Pre - Grand Prix České republiky v Lokti

Tradičním dějištěm jednoho ze závodů světového motokrosového kalendáře je už několik roků český motokrosový areál "Loketské serpentiny" v Lokti nedaleko Karlových Varů. A právě o nadcházejícím víkendu se zde pojede už 12. podnik letošního světového šampionátu kubatur MX1 a MX2.

Letošní seriál mistrovství světa kubatur MX1 a MX2 má celkem 15 dílů a začal premiérově v bulharském Sevlievu, kde se jelo 10. dubna a vítězi se stali Belgičan Clement Desalle na motocyklu Suzuki v kubatuře MX1 a německý talent Ken Roczen s rakouským motocyklem KTM v MX2.

Druhou světovou zastávkou byl nizozemský Valkenswaard, o 14 dní později. Pískovitý terén na Eurocircuitu nejvíce svědčil obhájci titulu mistra světa Italovi Antoniovi Cairolimu s KTM v MX1 a jeho továrnímu kolegovi, domácímu Jeffreyovi Herlingsovi v kubatuře MX2.

V květnu se celý motokrosový svět přesunul letecky do USA a potom do Brazílie. V americkém Glen Helenu vyhráli stejně jako v úvodním závodě šampionátu Clement Desalle a Ken Roczen. Právě mistrovský závod v USA se jel letos - prozatímně? - naposledy, v příštím roce už v kalendáři není. Jedním z důvodů byla totální absence amerických motokrosových hvězd.

Naopak o týden později v brazilské Indaiatubě se z vítězství v závodě Grand Prix radovali Ital David Philippaerts na Yamaze v MX1 a Nizozemec Jeffrey Herlings s motocyklem KTM v MX2. Právě brazilský závod dostane příští rok kolegu, když se pojede jedna motokrosová Grand Prix ve střední Americe, v Mexiku.

Po návratu ze zámoří následovala série tří závodů během 15 dnů a sice francouzský závod Saint Jean d´Angely, portugalská Agueda a konečně španělská La Baneza. Ve Francii dominoval v silnější kubatuře domácí motokrosař Steve Frossard s Yamahou a v té slabší pak Brit Tommy Searle na Kawasaki. Právě na tuto trať se motokrosový svět ještě letos vrátí, neboť se zde v září pojede "Motocross of Nations", nebo-li motokros národů.

Naopak Grand Prix Portugalska se stala kořistí Begičana Clementa Desalleho na Yamaze v kubatuře MX1 a Nizozemce Jeffreye Herlingse s motocyklem KTM ve slabší třídě MX2. Jinak Holeshot silnější kubatury vyhrál Rus Evgeny Bobryshev a v konečném pořadí se dokonce postavil na stupně vítězů.

A konečně španělský závod v La Baneze znamenal návrat na nejvyšší stupně pro papírově největší favority celého letošního šampionátu, když vyhráli Ital Antonio Cairoli a Němec Ken Roczen, tedy dva tovární jezdci rakouské KTM.

Následující severské turné, kdy jezdci museli opět během 15 dnů absolvovat tři závody Grand Prix, začalo ve švédské Uddevalle, kde zvítězili Francouz Steven Frossard s Yamahou v MX1 a suverén slabší kubatury, tovární jezdec rakouské KTM Němec Ken Roczen.

německém Teutschenthalu vyhrál celkem překvapivě silnější kubaturu Rus Evgeny Bobryshev na Hondě a k velké radosti německých fanoušků, kteří zaplnili celý motokrosový areál německými vlajkami s číslem "94", tu slabší domácí miláček, teprve 17-letý Ken Roczen.

lotyšském Kegumsi se potom stali celkovými vítězi Ital Antonio Cairoli ve třídě MX1 a Němec Ken Roczen v kubatuře MX2. Oba dva tovární jezdci KTM se také bezpečně usadili na čele průběžného pořadí ve svých třídách a nic na jejich vedení nezměnil ani následující pískový závod v Belgii.

Konečně poslední závod před Grand Prix České republiky se jel opět na písku, v belgickém Lommelu a zde vyhráli, stejně jako v letošním prvním "pískovém závodě v Holandsku, Ital Antonio Cairoli v MX1 a Nizozemec Jeffrey Herlings v MX2, oba dva pochopitelně na motocyklech KTM.

A jaké je pořadí před naším závodem v Lokti?

Kubaturu MX1 vede obhájce mistrovského titulu Ital Antonio Cairoli s KTM se ziskem 466 bodů, který letos vyhrál už 7 jízd, 10x skončil druhý a 1x projel cílem na třetím místě. Druhý je úřadující vicemistr světa Clement Desalle na Suzuki, ztrácející aktuálně na Cairoliho 52 bodů. Belgičan už dokázal 6x vyhrát, 1x byl klasifikován druhý a 2x třetí. Na místě třetím o pouhých 11 bodů zpět je Francouz Steven Frossard na Yamaze - vítěz 5 letošních jízd. Velkým překvapením je doposavad čtvrtý v průběžném pořadí Rus Evgeny Bobryshev s Hondou - dvojnásobný vítěz z GP Německa, jehož následuje Němec Max Nagl na KTM s jedním vítězstvím. Šestý je Portugalec Rui Goncalves s Hondou a teprve až sedmý je vloni celkově třetí Ital David Philippaerts na Yamaze. Belgičan Ken de Dycker na Hondě, Francouz Yavier Boog a Španěl Jonathan Barragan - oba na Kawasaki, pak kompletují Top-10.

MX1 - Stav šampionátu celkově:1. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 466 bodů; 2. Clement Desalle (BEL, Suzuki), 414 b.; 3. Steven Frossard (FRA, Yamaha), 403 b.; 4. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), 369 b.; 5. Maximilian Nagl (GER, KTM), 349 b.; 6. Rui Goncalves (POR, Honda), 309 b.; 7. David Philippaerts (ITA, Yamaha), 308 b.; 8. Ken de Dycker (BEL, Honda), 250 b.; 9. Xavier Boog (FRA, Kawasaki), 235 b.; 10. Jonathan Barragan (ESP, Kawasaki), 233 b.;
Jinak krátce pohledem do loňského Lokte této kubatury: První jízdu MX1 zde vyhrál Estonec Tanel Leok na Hondě před pozdějším mistrem světa Antoniem Cairolim s KTM a Belgičanem Clementem Desallem na Suzuki, které v cíli dělilo pouhých 0,3 sekundy. Čech Filip Neugebauer dojel 18. a František Smola 25. Jízda druhá se potom stala kořistí Cairoliho o 3 sekundy před Desallem o o více než minutu před Stevem Ramonem na Suzuki, náš Smola dojel 23. a Neugebauer 26.
Celkovým vítězem české Grand Prix 2010 se tak stal v kubatuře MX1 Ital Antonio Cairoli před Belgičanem Clementem Desallem a Estoncem Tanelem Leokem. Belgičan Steve Ramon, Němec Max Nagl (KTM) a Ital David Philipaerts (Yamaha) dokompletovali Top-6. A naši: 25. Neugebauer (Kawasaki), 29. Smola (Suzuki).
Na čele slabší třídy MX2 je německý talent Ken Roczen s náskokem 21 bodů na svého továrního kolegu a "pískového krále" Herlingse. Ve své poslední evropské sezóně - Roczen se nikterak netají úmyslem odejít závodit do USA  - vyhrál Němec už 14 jízd, 5x dojel druhý a 1x třetí, ovšem má na svém kontě už také jednu "0". Druhý je v průběžném pořadí Nizozemec Jeffrey Herlings - oba dva jsou tovární jezdci KTM, ten dokázal letos 5x vyhrát, 9x dojel druhý a celkem 3x třetí. O 90 bodů za lídrem šampionátu je třetí Brit Tommy Searle s Kawasaki, dvojnásobný letošní vítěz. Francouz Paulin Gauitier s Yamahou je čtvrtý a kromě jednoho vítězství dojel už 9x v Top-3. Američan Zachary Osborne na Yamaze je pátý, Švýcar Arnaud Tonus na místě šestém. Brit Max Anstie s Kawasaki, Fin Harri Kullas na Yamaze, další Francouz Nicolas Aubin a Belgičan Joel Roelants - oba s KTM, pak kompletují Top 10.

MX2 - Stav šampionátu celkově: 1. Ken Roczen (GER, KTM), 490 bodů; 2. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 469 b.; 3. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), 400 b.; 4. Gautier Paulin (FRA, Yamaha), 373 b.; 5. Zachary Osborne (USA, Yamaha), 295 b.; 6. Arnaud Tonus (SUI, Yamaha), 295 b.; 7. Max Anstie (GBR, Kawasaki), 285 b.; 8. Harri Kullas (FIN, Yamaha), 249 b.; 9. Nicolas Aubin (FRA, KTM), 207 b.; 10. Joel Roelants (BEL, KTM), 180 b.;
Krátký pohled na loňský závod slabší třídy: Němec Ken Roczen, tehdy ještě s motocyklem Suzuki vyhrál první jízdu o 30 sekund před Francouzem Marvienm Musquinem a Nizozemcem Jeffreyem Herlingsem. Skvěle jel český motokrosař Martin Michek (TM), který dojel 13. Druhou loňskou jízdu pak vyhrál Musquin před Roczenem a Francouzem Gautierem Paulinem na Yamaze. Martinovi Michkovi patřilo opět místo 13.
Vítězem Grand Prix České republiky 2010 kubatury MX2 se stal Francouz Marvin Musquin s KTM před Němcem Kenem Roczenem na Suzuki a Francouzem Gautierem Paulinem na Yamaze. Čtvrtý skončil celkově Belgičan Jeremy van Horebeek na Kawasaki, pátý Brit Shaun Simpson s KTM a Top-6 dokompletoval Švýcar Arnaud Tonus se Suzuki. Čech Martin Michek s motocyklem TM obsadil v domácím závodě Grand Prix místo 12.
Program letošního ročníku Grand Prix České republiky se začíná v sobotním dopoledni volnými tréninky. Odpoledne jsou na pořadu předkvalifikační tréninky a dále pak kvalifikační závody.

Neděle dopoledne je vyhražena warm-upům a v pravé poledne se startuje první závod kubatury MX2 a dále se pokračuje kompletním závodním programem, který vyvrcholí druhou jízdou kubatury MX1 od 15.50 hodin.

Kompletní program celého závodního víkendu a další podrobné informace o motokrosové GP České republiky najdete zde.