Sobotním králem Lokte je Slovinec Gajser

Čeští příznivci motokrosu se konečně dočkali – třináctý závod mistrovství světa v západočeském Lokti začal v sobotu tréninky a kvalifikačními závody. Ve třídě MXGP se nejlépe vedlo Slovinci Timu Gajserovi, ve dvěstěpadesátkách při neúčasti Nizozemce Jeffreyho Herlingse jeho kolegovi u KTM Lotyši Paulsu Jonassovi. Dařilo se i Čechům jedoucím na divoké karty.

Trať Loketské Serpentiny neprodělala od loňska žádné zásadní změny, ostatně ani nebylo potřeba, start je od loňska zpět na divácky atraktivním místě a profil tratě je jezdecky i divácky dostatečně zajímavý. Drobná změna v profilu tratě je pouze v podobě prodloužení lavice u spodního vstupu do areálu. To samé platí i o zázemí trati, které dlouhodobě splňuje potřebné světové parametry. Závodit se v Lokti začalo v roce 1973. Od té doby se nejen trať, ale i celý areál postupně zveleboval, až se v roce 1993 na zdejší dráhu dostal první závod Mistrovství Evropy. V roce 1995 pak začala tato trať hostit závody Mistrovství světa v motokrosu i sidecarcrossu a tato tradice pokračuje až dodnes. Celková délka dnešní tratě je 1 664 metrů a má velice slušné převýšení 50 metrů.

Teprve devatenáctiletý Slovinec Tim Gajser, přestože je v prestižní třídě MXGP nováčkem, pokračuje ve své vítězné vlně a zatím ho nedokázala zastavit ani náročná loketská trať. Jezdec týmu Gariboldi Honda byl zdaleka nejrychlejší ve volném tréninku (1:38,785 min.), čtvrtý v měřeném (1:41,485 min.), a pak poměrně suverénně zvítězil v kvalifikačním závodě, který rozhodoval tom, v jakém pořadí si budou jezdci v neděli vybírat místa na startu. Vedoucí muž průběžné klasifikace mistrovství světa třídy MXGP vyhrál téměř způsobem start-cíl o pět sekund před Belgičanem Kevinem Strijbosem (Suzuki), který si musel své pořadí tvrdě vybojovat útokem v osmém kole na Nizozemce Glenna Coldenhoffa (Red Bull KTM Factory).

Třetí skončil ještě vloni Strijbosův týmový kolega Belgičan Clement Desalle, který v zimní přestávce přestoupil ke Kawasaki. Naprosto skvěle zajel kvalifikační závod český jezdec Jaromír Romančík (Team MAX 2) na stroji Suzuki., který zaznamenal 21. místo a porazil řadu světových hvězd v čele s Portugalcem Ruiem Goncalvesem (Husqvarna) a Finem Harri Kullasem (KTM). K prvním mistrovským bodům ve své kariéře by zítra nemusel mít daleko…Druhý Čech, který dostal možnost představit se v závodě MS na divokou kartu, je Petr Smítka (Team Hulho - KTM). Jeho snažení bohužel skončilo ve čtvrtém kole. "Trať je tady perfektní, ale trochu to klouzalo. Klíčem k úspěchu byl dobrý start, a ten se mi podařil. Málem jsem získal holeshot, ale ten nakonec patřil Coldenhoffovi. Když jsem ho ještě v prvním kole předstihl, jel jsem bez problémů v čele až do konce," uvedl Gajser po svém sedmém získaném pole position v sezoně.

Závod v Lokti vynechává dvojnásobný mistr světa třídy MX2 Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory), který má v čele šampionátu obrovský náskok. Nizozemec proto dal přednost doléčení zraněné klíční kosti. Za těchto okolností se v kvalifikačním závodě dvěstěpadesátek rozhořel boj mezi jeho týmovým kolegou, Lotyšem Paulsem Jonassem, a Francouzem Dylanem Ferrandisem (Kawasaki). Jejich bitva vyvrcholila v posledním kole, kdy oba spadli. Byli brzy zpět na nohou a závod vyhrál Jonass o 11 sekund před Ferrandisem. V souboji o třetí místo byl v koncovce rychlejší Švýcar Jeremy Seewer (Suzuki), který udolal Brita Maxe Anstieho (Husqvarna). Stejně jako ve třídě MXGP si i v MX2 parádně vedli Češi jedoucí na divokou kartu. Martin Krč (SZA STAV Racing Team - KTM) dojel 23., o tři místa za ním skončil Jan Vondrášek (KTM). Třetí z Čechů, mladíček Petr Polák (MRG, BO-OIL Racing Team - KTM) má ve výsledkové listině zapsánu ztrátu 4 kol.