MČR v motoskijöringu: Sobotní závod v Horním Městě u Rýmařova

V sobotu 28.1.2017 se jel v pořadí 3. závod MČR v motoskijöringu „Orion Shiva KTM Cup 2017“ na tradiční trati v Horním Městě u Rýmařova. Trať s délkou 1 okruhu 800 metrů byla postavena ve sportovním areálu nedaleko místní mateřské školky a byla díky sněhovým podmínkám velmi dobře připravená. Co bohužel nemohl ovlivnit pořadatel, bylo počasí. Po pátečním nádherném slunečním dnu čekalo v sobotu ráno organizátory i jezdce nepříjemné překvapení. Celá trať byla pohlcena do zimní mlhy, a to po celý sobotní den.

Aby bylo zajištěno správné vyhodnocení pořadí jezdců, museli dokonce časoměřiči zapisovat průjezdy jednotlivých jezdců venku přímo v blízkosti závodní tratě. Ale jezdce, pořadatele ani funkcionáře počasí nezaskočilo a závody se podařilo bez větších problémů odjet. Návštěvnost kolem 300 diváků byla kvůli počasí menší. Ale ti diváci, kteří na závodiště přišli, viděli zajímavé souboje v obou kategoriích.

I do Horního Města dorazilo dost posádek. V MČR sice chyběl Michal Roušavý, kterého skolila horečka, ale dojeli další jezdci. A tak v MČR startovalo 16 posádek. V Orlickém poháru chybělo mnoho jezdců, kteří jeli v posledních 2 závodech, ale nahradili je místní borci a tak v poháru jelo 35 dvojic.

Kvalifikaci MČR zcela ovládli předloňští vítězové z Horního Města Mohaupt s Hotovým. Vyhráli všechny své 3 jízdy a tím i kvalifikaci a zároveň získali na své konto 3 bonusové body. Dařilo se i Romanu Mňukovi se Zdeňkem Langerem. Ve stabilních výkonech pokračovali i Fogl se Sabotou, kteří byli v kvalifikaci jako 3. Obhájci mistrovského titulu a vítězové minulého rudnického závodu Josef Mňuk s Filipem Langerem postoupili z 5. místa. Z 6. místa postupovali do finále průběžně vedoucí jezdci seriálu bratři Šrolerové, kteří se ale trápili s výkonem svého dvoutaktu Beta. Z B-finále si právo jet hlavní finále ještě dodatečně vybojovali Kuda s Ondráčkem a Zářecký s Mlynářem.

Ve finále „A“ pokračovali v suverénních výkonech Mohaupt s Hotovým. Po perfektním startu se udrželi na čele po celých 10 dlouhých kol a zaslouženě vyhráli. Na stupně vítězů je doprovodili Josef Mňuk s Filipem Langerem a překvapivě i Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem, kterým konečně vyšla finálová jízda.

1. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion Racing Team, Honda 450 4T, 11:44,11
2. Josef Mňuk – Filip Langer, Mňuk Racing Team z.s., Yamaha 450 4T, 11:51,04
3. Roman Mňuk – Zdeněk Langer, Mňuk Racing Team z.s., Yamaha 450 4T, 11:51,68
4. Tomáš Fogl – Martin Sabota, SMK Klášterec n.O. v AČR, Yamaha 450 4T, 12:04,84
5. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, SMK Klášterec n.O. v AČR, Beta 300 2T, 12:06,33
6. Pavel Dvořáček – Petr Čížek, SMX Racing Team Rudník, KTM 250 2T, 12:10,11

Do čela seriálu MČR se dostali Josef Mňuk s Filipem Langerem s 52 body. S odstupem 3 bodů následují bratři Šrolerové a s odstupem 4 bodů Mohaupt s Hotovým, kteří se závod od závodu zlepšují.

Specialistům v Orlickém poháru dokonale vypálili rybník místní jezdci Musil s Chovancem. Podobně jako Mohaupt ovládli od začátku až do konce 7-kolovou finálovou jízdu. Za nimi dlouho jezdili vítězové kvalifikace a průběžně vedoucí Kylar s Majvaldem, ale v 5. kole je předstihli Lux s Fiedlerem.

1. Oldřich Musil – David Chovanec, Skály, Honda 450 4T, 8:48,78
2. Jindřich Lux – Vojtěch Fiedler, BV Racing, KTM 250 2T, 8:59,82
3. František Kylar – Tadeáš Majvald, Kunčice, Husqvarna 510 4T, 9:04,14
4. Tomáš Janů – Miroslav Bareš, Retox Racing, Honda 450 4T, 9:25,23
5. Martin Lux – Tomáš Lux, SMK Klášterec n.O. v AČR, Husqvarna 450 4T, 9:32,81
6. Jiří Kavka – Pavel Sabota, SMK Klášterec n.O. v AČR, Honda 500 2T, 9:36,91

Na prvních 3 místech v Orlickém poháru se pořadí nezměnilo. Stále vedou Kylar s Majvaldem (46 bodů) před Luxem s Fiedlerem (43 bodů) a Kavkou se Sabotou (37 bodů).