V Lokti vyučovali Nagl a Ferrandis

Velkou cenu České republiky, třináctý podnik motokrosového mistrovství světa, vyhráli na trati v Lokti Němec Max Nagl na Husqvarně (MXGP) a Francouz Dylan Ferrandis na Kawasaki (MX2). Čeští jezdci na divoké karty přes velkou snahu do prestižního šampionátu nebodovali.

Holeshot první jízdy třídy MXGP získal Francouz Gauthier Paulin (HRC Honda) před Němcem Maxem Naglem (Rockstar Energy Husqvarna), úřadujícím mistrem světa Francouzem Romainem Febvrem (Yamaha), Belgičanem Jeremy Van Horebeekem (Yamaha) a Slovincem Timem Gajserem (Gariboldi Honda). Nagl se chtěl ještě v prvním kole dostat do čela, ale nevyšlo mu to, zato Gajser šel úspěšně dopředu. Němec se ale nevzdával a nakonec Paulina pokořil, ten se okamžitě dostal pod tlak ze strany Gajsera, který ho později také zdolal. Francouz pak odpadl a na třetí místo se tak dostal jeho krajan Febvre. Střední část závodu měla vepředu poněkud fádní průběh, když první tři závodníci jezdili s menšími rozestupy a nevypadalo to, že by chtěli nějak bojovat. Až tři kola před koncem přidal vedoucí muž šampionátu Gajser plyn a začal Nagla stahovat, ale už bylo pozdě.

„Byl to těžký závod. Měl jsem dobrý start a rychle jsem se dostal na druhé místo. Pak jsem si chtěl vyjet nějaký náskok, ale to mi nevyšlo. Nakonec mě Tim stáhl a já si jen do cíle opakoval: Ten mě nesmí předjet,“ uvedl v cíli bývalý vicemistr světa Nagl. Osminásobný šampion Ital Antonio Cairoli se opět vrátil na tovární KTM třistapadesátku, dostal k ní nové díly, ale i tak skončil v první jízdě MXGP po lehkém pádu až sedmý. Oba Češi jedoucí na divokou kartu si vedli udatně. Jaromír Romančík (Team MAX 2) na stroji Suzuki dojel po mnoha bojích s ostřílenými profesionály z mistrovství světa 22. A je škoda, že mu to nevyšlo na body. Petr Smítka (Team Hulho – KTM) skončil 29. s dvěma koly ztráty.

Druhá jízda třídy MXGP skončila, alespoň co se týče prvních tří mužů pořadí, stejně jako první závod, takže pořadí Velké ceny České repubiky zní Nagl-Gajser-Febvre. Devatenáctiletý Slovinec, nováček v prestižní třídě, zase navýšil své vedení v průběžném pořadí šampionátu na Cairoliho na 109 bodů a při jeho formě se zdá, že je o titulu MS skoro rozhodnuto. Holeshot druhé jízdy získal v Lokti Gajser, Nagl do prvního vinklu vlétl třetí. Slovinec začal získávat náskok, zatímco za ním se srazili oba jezdci tovární Hondy Paulin a Rus Jevgenij Bobryšev. Francouz byl ale stále ve hře. Po třech kolech bylo pořadí Gajser-Nagl-Paulin-Desalle-Febvre. Paulin s Desallem se zasekli v krásném souboji, ale těžil z toho Febvre, který mistrovsky oba předjel. V sedmém kole měl Gajser na Němce čtyři sekundy, ale ve 14. kole podklouzl v zatáčce a předal tak triumf Naglovi. Smítka s Romančíkem druhou jízdu nedokončili.

Závod v Lokti vynechal dvojnásobný mistr světa třídy MX2 Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory), který má v čele šampionátu obrovský náskok. Nizozemec proto dal přednost doléčení zraněné klíční kosti. Za těchto okolností získal holeshot první jízdy dvěstěpadesátek jeho týmový kolega, Lotyš Pauls Jonass. Ten ale záhy havaroval a ze závodu odstoupil, čímž se otevřela cesta k suverénnímu vítězství Francouzi Dylanu Ferrandisovi (Kawasaki). Druhý skončil Brit Max Anstie (Husqvarna), který v závěrečných kolech předjel několik jezdců před sebou, mezi jinými nakonec třetího Švýcara Jeremy Seewera (Suzuki). Martin Krč (SZA STAV Racing Team - KTM) zopakoval Romančíkovo 22. místo ze třídy MXGP, o pět míst za ním skončil Jan Vondrášek (KTM). Třetí z Čechů, mladíček Petr Polák (MRG, BO-OIL Racing Team - KTM), si do statistik připsal 30. pozici.

Dylan Ferrandis vyhrál i druhou jízdu dvěstěpadesátek a českou GP tak zakončil doublem 1-1. Po startu vedli Nizozemec Brian Bogers (KTM) a Jeremy Seewer, zatímco Ferrandis se vezl za pátým Anstiem. Po dvou kolech bylo pořadí Bogers, Seewer, Anstie a Ferrandis a na Francouzi bylo hodně vidět, jak moc touží po dalším triumfu. Postupně se probojoval do čela a navzdory drsným útokům Anstieho vyhrál. Brit nakonec v přemíře snahy havaroval a přepustil tak druhé místo Seewerovi, stačil ale ještě dojet alespoň třetí. Z Čechů byl tentokrát nejlepší mladý Petr Polák na 26. pozici. Průběžné pořadí seriálu stále vede s obrovským náskokem Herlings, který by se měl vrátit už v příští Velké ceně Belgie v Lommelu.

23 102 Šikyňa, Richard SVK SMF KTM 34:38.615
27 288 Vondrášek, Jan CZE ACCR KTM 35:21.238                                                                            30 313 Polák, Petr CZE ACCR KTM 35:53.825

9 426 Mewse, Conrad GBR ACU Husqvarna 36:13.727
10 128 Monticelli, Ivo ITA FMI KTM 36:18.752                                                                                    23 102 Šikyňa, Richard SVK SMF KTM - 1 kolo                                                                                  26 313 Polák, Petr CZE ACCR KTM - 1 kolo                                                                                       28 377 Krč, Martin CZE ACCR KTM - 2 kola