Arenacross Rondo 2009

Na šest set náklaďáků navezlo do brněnské haly 1500 kubíků hlíny a z celého světa dorazili motokrosaři světového kalibru. Pak nemohlo nic zabránit dvoudennímu motokrosovému šílenství nejrůznějších podob. Lítalo se na velkých motokrosových mašinách, ostrých pitbicích, minimotokrosových strojích a ani freestylové speciály nezůstaly stranou. Třešínkou na dortu víkendového zápolení byla korunovace nového Krále, Prince a Pážete brněnského Arenacrossu.

Arenacross Rondo 2009

Kapitoly článku

Od roku 1991 uplynula hezká řádka let. Je to neuvěřitelné, ale už tenkrát se v Brně jel první halový motokros. Jezdilo se na dřevěném povrchu, který však o deset let později nahradila hlína. Právě hlína byla tím důvodem, proč do Brna začali jezdit rideři zvučných jmen ze všech koutů světa. Symbolický dort uprostřed závodní plochy divákům napověděl, že pořadatelé letos slaví již dvacátý ročník halového motokrosu na území Brna.
Oba večery nabízely velkolepou podívanou. Nemilosrdné motokrosové souboje probíhaly ve třech různých třídách. Ti nejmenší závodili ve třídě Elmont Group Kids, střelcům na Pitbicích patřila kategorie Strabag Pitbike a borci na velkých mašinách lítali ve třídě Intercross Veselý. Aby toho nebylo málo, polety těsně pod konstrukcí střechy brněnského Ronda předvedli freestyloví šílenci ve své Tasy Freestyle Show.

Intercross Veselý


Po sítu kvalifikačních, opravných a semifinálních jízd vykrystalizovali jezdci, kteří postoupili až do finále. Finálové jízdy se jely každý večer dvě a získaný počet bodů v obou rozjížďkách určil vítěze dne. Celkovým víkendovým vítězem, tedy Králem Arenacrossu Rondo, se stal sympatický Ital Davide Degli Esposti, jež za oba večery nasbíral největší počet bodů. Malý talián jich ve čtyřech finálních rundách nastřádal 81. Těsně za ním zůstal na druhém místě s motokrosovou kariérou se loučící amík Casey Johnson se 71 body a celkově třetí z Brna odjížděl Francouz .

Parádní jízdou potěšil nejen slovenské fanoušky Slovák Martin Kohůt (nejrychlejší jezdec měřeného tréninku), kterému se rozhodně dařilo lépe v sobotu a celkově tak obsadil páté místo. Z našich jezdců se nejvýše usadil Honza Brabec na sedmém místě, kterému naopak sedl více pátek. Dalším českým riderem byl osmý Jíří Bittner a top ten završil Petr Bartoš. Tomu (i jeho Hondě) dal pěkně zabrat páteční střet s Johnsonem. Za zmínku určitě stojí také hezké páteční umístění Víti Marka, se kterým byl sám velice spokojen.

 

Strabag Pitbike


Piloti na malých strojích předváděli parádní podívanou plnou hodně dramatických okamžiků. Každý z večerů absolvovali dvě bodované rozjížďky a dvanáct nejrychlejších se utkalo v jediném finálku. Celkovým vítězem Arenacrossu, tedy Princem, se stal borec s nejvyšším počtem z obou finálních jízd. A tím byl Pavel Kejmar. Celkově druhou pozici vybojoval David Kosmák a třetí bral Maďar Balász Déczi. Na Pitbiku se neztratil ani František Máca, jež ho střídal za velkou mašinu a tak tak stíhal přebíhat z rozjížďky na rozjížďku.

 

Elmont Group Kids


Výkony, které předváděli na brněnské trati nejmenší závodníci, braly dech. Tempo, kterým prolítli roletu, nebo souboje v první zatáčce po startu stály rozhodně za to. Každý večer se postavili na start do dvou rozjížděk. Pážetem Arenacrossu se pro rok 2009 stal Michal Procházka, jež za oba večery vyjel 92 bodů. Se 76 body zakončil boje na druhém celkovém místě Jakub Teřešák a třetím jezdcem celkového pořadí byl Pavel Repčák ze Slovenska

 

Tasy Freestyle Show

Čtveřice freestalových riderů ve složení Petr Kuchta Kuchař, Ondřej Čert Záruba, Peter Hujber a Jader Toninello předváděla maximum, které jim hala Rondo s nízkým stropem dovolila. Někdy to vypadalo, že je od konstrukce dělily snad jen centimetry. V sobotu by asi jen málokdo vsadil boty, že letos Rondo uvidí Backflip. Pak to však přišlo a Kuchta ho tam poslal! Obdivuhodný je také výkon maďarského freestylisty Petera Huberta, který si střihl mimo FMX i rozjížďky „normálního“ motokrosu!

Brněnskému publiku se ukázali na MX strojích silničáři Pešek a Abrahám. Ti se však do ostrých blátivých závodů nepustili. Do Ronda totiž přijeli nalákat motocyklové fanoušky na srpnovou Grand Prix České Republiky.

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist