Strmý vrch Chýnov nabídl skvělou podívanou

Dvaatřicátý ročník závodu motocyklů do Strmého vrchu v Chýnově začal letním počasím. Sjelo se více jak 2500 diváků a na start se postavila zhruba stovka závodníků. V náročném terénu nakonec slavili vítězství v kategorii motokros/enduro Josef Čermák, v trialu Jiří Svoboda, v třídě ČZ Bohuslav Svatoš a dětskou kategorii vyhrál Martin Koudelka.

Strmý vrch Chýnov nabídl skvělou podívanou
Mezi startujícími rozhodně nechyběla zajímavá jména. Svou premiéru v Chýnově absolvoval exmistr světa v enduru Roman Michalík, stejně tak i juniorský motokrosař Lukáš Komprda, přijela i stálice chýnovského kopce Ervín Krajčovič, jeho svěřenec z rallye Paříž-Dakar David Pabiška, nebo ostřílený ledař Andrej Diviš, který na závod zvolil výstroj pouze v podobě trička, džín a tenisek. Po delší pauze se v sedle motocyklu objevil motokrosový matador Boďa Svatoš, trialovou základnu zastupovali špičkoví čeští reprezentanti Jiří Svoboda a Marek Wünsch.
Kolem půl třetí odpoledne se nad Chýnovem přehnal obrovský liják a závodiště se změnilo v jedny velké bahenní lázně. Kupodivu však do dalších jízd nastoupili úplně všichni jezdci a neubylo ani moc diváků.

Přestávky mezi jízdami vyplnily například děti v běhu do kopce, nebo nadšenec na čtyřkolce, který při exhibiční jízdě dostal svůj stroj v polovině stoupání do nechtěného salta. Splašené koně pak našel dole pod kopcem. Diváky nadchli také freeridisté při vloženém závodě horských kol „down hill“, kdy blátivý kopec ve směru shora dolů zvládl vítěz takřka volným pádem za necelých pět vteřin. Na druhé straně mikrofonu se chvíli objevil i známý televizní reportér Karel Březina, který zavzpomínal na počátky motoristického sportu v kotlině české.

No a jaké byly výsledky? Nejpočetněji obsazenou kategorii motokros+enduro ovládl Josef Čermák z PCD Zbraslav, který jako jediný poslal svou motokrosovou Hondu 450ccm dvakrát až na vrchol. Již několikrát se objevil mezi nejlepšími, ale na zlatý stupínek vystoupil v Chýnově úplně poprvé. Na stupních vítězů pak neskrýval velké nadšení.
Zcela odlišný styl výjezdu, rozvážný a technický, měl říčanský Martin Gomboš. Vyrovnané výsledky mu zajistily druhé místo. Jezdec Beta teamu Lukáš Polívka sice nevyjel na vrchol kopce ani jednou, v celkovém součtu mu to vyneslo krásné třetí místo. Motokrosař Lukáš Komprda z pořádajícího Motosportu Chýnov si díky jednomu výjezdu na rozbahněné trati zajistil při své premiéře místo čtvrté a soutěžák Roman Michalík se sice až na vrchol kopce nedostal, ale nijak vážně nechyboval, a tak byl nakonec pátý. Hodně rozbahněný terén vzal vítr z plachet technickým jezdcům a loňským medailistům Romanu Körberovi a Romanu Schmidovi.
Ve třídě Trial jasně dominoval český reprezentant Jiří Svoboda ze SVOFE trial teamu Náchod. Jako jediný ze všech jezdců chýnovského klání viděl cílovou vlajku celkem třikrát a to i navzdory bezednému bahnu, kdy jeho trialoví soupeři dosáhli sotva poloviny stoupání. Částečně mu sekundoval druhý Dominik Wünsch. S výraznou ztrátou byl celkově třetí brněnský trialista Adam Nešpor.

V dětské kategorii zvítězil milevský Martin Koudelka před Štěpánem Karkulou a Nikolou Sládkovou z domácího Motosportu Chýnov.

Ve třídě ČZ neměl konkurenci Bohuslav Svatoš z Motocross teamu Litomyšl. V celkových součtech metrů by figuroval mezi nejlepšími dokonce i v hlavní kategorii. Po téměř dvaceti letech chýnovského klání opět někdo vyhoupl motocykl ČZ až na vrchol. Na druhém až čtvrtém místě byla bodová shoda. Díky nejlepšímu dosaženému výkonu v jedné z jízd však nakonec patřilo druhé místo dvaašedesátiletému Jiřímu Hynkovi z týmu Habeš Strakonice, který si do Chýnova přivezl repliku stroje ČZ světového šampióna z šedesátých let Paula Friedrichse. Třetí místo pak bral domácí Jiří Jirků, někdejší vítěz jednoho z ročníků legendárního Strmého vrchu v pražském Břevnově.
A co říci závěrem? Snad jen to, že za rok zase v Chýnově na shledanou při třiatřicátém ročníku … !

Výsledkyvysledky.stmv.chynov.2014.pdf

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 3x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist