MS MX národů, Franciacorta

Před čtyřmi dny se na autodromu v italské Franciacortě uskutečnil již 63. ročník Mistrovství světa motokrosových národů. Mezi sedmatřiceti zeměmi, mezi nimiž nechybělo ani exotické Thaisko, Mongolsko či Puerto Rico, se vedlo nejlépe Američanům. Naopak kopec smůly si vybrala favorizovaná Itálie v hvězdném složení Cairoli-Guarneri-Philippaerts. Družstvo České republiky se po smolné kvalifikaci neprobojovalo z finále B a skončilo na 21. místě.

Kapitoly článku

Skvěle připravená dráha postavená v areálu místního autodromu, takže na „placce“, připomínala spíš trať z amerického Supercrossu. Velké problémy jezdcům dělali dlouhé vlny, ti nejpomalejší tu pak „dostávali“ i 40 vteřin na kolo. Kombinace hlíny a písku rovněž hrála do karet jezdcům, kteří jsou na takovémto povrchu zvyklí trénovat. V závěru závodu se již na trati vyjely hluboké koleje ve kterých občas měli problémy i zkušení Američané. Na dráze ve stylu zatáčka, pár metrů a skok poměrně dost rozhodoval i výkon motoru.

Kvalifikace:

V sobotní kvalifikaci se nejlépe dařilo domácím, za které dobře zajeli Cairoli i Philippaerts. Italští jezdci navíc podporováni hlučnými davy italských „Tifosi“ tak byli právem považováni za horké favority letošního Mistrovství světa motokrosových národů. Našemu výběru ve složení Martin Michek (MX1), Petr Smítka (MX2) a Filip Neugebauer (Open) se lepila smůla na paty. Přestože v jejím průběhu jezdili Češi o dost lépe, pády a zranění nakonec zapříčinily, že budou o velké finále bojovat v tzv. finále B.
Do toho již ale nezasáhl Filip Neugebauer, který pád v kvalifikaci odnesl zlomenou kůstkou v zápěstí. Třetí místo Martina Michka (TM) a jedenácté Petra Smítky (KTM), znamenalo celkově druhé, ale bohužel první nepostupové místo ve finále B. Z toho postoupili Irové zásluhou svých jezdců Irwina, Barra a Crockarda. Naši východní sousedé- reprezentanti Slovenska ve finále B obsadili 5. místo, když se zejména Martin Kohút trápil na startech a čelo závodu pak musel dojíždět ze zadu.

Finále:

Velké finále se tedy stejně jako loni, konalo bohužel bez české účasti. Nedělní finále se jede na tři třicetiminutové jízdy, ve kterých se kombinují třídy MX1+MX2, MX2+Open, MX1+Open. To znamená, že se v tu chvíli pohybuje na trati 40 jezdců.
V první jízdě to bylo fantastické představení domácího Cairoliho, který po ne příliš povedeném startu předjel nakonec druhého Australana Reeda. Druhá jízda pro Italy již tak příznivá nebyla. David Philippaerts v ní sice skončil druhý, za vítězným Francouzem Paulinem Gautierem, ale jeho kolega Guarneri z jízdy musel odstoupit po tom, co na něm „přistál“ jiný jezdec.
Třetí jízda pak byla pro italské fanoušky, kterých se kolem trati nashromáždilo až 50 tisíc, hodně krutá. Antonio Cairoli upadl hned po startu a nedojel ani do první zatáčky. To znamenalo definitivní konec všem italským nadějím na zisk mistrovského titulu na domácí půdě. Hromadně se padalo i o dvě zatáčky dál. V prvním kole skončilo celkem 7 jezdců včetně francouzského vítěze Grand Prix České republiky- Gautiera Paulina. Třetí jízdu nakonec vyhrál Američan Ryan Dungey a spolu se svými krajany Tedescem a Weimerem získal pro Spojené státy již 20. mistrovský titul. Druzí skončili Francouzi, třetí Belgičané.

Antonio Cairoli:
"První závod byl perfektní. Věděl jsem, že Chad tam celou dobu je a bylo velmi těžké s ním držet tempo celý závod. Věřil jsem že se od ostatních kluků můžeme odtáhnout, bylo to zábavné. Lidé tu byli úžasní a chci jim poděkovat, protože mi hodně pomohli. Pak jsem měl docela velký pád, ale teď se již cítím trochu lépe. Držel jsem plný plyn na rovince, pak se na mne někdo namáčkl z venku, dotkli jsme se a už jsme letěli. Dostal jsem silnou ránu do hlavy a musel být převezen do boxů k vyšetření. Pro Itálii to nebyl dobrý den, je mi líto fanoušků, scházelo nám štěstí.“

David Philippaerts:
"Jsem velmi šťastný za své umístění, zajel jsem nejrychlejší kolo závodu 1´58´´,ale samozřejmě ostatní věci již našemu týmu nevycházely. I tak si ale myslím, že jsme těm co přišli, udělali krásnou podívanou. S nadsázkou říkáme, že v posledních 4 letech Italům chybělo štěstí, zatímco Američané ho měli dost.“

Výsledky:

1. jízda (MX1+MX2)

1. Tony Cairoli (Yamaha Red Bull De Carli, ITA); 2. Chad Reed (Suz, AUS); 3. Ryan Dungey (Suz, USA); 4. Clement Desalle (Hon, BEL); 5. Marvin Musquin (KTM, FRA); 6. Josh Coppins (Yam, NZL); 7. Tommy Searle (KTM, GBR); 8. Jake Weimer (Kaw, USA); 9. Gareth Swanepoel (Kaw, RSA); 10. Ken Roczen (Suz, GER); 11. Billy Mackenzie (Hon, GBR); 12. Jonathan Barragán (KTM, ESP); 13. Tyla Rattray (Kaw, RSA); 14. Steven Frossard (Kaw, FRA); 15. Joel Roelants (KTM, BEL); 16. Davide Guarneri (Yamaha Monster Energy Ricci MX Team, ITA); 17. Brett Metcalfe (Hon, AUS); 18. Antti Pyrhonen (Hon, FIN); 19. Rui Goncalves (KTM, POR); 20. Andreas Hultman (Hon, SWE);

2. jízda (MX2+OPEN)

1. Gautier Paulin (Kaw, FRA); 2. David Philippaerts (Yamaha Monster Energy MX Team, ITA); 3. Ivan Tedesco (Hon, USA); 4. Tanel Leok (Yam, EST); 5. Marvin Musquin (KTM, FRA); 6. Max Nagl (KTM, GER); 7. Steve Ramon (Suz, BEL); 8. Ken Roczen (Suz, GER); 9. Brett Metcalfe (Hon, AUS); 10. Tyla Rattray (Kaw, RSA); 11. Joel Roelants (KTM, BEL); 12. Scott Columb (Suz, NZL); 13. Shaun Simpson (KTM, GBR); 14. Arnaud Tonus (KTM, SUI); 15. Carlos Campano (Yam, ESP); 16. Antonio Jorge Balbi Jr. (Hon, BRA); 17. Tommy Searle (KTM, GBR); 18. Harri Kullas (KTM, FIN); 19. Matiss Karro (Suz, LAT); 20. Jeffrey Herlings (KTM, NED);

3. Jízda (OPEN+MX1)


1. Ryan Dungey (Suz, USA); 2. Steve Ramon (Suz, BEL); 3. David Philippaerts (Yamaha Monster Energy MX Team, ITA); 4. Jonathan Barragán (KTM, ESP); 5. Steven Frossard (Kaw, FRA); 6. Josh Coppins (Yam, NZL); 7. Ivan Tedesco (Hon, USA); 8. Max Nagl (KTM, GER); 9. Chad Reed (Suz, AUS); 10. Shaun Simpson (KTM, GBR); 11. Tanel Leok (Yam, EST); 12. Julien Bill (Apr, SUI); 13. Aigar Leok (TM, EST); 14. Billy Mackenzie (Hon, GBR); 15. Luis Correira (Yam, POR) 16. Harri Kullas (KTM, FIN); 17. Andreas Hultman (Hon, SWE); 18. Gregory Wicht (Hon, SUI); 19. Antonio Jorge Balbi Jr. (Hon, BRA); 20. Mike Kras (KTM, NED);

Hodnocení národů:

1. USA
2. Francie
3. Belgie
4. Německo
5. Velká Británie
6. Itálie
7. Austrálie
8. Estonsko
9. Jihoafrická republika
10. Švýcarsko
---------------------------
21. Česká republika

Informace o redaktorovi

Zdeněk Kindl - (Odebírat články autora)
Radek Lavička - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):



TOPlist