V Lokti slavil Desalle s Herlingsem

Velká cena České republiky byla čtrnáctým podnikem světového šampionátu v motokrosu tříd MX1 a MX2 a šestým kolem mistrovství Evropy sérií EMX125 a EMX250. Skvěle obsazený podnik si dle prvních informací nenechalo ujít dvaadvacet tisíc diváků, kteří viděli skutečně velmi napínavou podívanou.

V neděli už nebylo počasí tak tropické, jak tomu bylo v sobotním programu tréninků a kvalifikačních jízd. Ráno sice ještě bylo slunečno, ale už v polovině prvního závodu třídy MX1 silně pršelo. Další závody již déšť tolik neovlivnil a z vítězství se ve finále mohli radovat Jeffrey Herlings a Clement Desalle.
Ve vloženém klání třídy EMX250 vyhrál Valentin Guilod před Jeremy Seewerem a Mike Krasem. Nejlepším z českých závodníků byl šestý Filip Neugebauer, třináctý byl Petr Bartoš a čtrnáctý Václav Kovář.

V závodu třídy EMX125 získal své premiérové vítězství Nicolas Dercourt před druhým v pořadí Antonem Lundgrenem a Calvinem Vlaanderenem. Nejlepším z českých jezdců byl sedmý Martin Krč a devatenáctý Filip Podmol.

MX1

V kategorii MX1 slavil vítězství jezdec Rockstar Energy Suzuki Clement Desalle, který do Lokte přijel ve špičkové formě a vyhrál oba závody české Grand Prix. Desalle po závodě uvedl, že se mu podařilo najít takovou stopu, která mu umožnila si v obou závodech rychle vytvořit náskok a závod s přehledem vyhrát. Díky vítězství v Lokti je nyní Belgičan druhý v průběžném hodnocení, devadesát bodů za lídrem Antonio Cairolim a devětatřicet bodů před třetím v pořadí Ken De Dyckerem.

Velmi úspěšný víkend zaznamenal také celkově druhý Kevin Strijbos, jenž si v neděli připsal body za druhé a čtvrté místo. Jezdec stáje Rockstar Energy Suzuki získal v prvním závodu druhé místo, což se mu o něco později již ve druhém klání nepodařilo zopakovat, když dle jeho slov špatně odhadl začátek závodu. Belgičan k tomu po závodě uvedl, že dlouho hledal správnou stopu a raději se rozhodl jet na jistotu. Ještě předtím, ale stačil předjet De Dyckera s Tommy Searlem.
Třetí místo patří Jevgeniji Bobryshevovi, který byl v prvním závodu pátý a ve druhém projel cílem třetí. Rus byl se svým výkonem velmi spokojený a prozradil, že mu toto třetí místo přijde jako jeho první stupně vítězů potom, co musel cestou na pódium překonat zranění. Návrat mezi nejlepší Rusa jen zocelil a na český závodní víkend bude určitě rád vzpomínat. Po závodu v Lokti nasadí ruský závodník plný tréninkový program, což by mu mělo do budoucna umožnit v takto nastaveném tempu pokračovat.

Západočeská dráha příliš neseděla celkově čtvrtému továrnímu jezdci Red Bull KTM Kenu De Dyckerovi. Belgičan byl po startu prvního závodu osmý, ale stačil se prosadit až na třetí pozici v cíli. Ve druhém závodu už od začátku bojoval o pozice na stupních vítězů, ale nakonec skončil až šestý.
Podobně byl na tom lídr průběžného hodnocení Antonio Cairoli, který neměl snadný víkend. Jezdec tovární stáje Red Bull KTM skončil v závodech čtvrtý a sedmý, což pro něho znamenalo celkové páté místo v Grand Prix České republiky. Ital po závodu prozradil, že byl výkonem velmi zklamaný a protože se necítil pohodlně, raději zvolil bezpečnou jízdu. Ve druhém závodě přesto došlo ke kontaktu s Van Horebeekem, když bojovali o druhé místo. Cairoli se následkem toho propadl až na čtrnáctou pozici, ale stačili se probít až na konečné sedmé místo.

Grand Prix České republiky – MX1

4.srpna 2013 - Loket

MX1 Závod 1 (TOP10): 1. Clement Desalle (BEL, Suzuki), 40:13.885; 2. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:17.258; 3. Ken de Dycker (BEL, KTM), +0:36.119; 4. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:40.733; 5. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:46.263; 6. David Philippaerts (ITA, Honda), +0:49.981; 7. Joel Roelants (BEL, Yamaha), +0:55.559; 8. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), +1:02.663; 9. Tanel Leok (EST, TM), +1:04.210; 10. Shaun Simpson (GBR, Yamaha), +1:06.423;

MX1 Závod 2 (TOP10): 1. Clement Desalle (BEL, Suzuki), 39:52.449; 2. Jeremy van Horebeek (BEL, Kawasaki), +0:11.241; 3. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:15.502; 4. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:18.634; 5. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), +0:19.929; 6. Ken de Dycker (BEL, KTM), +0:43.766; 7. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:46.632; 8. Shaun Simpson (GBR, Yamaha), +0:49.173; 9. Tanel Leok (EST, TM), +0:50.415; 10. David Philippaerts (ITA, Honda), +0:53.086;

MX1 – celkově (TOP10): 1. Clement Desalle (BEL, Suzuki), 50 bodů; 2. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), 40 b.; 3. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), 36 b.; 4. Ken de Dycker (BEL, KTM), 35 b.; 5. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 32 b.; 6. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), 29b.; 7. David Philippaerts (ITA, Honda), 26 b.; 8. Jeremy van Horebeek (BEL, Kawasaki), 24 b.; 9. Shaun Simpson (GBR, Yamaha), 24 b.; 10. Tanel Leok (EST, TM), 24 b.

MX1 – MS (TOP10): 1. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 643 bodů; 2. Clement Desalle (BEL, Suzuki), 553 b.; 3. Ken de Dycker (BEL, KTM), 514 b.; 4. Gautier Paulin (FRA, Kawasaki), 465 b.; 5. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), 437 b.; 6. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), 404 b.; 7. Jeremy van Horebeek (BEL, Kawasaki), 351 b.; 8. Maximilian Nagl (GER, Honda), 314 b.; 9. David Philippaerts (ITA, Honda), 245 b.; 10. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), 238 b.

MX2

Holanďan Jeffrey Herlings měl v Lokti možnost si zajistit už druhý titul Mistra světa MX2 2013 a to se mu také celkovým vítězstvím v Grand Prix České republiky podařilo. Oba nedělní závody jezdec tovární stáje KTM suverénně ovládl a nadále si tak udržel rekord v počtu dosažených vítězství v řadě, když vyhrál čtrnáct posledních Grand Prix z celkových sedmnácti. Holanďan byl rovněž nadšený, že zisk titulu mohl oslavit s tolika nizozemskými fanoušky, kteří na víkend do Lokte dorazili.

Na druhém místě se umístil Francouzský jezdec stáje Monster Energy Yamaha Christophe Charlier, jemuž se podařilo zaznamenat čtvrté a druhé místo a na konto si připsat čtyřicet bodů, což nyní jezdci Yamahy stačí v průběžném hodnocení na čtvrté místo. Francouz přiznal, že s týmem intenzivně pracuje na startech, což se mu o tomto víkendu velmi vyplatilo. V průběžném hodnocení je Charlier čtvrtý, jednatřicet bodů za José Butrónem. Francouz je nyní odhodlán tento náskok vymazat a v mistrovství získat konečnou třetí příčku.
Celkově třetí skončil v Lokti Rus Alexandr Tonkov a to díky třetímu a čtvrtému místu. Pro ruského závodníka stáje J-Tech ESTA Motorsport to bylo premiérové umístění na stupních vítězů světového seriálu MX2. Ruský jezdec Hondy po závodě prozradil, že okruh v Lokti nepatří mezi jeho oblíbené, ale dokázal dobře odstartovat a udržet si konzistentní rychlost až do cíle. Tonokov dále prozradil, že hodně bojoval s bolestí ramene a kolena, což byl následek jeho sobotní nehody.

Jezdec CLS Kawasaki Monster Energy Pro Alessandro Lupino přišel o umístění na stupních vítězů velmi těsně, ale přesto všem dokázal, že je talentovaným závodníkem, s který je třeba v dalších závodech počítat. Ital byl v úvodu prvního závodu až sedmý, ale nakonec se mu v závěru podařilo předjet Rusa Tonukova a v cíli prvního klání obsadit druhou pozici. Ve druhém závodu ale Lupino havaroval a i když se hodně snažil na lepší než osmé místo v cíli to nebylo. Proto na Itala zůstala celková čtvrtá příčka.
Pátá pozice patří jezdci týmu Red Bull KTM Factory Jordi Tixierovi. Víkend v Čechách nebyl pro francouzského závodníka zcela ideální, protože věděl, že to pro něho nebude snadná dráha, ale s výsledkem byl nakonec spokojen. V prvním závodu měl v době, kdy jel pátý těžký pád, který odnesl jeho pravý bok, ale přitom neztratil ani jednu pozici, protože měl velký náskok. Druhý závod Francouz Tixier rovněž dokončil pátý a v průběžném hodnocení zůstává druhý, sedmdesát devět bodů před třetím Španělem Jose Butronem.

Grand Prix České republiky – MX2

4.srpna 2013 – Loket

MX2 Závod 1 (TOP10): 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 39:38.058; 2. Alessandro Lupino (ITA, Kawasaki), +0:37.903; 3. Aleksandr Tonkov (RUS, Honda), +0:47.805; 4. Christophe Charlier (FRA, Yamaha), +0:52.989; 5. Jordi Tixier (FRA, KTM), +1:07.729; 6. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), +1:14.265; 7. Dylan Ferrandis (FRA, Kawasaki), +1:17.832; 8. Petar Petrov (BUL, Yamaha), +1:18.835; 9. Jake Nicholls (GBR, KTM), +1:20.211; 10. Maxime Desprey (FRA, Yamaha), +1:26.473;

MX2 Závod 2 (TOP10): 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 40:27.757; 2. Christophe Charlier (FRA, Yamaha), +0:20.606; 3. Jose Butron (ESP, KTM), +0:29.951; 4. Aleksandr Tonkov (RUS, Honda), +0:34.661; 5. Jordi Tixier (FRA, KTM), +0:37.893; 6. Jake Nicholls (GBR, KTM), +0:40.315; 7. Dylan Ferrandis (FRA, Kawasaki), +0:57.314; 8. Alessandro Lupino (ITA, Kawasaki), +1:06.995; 9. Dean Ferris (AUS, Yamaha), +1:09.821; 10. Petar Petrov (BUL, Yamaha), +1:11.697;

MX2 – celkově (TOP10): 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 50 bodů; 2. Christophe Charlier (FRA, Yamaha), 40 b.; 3. Aleksandr Tonkov (RUS, Honda), 38 b.; 4. Alessandro Lupino (ITA, Kawasaki), 35 b.; 5. Jordi Tixier (FRA, KTM), 32 b.; 6. Dylan Ferrandis (FRA, Kawasaki), 28 b.; 7. Jake Nicholls (GBR, KTM), 27 b.; 8. Petar Petrov (BUL, Yamaha), 24 b.; 9. Jose Butron (ESP, KTM), 20 b.; 10. Romain Febvre (FRA, KTM), 19 b.

MX2 – MS (TOP10): 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 692 bodů; 2. Jordi Tixier (FRA, KTM), 515 b.; 3. Jose Butron (ESP, KTM), 436 b.; 4. Christophe Charlier (FRA, Yamaha), 405 b.; 5. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 377 b.; 6. Dean Ferris (AUS, Yamaha), 359 b.; 7. Jake Nicholls (GBR, KTM), 345 b.; 8. Alessandro Lupino (ITA, Kawasaki), 294 b.; 9. Max Anstie (GBR, Suzuki), 282 b.; 10. Petar Petrov (BUL, Yamaha), 262 b.