Anaheim: Poprvé letos vyhrál Villopoto

Seriál Mons­ter En­er­gy AMA Su­per­cross Cham­pi­ons­hip 2013 se vrátil do Anaheimu, kde se ale na rozdíl od úvodního závodu jelo na trochu pozměněné trati. První letošní vítězství slavil obhájce titulu Ryan Villopoto v 450 SX, zatímco čistý hattrick si na své konto připsal v 250 SX Eli Tomac.

Kvalifikaci kubatury 250 SX vyhrál bývalý mistr světa MX2 Kenny Roczen časem 54.51 sec.. Za ním skončil jako druhý Martin Davalos 54.76, vedoucí jezdec šampionátu Eli Tomac byl za 54.9 třetí. Top ten dále vytvořili Jason Anderson, Zach Osborne, Ryan Sipes, Cole Seely, Christian Craig, Jake Canada, a Max Anstie (56.3).
Do finále 250 SX na 15 kol nejlépe vystartovali Ken Roczen a Cole Seely, ovšem Seely šel do čela. Úvodní fázi závodu pronásledovalo několik pádů, mezi nimi byl třeba Max Anstie, který se dostal mimo trať. Na čele jela trojice ve složení Ken Roczen, Cole Seely a Eli Tomac. Po pěti kolech šel do čela Seely a Tomac se přiblížil Roczenovi, kterého na konci 9. kola předjel. O dvě kola později se pak Tomac v první zatáčce dostal do čela před Seelyho. Ovšem trojice Tomac, Seely a Roczen jela v hodně velké blízkosti. Zatímco Tomac začínal získávat stále větší náskok, tak  Roczen se prosadil v souboji se Seelym. Nakonec zvítězil Tomac před Roczenem a Seelym. Eli Tomac tak vyhrál svůj třetí závod v sezoně a zůstal nadále neporažen. Pochopitelně také vedl průběžné pořadí s maximálně možným počtem bodů.
Anaheim 250 SX - West: 1. Eli Tomac – HON; 2. Ken Roczen – KTM + 3.412 sec.; 3. Cole Seely – HON + 10.780; 4. Zach Osborne – HON + 24.658; 5. Jake Canada – HON + 26.999; 6. Christian Craig – HON + 29.179; 7. Jason Anderson – SUZ + 31.053; 8. Tyla Rattray – KAW + 38.098; 9. Kyle Cunningham – YAM + 40.631; 10. Jessy Nelson – HON + 42.159; 11. M Stewart – KTM + 43.515; 12. Martin Davalos – KAW + 47.948; 13.Travis Baker – YAM + 1 kolo; 14. Dakota Tedder – KAW; 15. Scott Champion – HON; 16. Diilan Epstein – KAW; 17. Max Anstie – SUZ; 18. Joey Savatgy – KTM; 19. Ryan Sipes – SUZ; 20. Michael Leib – HON.

Bodový stav 250 SX - West (Top 10): 1. Eli Tomac – 75 bodů; 2. Ken Roczen – 66; 3. Cole Seely – 58; 4. Zach Osborne – 47; 5. Christian Craig – 35; 6. Tyla Rattray – 35; 7. Kyle Cunningham – 35; 8. Jason Anderson – 32; 9. Ryan Sipes – 31; 10. Martin Davalos – 30.
Kvalifikaci 450 SX vyhrál úřadující mistr Ryan Villopoto časem 52.97 sec. Ryan Dungey byl druhý – 53.65. Třetí skončil James Stewart - 53.9 a v Top ten se dále umístili lídr šampionátu Davi Millsaps, Chad Reed, Trey Canard, Justin Barcia, Justin Brayton, Broc Tickle a Jake Weimer (55.3).

Ve finálovém závodě 450 SX na 20 kol vystartoval doslova raketově Jake Weimer a za ním se seřadili Justin Barcia a Trey Canard! Ve druhém kole ale šel Trey Canard do čela a tak jsme měli pořadí Canard, Weimer, Barcia. Davi Millsaps jako čtvrtý, Chad Reed šestý, James Stewart sedmý a Ryan Dungey osmý. Po špatném startu se ovšem stále více a více dopředu probojovával Ryan Villopoto. Další kolo bylo hodně hektické: Barcia při skoku spadl a zdálo se, že si zranil zápěstí. Villopoto se neuvěřitelným způsobem dostal až na místo druhé. Po šesti kolech vedl Canard před Villopotem o 2 sekundy. Do konce tohoto kola se ale Villopoto dostal do čela závodu. Po sedmi kolech vedl Villopoto před Canardem a lídrem šampionátu Davi Millsapsem. Top-5 pak kompletovali Chad Reed a Weimer, když po jezdecké chybě se mimo Top-10 dostal Stewart. Po 12 kolech vedl Ryan Villopoto už s velkým náskokem před Treyem  Canardem. Davi Millsaps byl třetí pronásledován Chadem Reedem, za nímž dále jeli Jake Weimer, Andrew Short a Ryan Dungey. Souboj mezi Reedem a Millsapsem sice rozhodl v 16. kole pro sebe Millsaps, ale v 18. kole Millsaps chyboval a Reed se nazpět dostal na podiové umístění. Tento závod se stal kořistí Ryan Villopota, který tak zaznamenal své první vítězství v  supercrossu od dubna 2012. Trey Canard byl odmávnut jako druhý a Chad Reed na místě třetím.
V šampionátu si sice udržel vedení Davi Millsaps, ale nejlepší trojici ve složení Millsaps - Canard - Reed, dělí nyní pouhých 7 bodů, a to se k nim přiblížil na dostřel obhájce titulu Villipoto.

Anaheim 450 SX: 1. Ryan Villopoto – KAW; 2. Trey Canard – HON + 6.886 sec.; 3. Chad Reed – HON + 9.970; 4. Davi Millsaps – SUZ + 15.647; 5. Jake Weimer – KAW + 18.016; 6. Ryan Dungey – KTM + 18.865; 7. Andrew Short – HON + 33.627; 8. Justin Brayton – YAM + 36.604; 9. Matt Goerke – KTM + 37.616; 10. Josh Grant – YAM + 46.546; 11. Broc Tickle – SUZ + 48.999; 12. James Stewart – SUZ + 52.440; 13. Weston Peick - SUZ + 56.142; 14. Mike Alessi – SUZ + 1 kolo; 15. Kyle Chisholm - YAM; 16. Vince Friese - HON; 17. Chris Blose - YAM; 18. Robert Kiniry - YAM; 19. Matt Lemoine - KAW; 20. Justin Barcia - HON.

Bodový stav 450 SX (Top 10): 1. Davi Millsaps – 63 bodů; 2. Trey Canard – 60; 3. Chad Reed – 56; 4. Ryan Villopoto – 52; 5. Ryan Dungey – 48; 6. Jake Weimer – 47; 7. Andrew Short – 41; 8. Justin Barcia – 40; 9. James Stewart – 36; 10. Josh Grant – 32.