Motokros národů 2010

Úplnou čáru za letošní motokrosovou sezónou udělá už nastávající víkend motokros národů v americkém Thunder Valley. Mezi 32 přihlášenými týmy bude letos k velké škodě českého sportu chybět naše výprava, 2010 Red Bull FIM Motocross of Nations, jak se tato akce oficiálně jmenuje, ale i tak slibuje skvělou podívanou. Manažeři jednotlivých týmů ještě na poslední chvíli ladí své sestavy, ze kterých z různých důvodů vypadly některé původně avizované hvězdy.

Motokros národů 2010
Největšími favority jsou bez diskuzí obhájci loňského titulu domácí Američané, které do ostrých bojů na coloradské trati povede letošní mistr USA ve třídě do 450 ccm a a podle mnoha fanoušků nejlepší současný motokrosař světa Ryan Dungey. Ryan má letos za sebou skvělou sezónu, během které vyhrál se svou suzuki skoro všechny americké podniky a navíc se ještě jakoby mimochodem stal mistrem světa v superkrosu. Fanoušci, kterých se určitě sjede do Thunder Valley početné množství, se už teď mohou těšit na jeho souboj s letošním mistrem světa třídy MX1 Italem Antoniem Cairolim, jenž už kdysi Dungeye dokázal porazit. Famózního Američana posílil v týmu, který má starosti bývalá motokrosová hvězda Roger De Coster, americký mistr dvěstěpadesátek Trey Canard. Ten ve své třídě narazí rovněž na tvrdé soupeře - světového šampiona MX2 Marvina Musquina a velkého talenta německého terénu Kena Roczena. Třetím mužem De Costerova výběru je Andrew Short, třetí z amerického mistrovství kubatury do 450cc a pravidelný účastník evropských supercrossů.
O místa na pódiu budou s Američany nejspíš nejurputněji válčit Francouzi, Italové a Belgičané. Hvězdou výběru země galského kohouta je už zmiňovaný Musquin, kterému budou sekundovat Gautier Paulin a Xavier Boog. Sebevědomí Francouzi jsou přesvědčeni, že budou Američanům přinejmenším vyrovnanými soupeři. Navíc jsou motivováni tím, že jim vloni v Itálii unikla bedna v nejdůležitějším týmovém závodě sezóny o pouhé tři body. Chybět jim ale bude Christophe Pourcel, který si v poslední jízdě amerického mistráku zranil rameno a v Coloradu se neobjeví.

Silný belgický tým ve složení Clement Desalle, Steve Ramon a Jeremy Van Horebeek bude chtít navázat na dlouhou sérii jejich pódiových umístění na motokrosech národů posledních let. Jsou také jediným týmem, který přijede do Thunder Valley v nejsilnějším složení, protože nikoho nevyřadilo na poslední chvíli zranění nebo nemoc. Tým, který do Ameriky jede, se skládá přesně z těch jezdců, jež byli oficiálně představeni už před téměř dvěma měsíci.

Zranění se naopak nevyhnulo Italům, kteří budou postrádat Davida Philippaertsa, jenž nemá v pořádku koleno. Jména Cairoli, Manuel Monni a Alessandro Lupino ale stejně budí zasloužený respekt. Za možného černého koně jsou odborníky považováni Australané s mezinárodně ostřílenými jezdci Brettem Metcalfem, Jayem Marmontem a Deanem Ferrisem. Původním lídrem týmu měl být Chad Reed, který ale už dlouho bojuje se zdravotními problémy.

Američtí fanoušci se určitě těší i na německou senzaci, teprve 16letého Kena Roczena. Ten věří, že ho v bojích na trati dostatečně podpoří týmoví kolegové Max Nagl a Marcus Schiffer. Roczen má určitě velkou šanci na trati u denverského předměstí Lakewood ovládnout se svou čvrtlitrovou suzuki silně obsazený závod třídy MX2. Britům budou pro zranění chybět Tommy Searle a Shaun Simpson, Španělům zase mistr světa MX3 Carlos Campano.

Ještě jednou je třeba politovat, že se závodu nezúčastní Česká republika. Vždyť v Coloradu se představí i pro naše fanoušky tak exotické výpravy jako je Portoriko, Guatemala nebo Ekvádor. Nedávno přestavěný areál Thunder Valley Motocross Park leží na úpatí Skalistých hor a z centra Denveru se k ní dá dojet za pouhých 15 minut. Rozkládá se na ploše 130 akrů. Vstupenky na sobotu stojí 40 a na neděli 70 dolarů. Víkendový lístek se slevou pak vyjde na 90 dolarů. Motokros národů má za 63letou historii. A jak skončil loňský ročník, který se uskutečnil v italské Franciacortě poblíž Milána?Vyhráli Američané s 32 body, následováni Itálií a Belgií. Tyto země posbíraly shodně 59 bodů. Češi ve složení Filip Neugebauer, Martin Michek a Petr Smitka skončili jednadvacátí. Jediné místo je tak dělilo od postupu do finále...

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 3x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist