Prado a Geerts získali pole position pro GP Španělska

Kvalifikační závody na Velkou cenu Španělska, šestý podnik motokrosového mistrovství světa, vyhráli domácí favorit Jorge Prado (GasGas - MXGP) a Belgičan Jago Geerts (Monster Energy Yamaha Factory - MX2). Oba získali podle nových pravidel deset bodů navíc do hodnocení seriálu.  Čeští a slovenští jezdci závod ve Španělsku, stejně jako ten minulý v Portugalsku, vynechávají.

Španělská Grand Prix se už počtvrté po sobě jede v populárním areálu intu-Xanadù Arroyomolinos, na 1660 metrů dlouhé trati s tvrdým povrchem. Letošní závod poutá spoustu pozornosti, protože domácí hvězda Jorge Prado od začátku vede seriál prestižní třídy MXGP a výborně si vede i další španělský jezdec Ruben Fernandez (Honda). Velký návrat formy je ale vidět u pětinásobného mistra světa Jeffrey Herlingse, kterému kdysi Prado dělal spolujezdce u továrního týmu Red Bull KTM Factory Racing. Napjatě se tedy čekalo na jejch souboj. Ve volných i měřených trénincích si nejlépe vedl právě Nizozemec Herlings, Prado byl nejprve až dvanáctý, později ale už třetí. Ve dvěstěpadesátkách byl po celý den nejrychlejší suverén letošní sezony Jago Geerts, na kterém je vidět kromě rychlosti a skvělé techniky i obrovské sebevědomí.

V kvalifikačním závodě třídy MXGP už ale přišel k radosti domácích fanoušků očekávaný čas Jorge Prada. Jízda začala hromadnou nehodou v první zatáčce, ve které na zemi skončilo mnoho favoritů a Francouz Romain Febvre (Kawasaki Racing Team) musel být po vyvěšení červené vlajky odnesený na nosítkách. Druhý start vyšel nejlépe Pradovi, za ním se vyvezli Herlings, Švýcar Jeremy Seewer (Monster Energy Yamaha Factory) a Fernandez. Prado pak dominoval celému závodu, v závěru ho sice Herlings sjel, ale pořadí se už nezměnilo. Španěl vyhrál o 1,143 sekundy, třetí msto udržel Seewer a čtvrtý skončil Pradův týmový kolega, Ital Mattia Guadagnini. Smůlu měl další z favoritů, Francouz Maxime Renaux (Monster Energy Yamaha Factory), který nedojel pro poruchu stroje. Febvre pro zranění na start ani nenastoupil.
Jorge Prado: „První start přinesl velkou bouračku, doufám, že Romain Febvre se uzdraví a brzy ho zase na trati uvidíme. Druhý start jsem měl skvělý. Trať byla těžká a Jeffrey neskutečně tlačil. Jsem superšťastný, že jsem vyhrál a získal dalších deset bodů. Moc děkuji fanouškům, kteří mě vytrvale povzbuzovali, Viděl jsem, že je plný dům.“

Geerts skvěle odstartoval do kvalifikačního závodu třídy MX2, za ním jeli jeho belgický krajan Lucas Coenen (Red Bull KTM Factory Racing), Němec Simon Langenfelder (Red Bull GASGAS Factory), Nizozemec Kay de Wolf (Nestaan Husqvarna Factory Racing) a Francouz Thibault Benistant (Monster Energy Yamaha Factory). Belgičan dal do své jízdy všechno, zajel pár superrychlých kol a brzy měl náskok pěti sekund, který si udržel až do cíle. Za ním se toho moc nedělo, pouze Ital Andrea Adamo (Red Bull KTM Factory Racing) předjel pátého Benistanta.

Jago Geerts: „Byl to moc dobrý závod. Udělal jsem holeshot, a pak jsem vedl v každém jednotlivém kole. Trať byla hrozně rozbitá se spoustou hrbolů, ale zvládl jsem to. Moc se těším na zítřejší závody.“

Výsledky kvalifikačních závodů

MXGP: 1. Jorge Prado (ESP, GASGAS), 23:58.993; 2. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:01.143; 3. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:17.008; 4. Mattia Guadagnini (ITA, GASGAS), +0:19.088; 5. Alberto Forato (ITA, KTM), +0:21.447; 6. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:26.501; 7. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +0:30.658; 8. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +0:32.177; 9. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:34.118; 10. Valentin Guillod (SUI, Honda), +0:34.585;

MX2: 1. Jago Geerts (BEL, Yamaha), 24:02.200; 2. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), +0:04.305; 3. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:05.428; 4. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:07.245; 5. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:16.033; 6. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:22.572; 7. Roan Van De Moosdijk (NED, Husqvarna), +0:29.279; 8. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:31.521; 9. Jan Pancar (SLO, KTM), +0:39.051; 10. Liam Everts (BEL, KTM), +0:41.092;

Autor článku obdržel prémii 10 Kč od 1 uživatele.