Noční závod v Kataru ovládli Desalle a Herlings

Vítězi první letošní motokrosové Velké ceny, která se premiérově jela za umělého osvětlení v Kataru, se stali Belgičan Clement Desalle (MX1) a Nizozemec Jeffrey Herlings (MX2). Nový formát mistrovství světa Superfinále, kde se nakonec spolu střetli nejlepší jezdci obou kubatur, se stal kořistí Antonia Cairoliho.

Jako první přišla po warm-upech na řadu třída MX2 a v ní si spravil chuť po nevydařeném pátku obhájce titulu Nizozemec Jeffrey Herlings. Tovární jezdec KTM si vybíral místo na startu až jako osmý poté, co v kvalifikačním závodě vyjel z trati a musel dohánět. To mu však nezabránilo v tom, aby výborně odstartoval jako druhý za svým krajanem Glennem Coldenhoffem (Standing Construct KTM), v druhém kole převzal vedení a pak už jen pořád zvyšoval svůj náskok. V cíli to bylo propastných 30 sekund na Coldenhoffa, za kterým s malou ztrátou bral poslední místo na podiu Francouz a tovární jezdec Yamahy Christophe Charlier. Na 4. a 5. místě dojeli osamoceně Romain Febvre (Wilvo Nestaan JM Racing KTM) a Australan Dean Ferris (Monster Energy Yamaha). Herlings mimo jiné využil problémy suveréna kvalifikace Francouze Valentina Teilleta (Rockstar Bud Racing Kawasaki), který hlásil nespecifikované problémy s předním kolem.
Teillet jel od začátku jako třetí, ale pak se začal propadat startovním polem 31 jezdců, nakonec ani nedojel a byl klasifikován předposlední. Jeho debut v teamu Rockstar BUD Racing Kawasaki tak skončil neslavně. Dalším smolařem závodu MX2 byl Angličan Max Anstie (Rockstar Energy Suzuki Europe), který jel v první pětce, ale pak z přemíry snahy havaroval a musel odstoupit. Podobný osud potkal jednoho z favoritů, dalšího Brita Jaka Nichollse (Wilvo Nestaan JM Racing KTM), který po havárii projel cílem prvního kola mezi posledními a pak heroicky postupoval jezdeckým polem až na výsledné 18. místo. Po prvním kole zastavil v depu i Švýcar Arnaud Tonus (CLS Monster Energy Kawasaki Pro Circuit) a nechal si ošetřit zraněnou nohu.
Po MX2 najeli do startovacího zařízení jezdci elitní třídy MX1. A závod začal zajímavě, když obhájce titulu a suverénní vítěz kvalifikace Ital Antonio Cairoli zaspal a přenechal aktivitu v prvních kolech jiným. Holeshot se podařil navrátilci u Suzuki Kevinu Strijbosovi a Belgičan také několik kol vedl, než se před něj dostal jeho krajan Ken de Dycker (kolega Cairloliho u Red Bull KTM Factory Racing). V půlce závodu ale zaútočil třetí Belgičan, loňský vicemistr světa Clement Desalle (Rockstar Energy Suzuki World) a už do konce závodu si nenechal vedení vzít. Druhý dojel de Dycker a třetí mocně finišující Antonio Cairoli, který se na bednu dotáhl až z druhé desítky pořadí. Strijbos dokončil až jako šestý, když se před něj postupně dostali ještě Francouz Gauthier Paulin (Kawasaki) a Rus Jevgenij Bobryšev na tovární Hondě.
Pak už se jen čekalo na premiérové Superfinále na 21 kol, kterého se při oddělené klasifikaci zúčastnili nejlepší jezdci ze závodů a MX1 a MX 2, doplnění o čtyři nejlepší z jízdy s názvem Poslední šance (postoupili Belgičan Jens Getteman, Brit Jason Dougan v MX1 a Max Anstie s Valentinem Teilletem v MX2). Holeshot Superfinále se povedl vítězi prvního závodu MX1 Desallemu, ale zanedlouho se přes něj přehnal Cairoli. Od té doby Ital kontroloval závod až do samotného konce a v cíli se radoval jako historicky první vítěz Superfinále. V úvodu nadchl fantastický souboj o třetí místo mezi Herlingsem, Bobryševem, Paulinem a Strijbosem. Před nimi se pohyboval Desalle, který také nakonec dojel druhý a po triumfu v první jízdě tak zvítězil v hodnocení Grand Prix Kataru MX1. Samozřejmě i vede po prvním závodě pořadí mistrovství světa své třídy před Antoniem Cairolim a Francouzem Gautierem Paulinem, který skončil v Superfinále třetí. Nejlepší z jezdců MX2 byl v novém formátu Superfinále Jeffrey Herlings, který v něm celkově skončil sedmý. Tím vlastně získal v součtu (1. jízda MX2 a Superfinále) plný počet bodů. Další místa na celkových stupních vítězů v Kataru obsadili mezi závodníky MX2 Dean Ferris a Romain Febvre. Co se týká očekávaného srovnání tříd MX1 a MX2, výsledky hovoří jasně. Zajímavé je, že jezdci slabší třídy byli po startu Superfinále více vepředu (kromě úplné špičky závodu), ale postupem času je převálcovali "big boys" na MX1.