Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr – Vysoké Mýto 2013

Ve dnech 7. a 8. září zakončila juniorská silnice sezónu 2013 v areálu autodromu Vysoké Mýto, a díky krásnému počasí a rekordnímu počtu jezdců se bylo opravdu na co koukat prakticky celý víkend.

Krásné souboje bylo možno opět vidět ve všech vypsaných kategoriích od šestiletých dětí až po ostřílené závodníky na skútrech nebo MiniGP 80. Celý víkend panovalo idylické závodní počasí a tak se stal tento víkend sladkou tečkou na závěr celé sezóny 2013 pro všechny zúčastněné. Jelikož to byl poslední závod tak na sobotní večer byla naplánována „ukázková jízda mechaniků“, která opravdu stála za to. Další komentář není potřeba, fotky myslím mluví za vše.

Mini moto Junior A+B

Na startu se tentokrát sešlo celkem 16 jezdců z obou kategorií, což slibovalo zajímavé závody. Celý víkend se v této kategorii nesl v duchu dominance Michala Búlika, který na poslední závod sedl na zapůjčený čtyřtaktní stroj VPB 4T a svými časy na takto rychlé a náročné trati překonával i jezdce na silnějších motorkách z kategorie Junior B. Samotné závodní rozjížďky vyhrál Lukáš Svoboda, který zas pro změnu na poslední závod přesedl z kategorie Junior A na silnější motorku specifikace Junior B a všechny ostatní soupeře z této kategorie velmi překvapil. Krásné souboje o druhé místa ve svých kategoriích pak sváděli David Kubáň s Matyášem Konečným a Jonáš Kocourek se Štěpánem Zudou.

Mini moto Senior 40+50

V obou rozjížďkách „velkých“ minibiků pokračoval svou převahou Martin Děkan, na kterého se opět marně snažil dotáhnout hlavně Vítek Bromovský a zbytek startovního pole. Martinovi se ve druhé půlce sezóny podařilo naladit stroj na maximální výkon a od té doby nemá v Čechách konkurenci i díky svému bezchybnému stylu jízdy.

MiniGP 50

Na startu se opět sešla šestice jezdců na sériových NSFkách, když chybějícího Gbelce, který si odskočil vyhrát kategorii Moto3 na závod Alpe Adria na Slovakiaring, nahradil závodník z Maďarska Lacko Maté. O prvním místě, při absenci Gbelce, nebyl pochyb, když oba závody bezkonkurenčně vyhrál talentovaný Ondřej Vostatek, momentálně vedoucí jezdec německého seriálu ADAC Minibike CUP. Na dalších místech pak bojovali hlavně stále se zlepšující Petr Svoboda, Lukáš Simon, Jirka Mrkývka a Lacko Mate.

MiniGP 80

Při absenci Gbelce si to v této třídě rozdávali o první pozici tři stejné stroje Metrakit XL 80 a jako vždy bylo na co se koukat. Krásné předjížděcí manévry trojice Marx, Kolek, Nechanický dokázali často diváky zvednout ze sedadel. Nakonec vše dopadlo nejlépe pro Martina Marxe, který si tak odvezl první místo z finálového závodu sezóny.

Skútr 50 série

V posledním závodě sériových skútrů se poprvé v této sezóně objevili navrátilci Jakub Bergman a Robert Pluhovský a také dokázali velmi zamíchat pořadím. Bergman, startující z poslední řady, díky své absenci na měřeném tréninku, dokázal dokonce jeden závod vyhrát a v jednom skončit druhý. Celkově tak vystoupal na příčku nejvyšší. Na stupně vítězů je doprovodil ještě Marek Kabourek.

Skútr 70 Rookie + Expert

Díky účasti slovenských jezdců byl rošt opravdu plný a celkem 27 lidí na roštu je bezpochyby rekord letošní sezóny ve spojených třídách Rookie a Expert. Na čele závodu bylo nejvíce vidět Pavla Gellnera, který sváděl nelítostné souboje s Martinem Gudábou o samotné čelo. Často v soubojích na čele závodu rozhodovalo předjíždění jezdců o kolo a o to byl závod pro diváky zajímavější. Prakticky celou rozjížďku bylo na co se koukat a především pole šesti strojů Yamaha T-Max zápasící s menšími skútry byly zajímavé.

Jako vložený závod bylo ještě o víkendu možné vidět závod na strojích Yamaha PW, který byl obsazen především jezdci ze slovenské akademie, která se stará o výchovu nových pilotů. Všichni malí závodníci se velmi snažili a sklidili tak od diváků oprávněné ovace.

Sezóna 2013 je za námi a je jistě na místě poděkovat všem našim partnerům, činovníkům, okruhům a všem dalším lidem podílejících se na organizaci tohoto seriálu juniorských závodů. Poslední akcí roku bude ještě vyhlášení celkových vítězů, které se bude předběžně konat ve druhé půlce měsíce listopadu v Praze. Všechny podrobnosti brzy upřesníme.