Chad Reed vyhrál v Los Angeles

Australan Chad Reed na Hondě vyhrál třetí závod seriálu Monster Energy AMA Supercross, který se jel v městě "andělů", tedy v Los Angeles. Na "Dodger Stadium" sledovalo Reedovo vítězství 35 740 diváků. V kubatuře Lites vyhrál jeho značkový kolega Eli Tomac, který se tak dostal do čela průběžné klasifikace. V nejprestižnější kubatuře "Premium" pak vede i nadále Ryan Dungey s KTM.

Úvod sobotního večera kubatury "Premium" vypadal, že vše se bude odehrávat ve znamení obhájce titulu Ryana Vil­lo­po­ta s Kawasaki. Ten vyhrál kvalifikaci s náskokem 0,06 sekundy před ostatními soupeři, kteří se seřadili v pořadí Ja­mes Ste­wart, Ryan Dun­gey, Da­vid Mill­saps a Jus­tin Bray­ton, zatímco Australan Reed se ztrátou víc jak jedné sekundy skončil šestý.

Vil­lo­po­tova dominance pokračovala i v rozjíždkách. Zatímco tu první vyhrál s náskokem 1,2 sekundy Ja­mes Ste­wart s JGRMX před dalšími jezdci v pořadí Mi­ke Ales­si, An­d­rew Short, Ivan Te­des­co a Brett Met­cal­fe, tak tu druhou vyhrál skoro o dvě sekundy Ryan Vil­lo­po­to a za ním dojeli týmový kolega Ja­ke Wei­mer, Trey Ca­nard, vedoucí jezdec šampionátu Ryan Dun­gey s KTM a Ryan Mo­rais.
Start hlavního závodu večera na 20 kol vyšel nejlépe muži s číslem "1" a Ryan Vil­lo­po­to a Ryan Dun­gey se tak dostali do čela. Vzápětí byl ale vyvěšen červený praporek a jízda byla přerušena.

Co se vlastně stalo? Nick Wey, Ryan Mo­rais a Trey Ca­nard byli obětmi pádu a zatímco Wey se zdál být nezraněn, tak Mo­rais a Ca­nard zůstali ležet...Oba dva jezdci byli transportováni v bezvědomí na nosítkách ze stadionu a aktuální situace je následovná: Oba jsou sice při plném vědomí, ale: Trey Ca­nard má zlomený 10. a 12. hrudní obratel a měl by být co nejdříve operován. Dle Mo­raisovy ženy Han­nah si Ryan Mo­rais přivodil nejen otřes mozku, nýbrž kromě zlomené čelisti má zlomené i tři krční obratle. Je jisté, že oba dva jezdce čeká hodně dlouhá závodní pauza a sezóna SX 2012 už pro Treye a Ryana skončila.
Opakovaný start nejlépe vyšel Ja­kemu Wei­merovi, který vyhrál ho­le­s­hot a vedl před Ja­mesem Ste­wartem. Po 5 kolech se ale dostal do čela, ze začátku na čtvrtém místě jedoucí Chad Reed, který se už vypořádal s Ryanem Dun­geyem a Ja­mesem Ste­wartem. 29-letý Reed pak nenechal nic náhodě a v závodě už první pozici nikomu nepřepustil. O druhé místo byl sveden velký souboj mezi Ste­wartem a Wei­merem a ten se skončil Wei­merovým pádem a jeho propadnutím hodně daleko do pole jezdců. Ovšem ani Ste­wart nedokázal své druhé místo udržet a ve 12. kole spadl a před něho se tak dostal Dun­gey. Pořadí Top-3 se už nezměnilo a Chad Reed vyhrál s náskokem 3 sekund. Bylo to jeho první letošní vítězství, ale už 41. supekrossové první místo v jeho kariéře. Za ním dojeli jako druhý a třetí Ryan Dungey a Ja­mes Ste­wart. Obhájce titulu Ryan Vil­lo­po­to totálně pokazil start a ačkoliv předvedl skvělou stíhací jízdu, tak na víc, než čtvrté místo to nestačilo. Top-5 dokompletoval Brett Met­cal­fe na Yoshi­mu­ra Su­zu­ki.
I po Los An­ge­les vede nadále Ryan Dun­gey, ale jen o pouhé čtyři body před Chadem Reedem, který má stejný počet bodů jako třetí Ryan Vil­lo­po­to. S podstatně větší ztrátou 15 bodů následují Ja­ke Wei­mer a Ja­mes Ste­wart na místech čtyři a pět.

Finále AMA SX-​Li­tes Západního pobřeží nebylo tak dramatické jako u "velkých" hochů. Eli To­mac brzy předjel Mar­tina Da­va­lose, který vyhrál ho­le­s­hot a stabilním rychlým tempem svůj náskok neustále zvyšoval, až činil v cíli neuvěřitelných 15 sekund! O druhé místo nejdříve bojovali Mar­tin Da­va­los a Za­cha­ry Os­bor­ne, přičemž v 6. kole se dostal Os­bor­ne na druhé místo a vzápětí spadl Da­va­los a propadl se dozadu. Vítěz této kategorie SX-​Li­tes z Phoenixu Bri­t De­an Wil­son se postupně dostal za Os­bor­neho a tři kola před koncem ho předjel a zajistil si tak druhé místo. Top -5 pak dokompletovali Wil­sonův týmový kolega Ty­la Rat­tray a Ja­son An­der­son, když jako šestý projel cílem Max An­s­tie. Velkou smůlu měl Mar­vin Mus­quin s KTM, ten už jezdil jako čtvrtý, ve 13. kole ale upadl a v závodě už nepokračoval.
Tímto vítězstvím se Eli To­mac dostal i do čela průběžné klasifikace i když jen o jediný bod před  De­ana Wil­sona. O další dva body zpět je Jihoafričan Ty­la Rat­tray a Top-5 SX-Lites kompletují se ziskem 47 bodů Co­le See­ly (v L.A. po pádu hned po startu dojel až 15.) a Zach Os­bor­ne.
Los Angeles - AMA Supercross - kubatura 450 ccm: 1. Chad Reed (Hon­da), 20 kol za 18:45.084 min.; 2. Ryan Dun­gey (KTM), +2.968 sek.; 3. Ja­mes Ste­wart (Ya­ma­ha), +8.503; 4. Ryan Vil­lo­po­to (Ka­wa­sa­ki), +9.113; 5. Brett Met­cal­fe (Su­zu­ki), +22.881; 6. Da­vid Mill­saps (Ya­ma­ha), +24.509; 7. Jos­hua Han­sen (Ka­wa­sa­ki), +28.304; 8. Broc Tick­le (Ka­wa­sa­ki), +34.226; 9. Ke­vin Wind­ham (Hon­da), +39.082; 10. Mi­ke Ales­si (Su­zu­ki), +40.558; 11. Ja­ke Wei­mer (Ka­wa­sa­ki), +47.698; 12. Ky­le Chis­holm (Ka­wa­sa­ki), +1 kolo; 13. Ni­cho­las Wey (Ka­wa­sa­ki); 14. An­d­rew Short (Hon­da); 15. Wes­t­on Peick (Ka­wa­sa­ki); 16. Ky­le Part­ridge (Ka­wa­sa­ki); 17. Jos­hua Grant (Ka­wa­sa­ki); 18. Ivan Te­des­co (Ka­wa­sa­ki), DNS Trey Ca­nard (Hon­da) a Ryan Mo­rais (Ya­ma­ha).

Bodový stav šampionátu AMA Supercross po třetím  závodě: 1. Ryan Dun­gey (KTM), 67 bodů; 2. Chad Reed (Hon­da), 63; 3. Ryan Vil­lo­po­to (Ka­wa­sa­ki), 63; 4. Ja­ke Wei­mer (Ka­wa­sa­ki), 48; 5. Ja­mes Ste­wart (Ya­ma­ha), 48; 6. Ke­vin Wind­ham (Hon­da), 43; 7. Brett Met­cal­fe (Su­zu­ki), 38; 8. An­d­rew Short (Hon­da), 36; 9. Jos­hua Han­sen (Ka­wa­sa­ki), 36; 10. Da­vid Mill­saps (Ya­ma­ha), 28; 11. Mi­ke Ales­si (Su­zu­ki), 28; 12. Jus­tin Bray­ton (Hon­da), 25; 13. Ky­le Chis­holm (Ka­wa­sa­ki), 25; 14. Broc Tick­le (Ka­wa­sa­ki), 22; 15. Ivan Te­des­co (Ka­wa­sa­ki), 21; 16. Trey Ca­nard (Hon­da), 14; 17. Ni­cho­las Wey (Ka­wa­sa­ki), 10; 18. Chris Blo­se (Ka­wa­sa­ki), 9; 19. Ky­le Part­ridge (Ka­wa­sa­ki), 9; 20. Ryan Mo­rais (Ya­ma­ha), 6.
Los Angeles - 250 Lites/West - kubatura 250 ccm: 1. Eli To­mac (Hon­da), 15 kol za 14:10.329 min; 2. De­an Wil­son (Ka­wa­sa­ki), +15.498 sec.; 3. Za­cha­ry Os­bor­ne (Ya­ma­ha), +16.631; 4. Ty­la Rat­tray (Ka­wa­sa­ki), +18.159; 5. Ja­son An­der­son (Su­zu­ki), +31.171; 6. Max An­s­tie (Hon­da), +33.865; 7. Mi­cha­el Leib (Hon­da), +36.497; 8. Matt Moss (KTM), +39.326; 9. Mar­tin Da­va­los (Su­zu­ki), +42.248; 10. Bil­ly La­ni­no­vich (Hon­da), +44.171; 11. Ni­co Iz­zi (Ya­ma­ha), +50.789; 12. Ryan Si­pes (Ya­ma­ha), +53.037; 13. Vin­ce Frie­se (Hon­da), +55.086; 14. Ted­dy Mai­er (Hon­da), +58.320; 15. Co­le See­ly (Hon­da), +1 kolo; 16. Scott Cham­pi­on (Hon­da); 17. Nick Pa­luz­zi (Ka­wa­sa­ki); 18. Ga­vin Faith (Hon­da); 19. Mar­vin Mus­quin (KTM); 20. Tra­vis Bak­er (Hon­da).

Bodový stav šampionátu 250 Lites/West po třech závodech: 1. Eli To­mac (Hon­da), 63 bodů;
2. De­an Wil­son (Ka­wa­sa­ki), 62; 3. Ty­la Rat­tray (Ka­wa­sa­ki), 60; 4. Co­le See­ly (Hon­da), 47;
5. Za­cha­ry Os­bor­ne (Ya­ma­ha), 47; 6. Ja­son An­der­son (Su­zu­ki), 44; 7. Mar­vin Mus­quin (KTM), 42; 8. Max An­s­tie (Hon­da), 32; 9. Ni­co Iz­zi (Ya­ma­ha), 32; 10. Bil­ly La­ni­no­vich (Hon­da), 27;
11. Ryan Si­pes (Ya­ma­ha), 25; 12. Mi­cha­el Leib (Hon­da), 24; 13. Matt Moss (KTM), 23; 14. Tra­vis Bak­er (Hon­da), 23; 15. Vin­ce Frie­se (Hon­da), 21; 16. Ted­dy Mai­er (Hon­da), 21; 17. Mar­tin Da­va­los (Su­zu­ki), 15; 18. Wil Hahn (Hon­da), 13; 19. Scott Cham­pi­on (Hon­da), 10; 20. Bru­ce Ruther­ford (Hon­da), 8.

Čtvrtý závod mistrovství světa FIM v superkrossu "Mons­ter En­er­gy AMA Su­per­cross Cham­pi­ons­hip 2012" se jede za týden v Oaklandu.