Poslední Grand Prix sezony v Číně vyhrál Herlings a Prado

O víkendu se jel v Číně poslední podnik mistrovství světa v motokrosu. O vítězích kategorií MXGP a MX2 bylo předem rozhodnuto, přesto byly závody v Šanghaji nesmírně napínavé a početnému publiku se musely líbit. V třídě MXGP vyhrál čínskou GP Jeffrey Herlings (KTM), titul mistra světa ale slaví Slovinec Tim Gajser (Honda). V třídě MX2 vyhrál jak poslední závody sezony, tak titul mistra světa španělský závodník Jorge Prado (KTM). Nyní už zbývá v kalendáři Motokros národů 2019 v Assenu, který má termín poslední neděli v září.

Třída MXGP

Vítěz čínské Grand Prix Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing) po skončení závodů uvedl: „První závod se mi vyhrát nepodařilo, ale jsem moc rád, že jsem vyhrál poslední dvě Grand Prix sezony a už se nemůžu dočkat na nový ročník. Chtěl jsem v prvním závodě šetřit energií, ale ve druhém klání jsem trošku zaspal na startu a to bylo docela náročné. Nakonec se mi závod povedlo vyhrát a jsem za to moc rád. Moc bych chtěl poděkovat týmy a mým osobním sponzorům.“

Mistr světa MXGP 2019 Tim Gajser (Team HRC) po skončení víkendu v Číně řekl: „Jsem moc rád, že se mi povedlo vyhrát třetí světový titul. Měli jsme parádní předsezonní přípravu, začátek byl úžasný a pak jsem vyhrál sedm kol v řadě, což bylo také něco. Teď ke konci sezony jsem s tím už válčil o něco víc. Co se týče tohoto víkendu, byl jsem včera (sobota) rychlý a užil si to. V kvalifikačním klání jsem získal holeshot, ale pak jsem po chybě spadl a dostal ránu do krku. Z jedenácté pozice na startu jsem měl dva povedené starty a jel blízko Jeffreye s Glennem. Ve druhém závodě se mi jelo lépe, ale jednou jsem tam vyjel mimo trať a bohužel ztratil pódium.“

Druhým jezdcem GP Číny byl Glenn Coldenhoff (Standing Construct KTM). „Mám pocit, že se nám o víkendu podařilo odvést kus práce,“ řekl Nizozemec, vítěz prvního závodu v Šanghaji. „První závod byl skvělý. Ve druhém jsem dobře odstartoval, ale pak přišly nějaké chyby, takže jsem byl rád, že mám bronz a stupně vítězů.“

Celkově třetím jezdcem GP Číny a ve finále vicemistrem světa MXGP pro rok 2019 je Švýcar Jeremy Seewer (Monster Energy Yamaha Factory MXGP). „Nejel jsem o titul, ale v prvním závodě jsem za to vzal, protože se mi jelo úžasně, ale stalo se. Dostal jsem šutrem do oka a rozřezal si bradu, když jsem narazil, ale bojoval jsem o třetí pozici. Už jsem nechtěl příliš riskovat. Je úžasné být druhý v mistrovství a moc děkuji svému týmu.“

MXGP – 1.závod Grand Prix (Top10): 1. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 35:20.563; 2. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:00.841; 3. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:02.268; 4. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:23.103; 5. Pauls Jonass (LAT, Husqvarna), +0:25.636; 6. Arminas Jasikonis (LTU, Husqvarna), +0:28.101; 7. Jeremy Van Horebeek (BEL, Honda), +0:31.951; 8. Gautier Paulin (FRA, Yamaha), +0:40.088; 9. Jordi Tixier (FRA, KTM), +0:59.916; 10. Ivo Monticelli (ITA, KTM), +1:15.332

MXGP – 2.závod Grand Prix (Top10):1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 35:24.258; 2. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), +0:08.514; 3. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:25.810; 4. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:33.249; 5. Jeremy Van Horebeek (BEL, Honda), +0:40.121; 6. Gautier Paulin (FRA, Yamaha), +0:45.179; 7. Pauls Jonass (LAT, Husqvarna), +0:49.883; 8. Ivo Monticelli (ITA, KTM), +1:01.483; 9. Jordi Tixier (FRA, KTM), +1:12.717; 10. Arminas Jasikonis (LTU, Husqvarna), +1:17.759;

MXGP - GP celkově (Top10): 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 47 bodů; 2. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 47 p.; 3. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 38 p.; 4. Tim Gajser (SLO, HON), 38 p.; 5. Jeremy Van Horebeek (BEL, HON), 30 p.; 6. Pauls Jonass (LAT, HUS), 30 p.; 7. Gautier Paulin (FRA, YAM), 28 p.; 8. Arminas Jasikonis (LTU, HUS), 26 p.; 9. Ivo Monticelli (ITA, KTM), 24 p.; 10. Jordi Tixier (FRA, KTM), 24 p

MXGP - World Championship (Top10): 1. Tim Gajser (SLO, HON), 782 bodů; 2. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 580 p.; 3. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 535 p.; 4. Gautier Paulin (FRA, YAM), 527 p.; 5. Arnaud Tonus (SUI, YAM), 462 p.; 6. Pauls Jonass (LAT, HUS), 458 p.; 7. Arminas Jasikonis (LTU, HUS), 442 p.; 8. Jeremy Van Horebeek (BEL, HON), 433 p.; 9. Romain Febvre (FRA, YAM), 384 p.; 10. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 358 p.

Třída MX2

Celkovým vítězem čínské Grand Prix a Mistrem světa MX2 pro rok 2019 je Jorge Prado (Red Bull KTM Factory Racing). Španěl po víkendu v Šanghaji uvedl: „Jsem moc rád, že jsem kariéru jezdce MX2 uzavřel tímto způsobem. Rád bych poděkoval všem lidem z mého týmu a všem, kteří mi pomáhali. Byla to neuvěřitelná sezona, spousta vítězství a celkových vítězství Grand Prix. Nyní bude velmi vzrušující se posunout dál do třídy MXGP, kde budeme pokračovat v práci stejně intenzivně.“

Dán Thomas Kjer Olsen (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing) uzavřel sezonu na celkové druhé pozici mistrovství světa třídy MX2. „První část roku byla úžasná, ta druhá už nedopadla tak jak bych si přál, ale celkově jsem spokojený s druhou pozicí v šampionátu. Už teď myslím na to jak se příští rok zlepšit.“

„Do Číny jsem přicestoval s několika body k dobrou, což se mi nakonec povedlo udržet. Moje letošní sezona někdy byla jak na houpačce, ale s třetí pozice v šampionátu mám velkou radost,“ prozradil Belgičan Jago Geerts (Monster Energy Kemea Yamaha MX2). „Těším se teď na Motokros národů a věřím, že tým Belgie může být znovu na stupních vítězů.“

V Číně závodil Slovák Richard Šikyňa (JD GUNNEX KTM Racing Team), který si na konto připsal 14 bodů a čtrnácté místo v Šanghaji. V celkovém hodnocení šampionátu MX2 získal jezdec české stáje 144 bodů a dvacáté místo v MS. Petr Polák skončil s 12 body jednačtyřicátý.

MX2 – 1.závod Grand Prix (Top10): 1. Jorge Prado (ESP, KTM), 34:18.828; 2. Calvin Vlaanderen (NED, Honda), +0:01.736; 3. Tom Vialle (FRA, KTM), +0:04.084; 4. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:19.028; 5. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:23.844; 6. Maxime Renaux (FRA, Yamaha), +0:28.357; 7. Iker Larranaga Olano (ESP, KTM), +0:48.900; 8. Adam Sterry (GBR, Kawasaki), +0:51.886; 9. Brian Strubhart Moreau (FRA, Kawasaki), +0:54.000; 10. Mattia Guadagnini (ITA, Husqvarna), +0:55.032

MX2 – 2.závod Grand Prix (Top10):1. Jorge Prado (ESP, KTM), 34:08.720; 2. Tom Vialle (FRA, KTM), +0:00.650; 3. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:16.159; 4. Calvin Vlaanderen (NED, Honda), +0:20.472; 5. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:23.718; 6. Roan Van De Moosdijk (NED, Kawasaki), +0:44.878; 7. Maxime Renaux (FRA, Yamaha), +0:50.508; 8. Adam Sterry (GBR, Kawasaki), +0:51.687; 9. Iker Larranaga Olano (ESP, KTM), +0:54.312; 10. Alberto Forato (ITA, Husqvarna), +0:54.662

MX2 - GP celkově (Top10): 1. Jorge Prado (ESP, KTM), 50 bodů; 2. Tom Vialle (FRA, KTM), 42 p.; 3. Calvin Vlaanderen (NED, HON), 40 p.; 4. Jago Geerts (BEL, YAM), 38 p.; 5. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 32 p.; 6. Maxime Renaux (FRA, YAM), 29 p.; 7. Adam Sterry (GBR, KAW), 26 p.; 8. Iker Larranaga Olano (ESP, KTM), 26 p.; 9. Alberto Forato (ITA, HUS), 20 p.; 10. Mitchell Harrison (USA, KAW), 20 p

MX2 - World Championship (Top10): 1. Jorge Prado (ESP, KTM), 837 bodů; 2. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 624 p.; 3. Jago Geerts (BEL, YAM), 543 p.; 4. Tom Vialle (FRA, KTM), 537 p.; 5. Henry Jacobi (GER, KAW), 442 p.; 6. Adam Sterry (GBR, KAW), 410 p.; 7. Maxime Renaux (FRA, YAM), 405 p.; 8. Calvin Vlaanderen (NED, HON), 399 p.; 9. Mathys Boisrame (FRA, HON), 303 p.; 10. Ben Watson (GBR, YAM), 282 p

Autor článku obdržel prémii 2 Kč od 1 uživatele.