrovství světa pak začne 5. února v ruském Krasnojarsku a skončí 27. března v německém Inzellu. Jede se na čtyřech různých stadionech, vždy po dvou závodech během jednoho víkendu. MS družstev se pak uskuteční 26. a 27. února 2011 v Berlíně.