Gollob slavil se zlomeným kotníkem

Tomasz Gollob určitě doufal, že si svůj čerstvě získaný titul mistra světa během posledního závodu plochodrážní Grand Prix v domácí Bydhošti mnohem víc se svými fanoušky užije. Oslavám ale nakonec vystavil stopku jeho zraněný kotník. Závěrečný závod Grand Prix 2010 tak vyhrál Švéd Andreas Jonsson.

Byly to divné oslavy titulu, který si Gollob (39) zajistil už v minulém podniku Grand Prix v Itálii. Polská hvězda si ale ve středu v motokrosové přípravě těžce pochroumala kotník a do závodu v Bydhošti nastoupila jen s velkým sebezapřením. I se zraněním ale Gollob vyhrál před beznadějně vyprodaným stadionem Polonia (20 tisíc diváků) svou první jízdu. V té další mu ale vypověděl motor a další starty už Gollob raději neriskoval. Bolest byla příliš velká...V posledním závodě letošního mistrovství světa nakonec zvítězil švédský jezdec Andreas Jonsson, který ve finálové jízdě porazil Brita Chrise Harrise a na divokou kartu jedoucího Poláka Janusze Kolodzieje.
Poláci, těšící se hlavně na Golloba, měli ale nakonec jiný důvod k radosti, když si další jejich jezdec Jaroslav Hampel (28) zajistil titul vicemistra světa, i když si kvůli poruchám motocyklu vybojoval v Bydhošti jen šest bodů a nepostoupil ani do semifinále. Stejně špatně si totiž vedl i jeho největší soupeř a obhájce titulu Jason Crump (35) z Austrálie. Ten tak skončil letos na konečném třetím místě. Čtvrtým místem ve finále si stejnou příčku celkově zajistil Nor jedoucí v polských barvách Rune Holta.
Doufám, že světový titul teď na nějakou chvilku v Polsku zůstane. Máme na to nejen výborné jezdce, ale i ty nejlepší fanoušky na světě,“ uvedl Gollob poté, co byl v Bydhošti oficiálně korunován na krále letošní ploché dráhy. Na stupních vítězů přitom kvůli bolestem téměř nemohl ani stát. „Jak jistě víte, měl jsem v tréninku malou nehodu a podle lékařů je ten kotník zlomený. Ještěže jsem si ten titul stačil vyjet už v Itálii. Ale je mi líto, že jsem dnes musel zklamat tolik lidí,“ omlouval se Gollob. Světový titul míří do Polska poprvé od roku 1973, kdy ho získal Jerzy Szczakiel. Gollob se nakonec přece jen dočkal titulu mistra světa, a to ve dvacátém roce své kariéry. Za tu dobu byl čtyřikrát v MS třetí a dvakrát včetně loňska druhý.