Velká cena Evropy: Double Paulina, Cairoli havaroval

V pořadí pátou motokrosovou Velkou cenu této sezony přesvědčivě vyhrál ve třídě MXGP Francouz Gautier Paulin na tovární Hondě. Do vedení mistrovství světa se ale probojoval německý jezdec Max Nagl, který se svou Husqvarnou v nizozemském Valkenswaardu bodoval dvěmi druhými místy.

Gautier Paulin (HRC) v neděli navázal na Velké ceně Evropy tam, kde v sobotu ve vítězném kvalifikačním závodě začal. Po startu první jízdy sice na chvilku vedl Němec Max Nagl na Husqvarně, ale Francouz si velmi rychle našel cestu, jak ho bezpečně předjet. Ve čtvrtém kole skončily naděje experta na písečný Valkenswaard Antonia Cairoliho. Osminásobný mistr světa se svou tovární KTM havaroval a ze závodu odstoupil. Předtím se snažil kopáním napravit přední kolo, ale tomu nepomohla ani regulérní oprava v depu. Paulin mezitím zvyšoval náskok v čele na Nagla, třetí jel jeho týmový kolega Rus Jevgenij Bobryšev, jehož stíhal vedoucí muž šampionátu Belgičan Clement Desalle (Suzuki). Dlouho se pak nic nedělo, až ve 12. kole předjel Brit Shaun Simpson (KTM) Jihoafričana Tylu Rattraye (Kawasaki) a dostal se tak na pátou pozici. Paulin měl cestu k vítězství otevřenou a vyhrál s obřím náskokem 17 sekund na Nagla, který se svým druhým místem provizorně dostal do čela seriálu. Před druhou jízdou měl 192 bodů, Clement Desalle 189, Cairoli 170 a Paulin 153.
Paulin vyhrál ve Valkenswaardu jednu jízdu už vloni a je tedy vidět, že mu tahle těžká trať sedí. Holeshot druhé jízdy třídy MXGP získal mladičký Francouz Romain Febvre (Yamaha), za něj se do první zatáčky srovnali Bobryšev, Paulin, Nagl, Desalle a Rattray. Cairoli opět nepřesvědčil a byl až na konci první desítky. Paulin rychle předjel kolegu Bobryševa a bylo jen otázkou času, kdy dostane i Febvreho. Mezitím Cairoliho trápení pokračovalo a předstihl ho i jeho kolega u KTM Brit Tommy Searle. Jak se dalo čekat, Paulin předjel Febvreho, ale jeho manévru využil i Bobryšev a vytáhl se za ním na druhé místo. Čtvrtý jel Nagl a pátý Desalle. Cairoli konečně začal od 4. kola ukazovat, co umí. Nejprve vrátil předjetí Searleovi, pak si poradil i s Rattrayem a Simpsonem. Z první desítky vypadl po pádu Švéd Filip Bengtsson (Honda). V šestém kole se Nagl ukázkově vnitřkem dostal před Bobryševa na druhé místo a o chvíli později to samé zopakoval Rusovi Desalle. Nagl a Desalle nyní jeli za sebou a byl to přímý souboj o červenou tabulku pro nejlepšího jezdce průběžné klasifikace šampionátu. Paulin vyhrál s náskokem pěti sekund, Nagl za sebou udržel Desallea a před šestým závodem tak vede pořadí seriálu o pět bodů před Belgičanem. Cairoli nakonec dojel až sedmý, když ho opět předjel Brit Simpson. Celkově je osminásobný mistr světa třetí.
Domácí Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory) hned v první jízdě potvrdil úlohu velkého favorita dvěstěpadesátek, skvěle z pole position odstartoval a vedl už od prvního kola. Za ním se utvořila skupinka z úřadujícího mistra světa Francouze Jordi Tixiera (Kawasaki), Rusa Alexandra Tonkova (Husqvarna), Brita Maxe Anstieho (Kawasaki) a domácího Briana Bogerse (KTM). Hned v úvodu odstoupil lotyšský tovární jezdec KTM Pauls Jonass a havaroval také vítěz GP Trentina Slovinec Tim Gajser na Hondě. Zatímco Herlings ujížděl, Anstie se ve druhém kole dostal těsně za záda Tixierovi a snažil se předjet. Boogers mezitím tvrdě bojoval s Tonkovem o čtvrtou pozici. Po třech kolech už měl Herlings k dobru 13 sekund, Tixier stále vzdoroval Anstiemu. Herlings vzápětí navýšil svůj náskok na 17 sekund a dopředu se rval Francouz Dylan Ferrandis (Kawasaki), který si poradil s Boogersem. Herlings nakonec vyhrál o neskutečných 40 sekund před Anstiem, který v závěru přece jen pobil Tixiera. Ferrandis dojel čtvrtý před Tonkovem. Druhá jízda byla jako přes kopírák. Herlings ji vyhrál s přehledem sobě vlastním, i když po startu lehce podklouzl a upadl. Nakonec ale o 28 sekund porazil Tonkova a o 36 vteřin Tixiera. Triumfoval tak ve 46. Grand Prix. Co ho ale nejvíc těší, ve Valkenswaardu zvítězil už pošesté. Letošní ročník mistrovství světa třídy MX2 nyní vede s náskokem 37 bodů na Ferrandise.