Fantazie: Podmol je mistrem světa!

Česká republika má motocyklového mistra světa! Libor Podmol, přezdívaný Mouka, triumfoval na posledním závodě světového šampionátu motokrosových freestylistů v Brazílii a po třech titulech světového vicemistra a loňském třetím místě vybojoval v neděli i příčku nejvyšší.

Seriál FIM Freestyle MX World Championship měl letos třináct závodů a šestadvacetiletý Podmol odlétal do Jižní Ameriky k poslednímu dějství s náskokem šesti bodů na Francouze Brice Izza. Očekávala se válka nervů. Pro Podmola hovořila obrovská forma z posledních týdnů, kterou zúročil triumfy v Ostravě a ve Vídni. Postavou maličký Izzo měl zase psychologickou výhodu v tom, že Brazílie mu vyloženě sedí. Vyhrál tu před dvěma roky svůj vůbec první světový závod své kariéry (Podmol byl tehdy třetí) a i vloni se mu tu dařilo. Na druhé straně Podmol vloni do Brazílie přijel jako celkově druhý muž klasifikace, ale příliš se mu nedařilo, skončil až jako šestý a nakonec se v tabulce šampionátu propadl na konečné třetí místo.
V neděli nastoupilo na plochu stadionu Estadio Casteloa v populárním turistickém resortu Fortaleza k poslednímu podniku letošního seriálu Night of the Jumps/ FIM Freestyle MX World Championship dvanáct jezdců. Ze světové špičky chyběl jen zraněný Američan Brody Wilson. Dvojnásobný úřadující mistr světa Francouz Remi Bizouard po děsivém pádu ve Vídni neutrpěl vážná zranění, nicméně z bojů o titul už byl kvůli velké bodové ztrátě vyřazen.
Stadion Estadio Casteloa hostil Night of Jumps už počtvrté za sebou a podle odhadů dvacetitisícový dav fanaticky fandil hlavně domácím jezdcům.V centru pozornosti byl samozřejmě duel o titul mezi Podmolem a Izzem. Mouka už v kvalifikačním kole dal najevo, že to myslí s útokem na titul vážně. Vyhrál ho se ziskem 367 bodů. Izzo skončil druhý s 355 body, následován Chilanem Javierem Villegasem (349). Rodák z Ostravy, který v současnosti žije ve vesnici Znosim, pak nezaváhal ani v hlavním závodě. Se svou suzuki si vyskákal 429 bodů, Izzo dokázal udělat o čtyři bodíky méně. Bylo rozhodnuto! Freestylový MX světový titul 2010 patří Podmolovi a České republice. Podmol k freestylu přešel od klasického motokrosu v roce 2002 a letošní titul získal zcela zaslouženě. V sezoně vyhrál dva závody v Ostravě, tři ve Švýcarsku a po jednom v Německu a Rakousku. Izzo triumfoval v třináctidílném seriálu jen dvakrát. Třetí v šampionátu skončil letos nakonec Španěl Javier Miralles, loňský vicemistr světa. Obhájce titulu z předchozích dvou let Remi Bizouard z Francie tentokrát medaili nezískal, a to především kvůli častým zraněním.

Sponzoři: Suzuki, DC, Electric, Nixon, Kenny, Slimgrafix
Trénink: molitanová jáma na dvorku, tělocvična, běhání, trampolína, jízda na krosce a BMX