Pole position ve Francii mají Gajser a Prado

Slovinec Tim Gajser (HRC) je při chuti a po trimfu minulý víkend v Portugalsku vyhrál kvalifikační závod třídy MXGP na Velkou cenu Francie, sedmý závod motokrosového mistrovství světa. Dvěstěpadesátkám opět dominoval Španěl Jorge Prado na tovární KTM.

Velká cena Francie se jede na populární, 1620 metrů dlouhé trati s tvrým povrchem v Saint Jean d'Angely, kde už se kdysi uskutečnil i Motokros národů. V sobotu tam svítilo slunce a bylo 22 stupňů. Mistr světa z roku 2016 Tim Gajser se jevil od prvních momentů sobotních tréninků sebevědomě a vyvaroval se chyb, které jindy často dělává. V rozhodujícím kvalifikačním závodě se po startu nikam nehnal a do vedení se dostal až ve 7. kole. Po startu vedl Švýcar Arnaud Tonus (Yamaha) před Italem Ivem Monticellim (KTM), Belgičanem Jeremym Van Horebeekem (Honda), Belgičanem Clementem Desallem (Kawasaki) a Gajserem. Lídr šampionátu Ital Antonio Cairoli (Red Bull KTM Factory) havaroval spolu s Francouzem Gauthierem Paulinem (Yamaha) a oba se propadli na 35., respektive 36. místo.

Gajser postupně předjel Van Horebeeka a Desalla a začal se připravovat na Monticelliho. Dostal ho ve čtvrtém kole a měl čas si důkladně nastudovat i ve vedení jedoucího Tonuse. Když už ho zdolal, okamžitě si začal získávat náskok. Cíem projel s odstupem 9,5 sekundy na Švýcara, třetí místo vybojoval Desalle. Cairoli se ještě stačil posunout na 14. pozici. „Dneska jsem si to na trati užíval. Byla sice obtížná, s velkými hrboly, ale líbilo se mi to,“ uvedl v cíli Gajser, který na druhém místě průběžného pořadí šampionátu třídy MXGP ztrácí před nedělními jízdami na Cairoliho 34 bodů.

Mladičký Španěl Jorge Prado (Red Bull KTM Factory) se dostal brzy do čela kvalifikačního závodu třídy MX2, za ním jeli Belgičan Jago Geerts (Yamaha), Němec Henry Jacobi (Kawasaki) a Ital Michele Cervellin (Yamaha). Jeden z favoritů Dán Thomas Kjer Olsen (Husqvarna) se propadl až na 19. pozici. Po druhém kole měl lídr šampionátu dvětěpadesátek náskok jedné sekundy a ten už do cíle moc nenavýšil, jak to bylo v předchozích závodech. Vyhrál s odstupem 3,054 sekundy na Geertse. Třetí skončil Jacobii. Olsen se propracoval na šestou pozici.

"Byl to moc dobrý závod. Získal jsem holeshot, což bylo také mým cílem. Všechno šlo perfektně podle plánu. Cítil jsem se na motorce dobře. Jago byl sice celou dobu těsně za mnou, ale věřím, že v neděli vyhraju obě jízdy," svěřil se Prado po dojezdu, Slovák Richard Šikyňa vybojoval v kvalifikačním závodě třídy MX2 21. místo se ztrátou 1:11,811 min. Jeho český kolega v barvách týmu JD Gunnex KTM Jiřího Jankovského Petr Polák byl 29. se ztrátou jednoho kola.