Ve Phoenixu vyhrál Ryan Dungey

Vítězem druhého závodu seriálu "AMA Supercross" se v Phoenixu stal tovární jezdec KTM Ryan Dungey a zasloužil se tak o historické vítězství tohoto motocyklu v seriálu AMA-SX. Druhý skončil Jake Weimer a jako třetí obhájce titulu Ryan Villopoto - oba na Kawasaki. Jejich značkový kolega Dean Wilson pak vyhrál kubaturu 250 Lites-West.

Američan Ryan Dungey píše novou historii továrny KTM a dělá radost manažéru Red Bull/KTM Factory Team Manager Rogeru DeCosterovi. Minulou sobotu získal pro tuto rakouskou továrnu vůbec první historické podiové umístění a o týden později první vítězství v seriálu AMA-SX. Velký úspěch hornorakouské továrny z Mattighofenu o tomto závodním víkendu podtrhl druhým místem dvojnásobný světový šampion MX2 Francouz Marvin Musquin v kubatuře Lites-West.
V kvalifikaci skončil Ryan Dun­gey jako druhý za obhájcem titulu Ryanem Vil­lo­po­tem z týmu Mons­ter En­er­gy Ka­wa­sa­ki, když třetím byl Chad Reed na Hondě. V prvním rozjíždce celého večera se sice před 49 tisíci diváky umístil 22-letý Dungey až jako čtvrtý, ovšem ve finále na 20 kol nenechal nic náhodě. Vyhrál ho­le­s­hot a za ním začali tuto finálovou jízdu Da­vi Mill­saps a Ryan Vil­lo­po­to, zatímco další spolufavorité Chad Reed a Ja­mes Ste­wart se nacházeli až v polovině startovního pole. Zatímco Dun­gey závodu suverénně dominoval, tak na druhém místě jedoucí Millsaps na písečné úseku tratě spadl a vzal s sebou k zemi i Vil­lo­po­ta. Oba dva se tak vrátili do závodu na samém konci startovního pole. Na konci šestého kola se favorité Reed a Ste­wart nacházeli na sedmém, resp. osmém místě, ale Vil­lo­po­to už byl desátý. O kolo později předjel sice Američan Ste­wart Australana Reeda, ovšem stejně jako v Ana­heimu nezůstal jezdec na Ya­ma­ze ušetřen ani ve Pho­en­ixu pádu, když spadl úplně na stejném úseku jako předtím Vil­lo­po­to a propadl se až za Top 10.
Ryan Dun­gey tak vyhrál finále s náskokem víc jak 6 sekund před Ja­kem Wei­merem, pro kterého to bylo jeho první superkrosové podium vůbec. Po skvělé stíhací jízdě je na stupních nakonec doplnil Vil­lo­po­to, který dojel třetí. Top 5 pak dokompletovali oba dva jezdci na Hondách Ke­vin Wind­ham a Chad Reed, zatímco Ja­mes Ste­wart byl odmávnut šachovnicovým praporkem jako osmý.
S tímto vítězstvím se Ryan Dun­gey dostal do čela šampionátu před Ryanem Vil­lo­po­tem a třetím je nyní Vil­lo­po­tův týmový kolega Ja­ke Wei­mer.
Ve finále kubatury SX-​Li­tes vyhrál holeshot Ty­la Rat­tray, ovšem už v první kole se dostal do čela De­an Wil­son a už ho nikomu nepřepustil a vyhrál závod s náskokem 3 sekund. Druhý dojel tovární pilot KTM - dvojnásobný ex-mistr světa MX2 Mar­vin Mus­quin -, který se tak poprvé postavil na stupně vítězů v tomto seriálu. Rat­tray projel cílovou páskou jako třetí a Top 5 dokompletovali oba jezdci na motocyklech Honda, Eli To­mac a Co­le See­ly.
S tímto finálovým umístěním se Ty­la Rat­tray dostal do čela průběžné klasifikace a vede nyní o jeden bod před vítězem z Anaheimu Co­le See­lym. Wil­son, Mus­quin a To­mac jsou na místech 3 až 5.

Phoenix - AMA Supercross - kubatura 450 ccm: 1.- Ryan Dungey (USA-KTM 450 SX-F), 20 kol za 17:44:005 min; 2.- Jake Weimer (USA-Kawasaki KX 450F) +6.117 sek.; 3.- Ryan Villopoto (USA-Kawasaki KX 450F) +8.908; 4.- Kevin Windham (USA-Honda CRF 450) +14.338; 5.- Chad Reed (AUS-Honda CRF 450) +22.866; 6.- Andrew Short (USA-Honda CRF 450) +22.866; 7.- Trey Canard (USA-Honda CRF 450) +25.521; 8.- James Stewart (USA-Yamaha YZ450F) +31.053; 9.- Brett Metcalfe (USA-Suzuki RM-Z450) +34.879; 10.- Joshua Hansen (USA-Kawasaki KX 450F) +37.691. A dále: 11. Ivan Tedesco, 12. Kyle Chisholm (oba Kawasaki KX 450F), 13. Davi Millsaps (Yamaha YZ450F), 14. Justin Brayton (Honda CRF 450), 15. Chris Blose (Kawasaki KX 450F), 16. Mike Alessi (Suzuki RM-Z450), 17. Kyle Partridge (Kawasaki KX 450F), 18. Thomas Hahn (Honda CRF 450R), 19. Nicholas Wey (Kawasaki KX 450F), 20. Jimmy Albertson (Suzuki RM-Z450).

Bodový stav šampionátu AMA Supercross po druhém závodě: 1. Ryan Dungey 45 bodů, 2. Ryan Villopoto 45 b., 3. Jake Weimer 38 b., 4. Chad Reed 38 b., 5. Kevin Windham Centreville 31 b., 6. Andrew Short 29 b., 7. James Stewart 28 b., 8. Justin Brayton 25 b., 9. Brett Metcalfe 22 b., 10. Joshua Hansen 22 b. atd...

Phoenix - 250 Lites/West - kubatura 250 ccm: 1.- Dean Wilson (GBR-Kawasaki KX250F) 15 kol za 13:20.828 min.; 2.- Marvin Musquin (FRA-KTM 250 SX-F) + 2.772 sec.; 3.- Tyla Rattray (RSA-Kawasaki KX 250F) +4,059 sek.; 4.- Eli Tomac (USA-Honda CRF 250) +5.605; 5.- Cole Seely (USA-Honda CRF 250) +7.030; 6.- Zachary Osborne (USA-Yamaha YZ250F) +13.643;
7.- Jason Anderson (USA-Suzuki RM-Z250) +25,305; 8.- Max Anstie (USA-Honda CRF 250) +30.971; 10.- Travis Baker (USA-Honda CRF 250) +32.971. A dále: 11. Michael Leib (Honda CRF 250R), 12. Billy Laninovich, 13. Bruce Rutheford, 14. Vince Friese, 15. Teddy Maier, 16. Scott Chamion (všichni Honda CRF 250), 17. Gareth Swanepoel (Yamaha YZ250F), 18. Jean Carlo Ramos, 19. Adam Chatfield (oba Honda CRF250), 20. Martin Davalos (Suzuki RM-Z250).

Bodový stav šampionátu 250 Lites/West po dvou závodech: 1. Tyla Rattray 42 bodů, 2. Cole Seely 41 b., 3. Dean Wilson 40 b., 4. Marvin Musquin 40 b., 5. Eli Tomac 38 b., 6. Jason Anderson 28 b., 7. Zachary Osborne 27 b., 8. Nico Izzi 22 b., 9. Travis Baker 22 b., 10. Max Anstie 17 b. atd...

Třetí závod mistrovství světa FIM v superkrossu "Mons­ter En­er­gy AMA Su­per­cross Cham­pi­ons­hip 2012" se jede za týden v Los Angeles.