Ve Švédsku se po dlouhé době prosadil Tim Gajser

Vítězem Velké ceny Švédska, šestnáctého závodu motokrosového mistrovství světa, se v královské třídě MXGP stal na trati v Uddevalle úřadující šampion Slovinec Tim Gajser (Honda HRC). Dvěstěpadesátky tentokrát vyhrál před 20 000 diváky dvěmi druhými místy Švýcar Jeremy Seewer (Suzuki). Český jezdec Jaromír Romančík (KTM) tentokrát své bodové konto nerozšířil.

Velká cena Švédska na 1530 metrů dlouhé trati s tvrdým povrchem v Uddevalle se do kolotoče motokrosového mistrovství světa vrátila po roční přestávce a přivítala jezdce poměrně chladným a proměnlivým počasí, kdy slunce střídaly dešťové přeháňky. Sobotní kvalifikační závody ovládli jezdci tovární KTM. Nizozemec Jeffrey Herlings, který má v posledních týdnech skvělou formu a vyhrál dvě poslední Grand Prix, získal pole position ve třídě MXGP před Francouzem Romainem Febvrem na tovární Yamaze, mistrem světa z roku 2015. Ve dvěstěpadesátkách to byl vedoucí muž šampionátu Lotyš Pauls Jonass, který získal právo vybírat si místo na startu v neděli jako první. Z Čechů se tentokrát představil jen Jaromír Romančík (KTM), který bral v silnější kubatuře 24. pozici.

Kvalifikační závod MXGP: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 24:01.339; 2. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:00.709; 3. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:07.522; 4. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), +0:09.369; 5. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:10.762; 6. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +0:22.883; 7. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:26.080; 8. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:27.920; 9. Shaun Simpson (GBR, Yamaha), +0:35.901; 10. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), +0:36.797. 24 191 Romančík, Jaromír (CZE, KTM ) + 1:48.956
Kvalifikační závod MX2: 1. Pauls Jonass (LAT, KTM), 24:37.104; 2. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +0:01.980; 3. Darian Sanayei (USA, Kawasaki), +0:02.669; 4. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +0:11.000; 5. Conrad Mewse (GBR, Husqvarna), +0:27.187; 6. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:29.218; 7. Julien Lieber (BEL, KTM), +0:33.068; 8. Jorge Prado Garcia (ESP, KTM), +0:33.571; 9. Hunter Lawrence (AUS, Suzuki), +0:34.721; 10. Davy Pootjes (NED, KTM), +0:39.902

Nebyl to ale Jonass, kdo nakońec kraloval Velké ceně Švédska, ale druhý muž průběžného pořadí MS Švýcar Jeremy Seewer. Tovární jezdec Suzuki triumfoval bilancí jízd 2-2. Mladší týmový parťák Paulse Jonase, teprve šestnáctiletý Španěl Jorge Prado Garcia, vyhrál první nedělní jízdu způsobem start-cíl a potvrdil tak svůj velký talent. Na druhého Seewera dokázal sice najet pouhých 1.8 sekundy, na třetího Jonasse už měl ale náskok skoro 40 sekund. Také ve druhé jízdě Prado Garcia chvíli po startu vedl, ale pak se přes něj přelil nejen Seewer, ale další jezdci. Švýcar uchopil svou šanci pevně za pačesy a začal získavat malý náskok. V závěru ho sice stačil stáhnout a předjet Američan Thomas Covington na Husqvarně, ale ani to nezabránilo Seewerovi vystoupit na      nejvyšší stupínek podia GP Švédska ve třídě MX2. Jeho dvě druhá místa byla bodově víc, než 1. a 5. místa Prada nebo dvě třetí pozice Jonasse. Ten ale dál s velkým náskokem vede pořadí MS.

Velký návrat úřadující mistra světa Tima Gajsera po zranění a týdnech nepříliš slavných výsledků! Mladý Slovinec vyhrál Velkou cenu třídy MXGP poprvé od dubnového Mexika. Tovární jezdec Hondy ovládl první nedělní jízdu po holeshotu svého týmového kolegy Rusa Jevgenije Bobryševa od konce prvního kola až do cíle. Ve druhé jízdě vedl po startu Febvre, který v první jízdě havaroval. Gajser tvrdě bojoval o druhé místo s majitelem pole position Herlingsem, ale tomu ve třetím kole praskl řetěz na jeho KTM a bylo po Nizozemcových nadějích. Febvre projel také první pod šachovnicovým praporem s náskokem 4,5 sekundy na Gajsera, který druhým místem potvrdil triumf v Grand Prix Švédska. Osminásobný mistr světa a s přehledem vedoucí jezdec šampionátu Ital Antonio Cairoli (KTM) dojel s odstupem dvakrát ve druhé polovině první desítky a v cíli přiznal, že v ošidných povětrnostních podmínkách jel spíš na jistotu. Nechtěl udělat zbytečnou chybu, aby neoslabil své obrovské šance na další titul. Jaromír Romančík si sice oproti kvalifikační sobotě v neděli v obou jízdách polešil o jednu pozici, ale na rozšíření jeho bodového konta to tentokrát nestačilo. Obě jízdy dokončil na 23. místě, vždy se ztrátou jednoho kola.