Mezinárodní přebor ČR skútrů, MiniGP a Mini Moto ve Vysokém Mýtě

Poslední závod sezóny 2012 republikového přeboru skútrů, MiniGP a Mini Moto, sezóny, ve které po několikaleté přestávce opět našlo útočiště i vrcholové závodění minibiků, se jel o víkendu 15 - 16. 9 2012 ve Vysokém Mýtě. Někdo přijížděl do Mýta v klidu s vědomím dostatečného bodového náskoku, jiným zase hrály nervy skočnou.

Mezinárodní přebor ČR skútrů, MiniGP a Mini Moto ve Vysokém Mýtě

Kapitoly článku

Už při příjezdu na tento oblíbený východočeský okruh ale bylo vidět, že je tu něco jinak. Nově. Pryč byly staré dřevěné obludoboudy s reklamní obytnou buňkou na střeše jedné z nich, a na jejich místě vyrostly zcela nové objekty pro vedení závodu, technické komisaře a další. Nový je i asfaltový koberec v depu a přes trať v blízkosti první zatáčky vede nová pěší lávka, aby se diváci mohli bezpečně dostat na okruh i při závodě. To všechno sice stálo, bratru, nějakých šest mega, ale rozhodně to okruhu prospělo a tak dáváme palec nahoru.
Jasně, že důvodem změn nebyly motorky, ale vrcholné podniky motokár. A skútry vlastně ani nejsou motorky, může si někdo říct. Pokud se ale náhodou na závody skútrů díváte spatra, tak poslouchejte. Pavel Gellner starší právě nedávno měřil velice přesným akcelerometrem AIM EVO4 s tříosým g-senzorem na závodech Superstocků v Maďarsku hodnoty zrychlení a zbrždění závodních šestistovek. A zjistil velmi zajímavé věci. Když upevnil čidlo akcelerometru na superstockovou Yamahu R6 nejmenovaného předního českého jezdce, naměřil maximální hodnotu zrychlení 0,75 g. To je velmi slušné. Pak ale dal akcelerometr na závodní skútr třídy Skútr 70, a ejhle, naměřil 1,06 g! O 40% větší zrychlení, než u závodních šestikil! A podobně neuvěřitelné hodnoty naměřil při brzdění. Víte, že závodní skútr dosahuje úplně stejných hodnot zbrždění, jako závodní supersporty? Konkrétně je to hodnoty 1,05 g. Jen pro informaci: MotoGP bolidy dosahují hodnoty 1,6 g.

Skútr 50 Sport + 70 + Open

Víkend třídy sedmdesátek se nesl ve znamení Martina Gudáby, mimochodem novopečeného mistra Slovenska 2012 v Openech, a Pavla Gellnera. Gudába byl v Mýtě dokonce tak rychlý, že hodnotou 49.9“pokořil pět let odolávající traťový rekord.
V posledním závodě sezóny 2012 téhle prestižní kategorie skútrů sice trochu na startu zaspal Pavel Gellner, ale to se zase vyrovnalo tím, že Krupička údajně i s Gudábou naopak start ulili (a byli za to penalizováni).
Od startu tedy vypálil Martin Gudába a rychle se ostatním vzdaloval. Jenže Pavel Gellner to po dvou „pouze“ druhých místech z předchozích dvou závodů už nechtěl zažít potřetí a začal Gudábu nahánět. Tři kola před cílem se mu ho podařilo udolat (ony také Gudábovi už začaly klouzat pneumatiky), a pojistil si tak letošní celkový titul. Do tohoto souboje sice ještě občas promlouval například Jirka Velikovský, ale tito tři již v pátém kole dávali zbytku startovního pole, které jakoby jezdilo svůj vlastní závod, celé kolo.
Respekt si vysloužil „krotič těžkých vah“ Václav Kahl, pilotující obrovskou, 210 kg těžkou chrámovou loď Yamaha T-Max , který s tímhle zcela sériovým výletním parníkem dokázal v neděli (při neúčasti Honzy Němce) spěchat tak, že zákrutami mýtské tratě projel nejrychleji z třídy Open. A až se naučí nepouštět omylem své soupeře na každou modrou vlajku, kterou traťáci vyvěsí někomu úplně jinému, bude výraznou postavou i vznikající nové třídy T-Max, která se připravuje na příští rok, a do které jsou zvání další účastníci.
Honza Němec měl z pátku na sobotu poměrně náročnou noc, a dost možná v jejím důsledku v sobotním závodě lehnul. Kromě toho v tréninku předvedl ukázkové, snad až příliš ukázkové wheelie, a s bolavým zadkem pro změnu zalehl ještě v neděli. Odnesla to navíc ještě noha, ale ani to mu nezkazilo radost při přebírání poháru za celkově druhé místo v Openech.


Skútr 50 série

V tradičně nejnašlapanější kategorii sériových padin, které mimochodem představují pravděpodobně vůbec nejlevnější motocyklové závodění u nás, bylo o titulu rozhodnuto už předem - Lukáš Blaha přijížděl do Mýta s devadesátibodovým náskokem, a už nemohl být překonán. Proto mu ani moc nevadilo, že při úplně všech startech (z pole-position) zaspal, a rozjížděl všechny závody jako čtvrtý. Závody sériových padin v Mýtě byly opravdu moc hezké, možná nejhezčí v celé sezóně 2012.
Na čele se průběžně střídali oba bratři Blahové, Luboš Karník a Luděk Punčochář, a jezdili tak, že v druhém závodě v neděli došlo mezi nimi k „řetězové havárii“. Příliš agresivně jedoucí Luděk Punčochář to nakouřil do Tomáše Blahy, do Punčocháře to zezadu poslal Lukáš Blaha, a zezadu to ještě pojistil Luboš Karník. Spadl pouze Lukáš Blaha, ale i tak ještě stihl dojet jako třetí. Nervy u některých jezdců byly ovšem na pochodu ještě i po závodě, a tak se v depu děly věci, které za á většinou stejně nemají kýžený účinek na zastrašení konkurence, a za bé do sportu vůbec nepatří.

Mini Moto Junior A + B

Příjemným překvapením kategorie Junior A se stal Lukáš Simon. V Mýtě poprvé osedlal lepší techniku, velmi dobře připravený čtyřtakt VPB týmu Vitoracing, a mohl tak naplno ukázat svůj potenciál. A nezklamal, protože celkově vyhrál a v závodě například dokázal ostatním ujet o rovinku. A že za ním neskončil jen tak někdo. Jonáš Kocourek (celkově druhý) a Ondra Vostatek (který jel jenom v neděli) jsou oba velmi rychlí piloti.

Mini Moto Junior Open 40 + Senior Open 40 + Senior Open 50

Celý víkend na sebe soustřeďovaly pozornost diváků hlavně souboje Vítka Bromovského (Senior Open 50) a Jirky Mrkývky (Junior Open 40). Oba jsou to vynikající piloti, oba chtějí jezdit na čele, a tak si při závodě vyměnili místo třeba i 5x. Celkovým vítězem víkendu i celkovým vítězem seriálu seniorů za rok 2012 se stal, jaké překvapení, fenomén této kategorie, Vítek Bromovský. V sobotu sice dojel po vlažném startu (po prvním kole až šestý) ještě jako druhý, ale v neděli už to byla Vítkova „klasika“ - 2x prvenství.
První nedělní závod se musel zastavit kvůli hromadnému pádu a následoval restart. O dramatické situace ale nebyla nouze ani v následující rozjížďce, kdy došlo ke kontaktu na čele mezi Vítkem Bromovským a Jiřím Mrkývkou. Jirka Mrkývka skončil v kotrmelcích a se ztrátou tří kol, ale na jeho celkové prvenství za víkend a celkové vítězství v seriálu Juniorů to nemělo vliv. Po dojetí se v depu vyskytly různé názory na to, kdo co zavinil, každá strana měla svůj vlastní názor na věc. Nechceme, a ani nemůžeme být nějakými arbitry, ale přinášíme vám celou situaci pohotově zachycenou fotografem.

MiniGP 50

Už v pátečním tréninku se zadřela klika na Metrakitu Petra Kuchaříka, a pro tým nastaly problémy. Muselo se nejdřív dojet do 200 km vzdálené Příbrami pro Petrovu loňskou Hondici, a potom se na ní do tří do rána šrotilo, vrtalo a montovalo, aby v sobotu byla alespoň trochu v richtiku, a Petr na ní mohl jet. Ten nakonec oba sobotní závody vyhrál, což mu zajistilo dostatek bodů pro celkově druhé místo v serálu. A protože motorka byla ráda, že sobotu vůbec přežila, v neděli už Petr nenastoupil.
V neděli se ovšem na scéně ukázali jiní borci - Martin Gbelec (celkový vítěz letošního seriálu a hlavně čerstvý Mistr Evropy ve třídě Honda NSF 100 CUP, k čemuž mu srdečně gratulujeme) a Ondra Vostatek, kteří se oba sobotních závodů neúčastnili. A jak Martin, tak Ondra předváděli jako obvykle úžasné výkony, a přestože jinak byla v padesátkách hodně malá účast (na startu pouze tři borci), podívaná na tyhle dva rozhodně stála za to.

MiniGP 70 Junior

Třída juniorských minidžípíček byla jednou z mála ještě otevřených tříd, co do titulu. A pokud může, drama se stane. Po celou sezónu byl nejvíc našlápnutý Martin Marx, jenže už ve čtvrtém kole prvního sobotního závodu se vyskytly hned dva problémy - jeden s převodovkou, a jeden s pádem. Motor se podařilo opravit až na neděli, a to ještě musel Martin jet s náhradním motorem, který nefungoval tak, jak by si Martin přál. A bylo to znát i na výsledcích: 2x třetí, z toho jednou dokonce dostal kolo. A tak se boj o titul přenesl na dvojici Kolek – Nechanický. Rozhodovaly body, a ty promluvily ve prospěch druhého jmenovaného. Celkovým vítězem poháru republiky 2012 se tedy stal Pavel Nechanický.

MiniGP 80 Senior

V této třídě se v Mýtě stal vítězem velmi kvalitní jezdec Daniel Havrda, který 4x vyhrál, z toho ve dvou závodech nadělil už druhému (!) celé kolo. Celkově třetím místem ze soboty a přídělem 36 bodů si ale titul 2012 ve veteránských MiniGP pojistil Jakub Novák, který ovšem poslední rozjížďku sezony musel vynechat kvůli závadě na karburátoru. Nestartoval také Honza Němec, ale ne z důvodů výše popsaných, ale protože i on měl problémy s motorkou.
Ve druhém nedělním závodě havaroval také Tomáš Daněk. V rychlosti blízké topspeedu se mu na konci cílovky zakousla převodovka, z motorky dramaticky vyputoval, ale nakonec z pádu vyšel jen s odřeninami a modřinami.
Letošní republikový pohár malých kol byl ukázkou toho, jak se mají správné závody organizovat. Posledním závodem sezóny ale práce organizátorů nekončí - ihned po skončení seriálu se vrhli na přípravu sezóny nové, a navíc pro nejmladší piloty připravili ve dnech 15, 16 a 17. listopadu „kemp pro jezdce“, soustředění v Českých Budějovicích za účasti předních českých jezdců mistrovství světa (Jakuba a Matěje Smrže, Míry Popova a Jakuba Kornfeila), při kterém začínajícím jezdcům a hlavně jejich rodičům řeknou a ukážou, jak přes zimu trénovat, jakou dodržovat životosprávu, jak se připravovat na závody a podobně.

Možná poslední minibikové, pardon, minimotové závody sezóny 2012 se jedou již tuto sobotu v Pardubicích - Pardubická liga.

Výsledky (celkově, popř. z neděle):

Skútr 50 série
1. Blaha Lukáš
2. Blaha Tomáš
3. Karník Luboš

Skútr 50
1. Krejčí Andre
2. Devátý Rostislav
3. Augusta Martin

Skútr 70
1. Gudába Martin
2. Pavel Gellner
3. Velikovský Jiří

Skútr nad 70
1. Kahl Václav
2. Němec Jan
3. Štindl Libor

MiniGP 50
1. Vostatek Ondřej
2. Gbelec Martin
3. Eyer Tomáš

MiniGP E 70 Junior
1. Kolek Michal
2. Nechanický Pavel
3. Marx Martin

MiniGP E 80 Senior
1. Havrda Daniel
2. Fait Stanislav
3. Koukal Ondřej

MiniMoto Junior A
1. Simon Lukáš
2. Kocourek Jonáš
3. Búlik Michal

MiniMoto Junior B
1. Svoboda Petr
2. Strnadová Markéta
3. Vít Matěj

MiniMoto Junior Open 40
1. Mrkývka Jiří
2. Podzimek Jiří
3. Machů Jakub

MiniMoto Senior Open 40
1. Štipčák Jaroslav
2. Roháč Pavel
3. Holler Jan

MiniMoto Senior Open 50
1. Bromovský Vít
2. Bican Petr
3. Veselý Pavel

Video reportáž ze pátého závodu v Chebu

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist