Michek je po Itálii už celkově třetí

Další dobrý výkon předvedl v seriálu mistrovství světa MX3 Martin Michek. V italské Maggioře, kde se jel pátý díl šampionátu, jednu jizdu vyhrál a ve druhé skončil pátý. Závod vyhrál ziskem dvou stříbrných věnců Slovinec Klemen Gerčar z českého UFO Racing Teamu a zvýšil si tak náskok nad druhým v pořadí Rakušanem Mathiasem Walknerem.

Hned jak se rozkříklo, že se motokrosová Grand Prix Itálie po letech opět vrací na legendární trať v Maggioře nedaleko Milána, propuklo mezi jezdci nadšení. Vyloženě old-schoolový nesmírně oblíbený areál s 1520 metrů dlouhou tvrdou tratí byl totiž svědkem již mnoha významných událostí světa motokrosu a jel se tady například i Motokros národů 1986. Nyní byl areál za velké peníze renovován a vzhledem k tomu, že se tady o uplynulém víkendu jely i třídy MX1 a MX2 (budeme informovat později), navštívilo italskou Velkou cenu za krásného slunečného počasí téměř 40 tisíc fanoušků. Připomeňmě, že o titul ve třídě MX3 bojují vzhledem k dosavadním závodům čtyři hlavní favorité. Ze hry zřejmě vypadl pátý z nich Rus Timur Muratov (KTM), který se nezúčastnil už minulého podniku ve Slovinsku. Průběžnou klasifikaci vedl před Itálií Klemen Gerčar (Honda) s náskokem pěti bodů na obhájce titulu Matthiase Walknera (KTM) a 12 bodů na Estonce Gerta Krestinova (Kawasaki). V těsném kontaktu byl za nimi loňský vicemistr světa Martin Michek. Ten ztrácel dva bodíky na Estonce a 14 na Gerčara.
Martin Michek (R.S.C. BUKSA/ADOS Team - KTM) vstoupil do závodního víkendu skvěle. Ovládl tréninky, vyhrál kvalifikační závod i první finálovou jízdu. V ní získal holeshot, ale ještě v prvním kole šel před něj Walkner. Několikanásobný mistr České republiky se ale nevzdával, nedovolil Walknerovi poodjet a v pátém kole se opět ujal vedení. Michkův předjížděcí manévr viditelně Rakušana rozhodil, a tak zatímco Martin ujížděl a získával stále větší náskok, Walkner se ocitl pod palbou další trojice jezdců. Mezi nimi byli Klemen Gerčar, další Čech Petr Smitka (Kawasaki) a Němec Christian Brockel (KTM). Všichni se postupně přes Walknera přesypali. Před koncem první jízdy to vypadalo, že Češi obsadí první dvě místa, ale Smitku pak zbrzdil jeden z jezdců o kolo zpět, z čehož těžil Gerčar a dojel si pro stříbro. Smitka bral v cíli třetí místo s pohodlným náskokem osmi sekund na Brockela. Až pátý byl Walkner. Skvěle si vedli i další Češi ve startovním poli. Šestý za Walknerem byl klasifikován František Smola (Orion RS Petrol -KTM), devátý jeho týmový kolega Petr Bartoš a 15. Petr Michalec, Gerčarův kolega u UFO Racing.
Škoda, že to stejně nevyšlo Michkovi i ve druhé jízdě. Jistý holeshot v ní urval Walkner, kterého do první zatáčky následovali Michek, Petr Smitka a Klemen Gerčar. Ještě v prvním kole ale udělal Martin velkou chybu, která ho stála snad deset míst v pořadí. Walkner už si nenechal vítězství nikým vzít, o druhou příčku dlouho bojovali Gerčar a Smitka, šťastnější v cíli byl nakonec Slovinec. Za třetím Smitkou, který se neúčastní všech závodů seriálu, zúročil skvělý výkon Smola pozicí čtvrtou. Michek stačil postupně předjet například Bartoše, Brockela a Krestinova, na lepší než páté místo už ale nedosáhl. Body získanými v Itálii se ale v průběžném hodnocení šampionátu dostal před dosud třetího Krestinova, kterému Maggiora příliš nevyšla. Další závod MS třídy MX3 se jede 7. července v Chorvatsku. Těšit se můžeme na 1. září, kdy tento šampionát uvidíme na trati v jihočeském Pacově.

Výsledky GP Itálie

MX3, 1. jízda: 1. Martin Michek (CZE, KTM), 34:50.576; 2. Klemen Gerčar (SLO, Honda), +0:05.574; 3. Petr Smitka (CZE, Kawasaki), +0:08.783; 4. Christian Brockel (GER, KTM), +0:16.816; 5. Matthias Walkner (AUT, KTM), +0:21.903; 6. František Smola (CZE, KTM), +0:26.163; 7. Gert Krestinov (EST, Kawasaki), +0:33.915; 8. Ludvig Söderberg (FIN, Honda), +0:54.465; 9. Petr Bartoš (CZE, KTM), +0:58.812; 10. Alain Schafer (SUI, Kawasaki), +1:00.484, 15. Petr Michalec (CZE, Honda) + 1:50.067

MX3, 2. jízda: 1. Matthias Walkner (AUT, KTM), 34:13.488; 2. Klemen Gerčar (SLO, Honda), +0:12.648; 3. Petr Smitka (CZE, Kawasaki), +0:17.212; 4. František Smola (CZE, KTM), +0:21.204; 5. Martin Michek (CZE, KTM), +0:24.707; 6. Gert Krestinov (EST, Kawasaki), +0:29.288; 7. Christian Brockel (GER, KTM), +0:45.174; 8. Petr Bartoš (CZE, KTM), +0:56.311; 9. Alessandro Albertoni (ITA, Kawasaki), +1:01.195; 10. Alain Schafer (SUI, Kawasaki), +1:06.392, 12. Petr Michalec (CZE,Honda) + 1:35.881

MX3, pořadí GP Itálie: 1. Klemen Gerčar (SLO, Honda), 44 bodů; 2. Matthias Walkner (AUT, KTM), 41.; 3. Martin Michek (CZE, KTM), 41.; 4. Petr Smitka (CZE, Kawasaki), 40.; 5. František Smola (CZE, KTM), 33.; 6. Christian Brockel (GER, KTM), 32 ; 7. Gert Krestinov (EST, Kawasaki), 29.; 8. Petr Bartoš (CZE, KTM), 25.; 9. Ludvig Söderberg (FIN, Honda), 23.; 10. Alain Schafer (SUI, Kawasaki), 22

MX3, průběžný stav MS: 1. Klemen Gerčar (SLO, Honda), 199 bodů; 2. Matthias Walkner (AUT, KTM), 191.; 3. Martin Michek (CZE, KTM), 182.; 4. Gert Krestinov (EST, Kawasaki), 172.; 5. Christian Brockel (GER, KTM), 118.; 6. František Smola (CZE, KTM) 107.; 7. Ludvig Söderberg (FIN, Honda), 100.; 8. Timur Muratov (RUS, KTM), 95.; 9. Pier Filippo Bertuzzo (ITA, Yamaha), 94.; 10. Petr Michalec (CZE, Honda), 77