MS MX České Republiky

Druhý srpnový víkend patřil v Čechách motokrosu, dokonce vůbec té nejlepší „lize“, jakou může svět spatřit. Dvanáctým podnikem zavítal seriál Mistrovství světa v motokrosu do českých luhů a hájů. Právě Loket byl tím místem, kde si to o světové bodíky rozdali na ostří nožů nejlepší borci motokrosových řídítek ve třídách MX1 a MX2.

Kdo zůstal doma a do Lokte nevyrazil, může jen litovat. Naprosto ideální počasí a světová špička na startovním roštu byly slušným předpokladem parádního pokoukání. A aby toho nebylo málo, k radosti českých fanoušků se do závodu mx jedniček kvalifikovali hned tři čeští jezdci - Martin Michek, Petr Bartoš i Jiří Čepelák a také Petr Smitka v mx dvojkách. Německým fanouškům, kteří do Lokte přijíždí tradičně v hojném počtu, zase udělal radost Max Nagl, protože hned první rozjížďku vyhrál.
Před nedělním polednem byly závody slavnostně zahájeny, na oblohu vzlétlo tři tisíce balónků v národních barvách a mohlo se začít závodit na plné pecky. Těsné po dvanácté vyrazily na trať mx dvojky, pak se utkaly mx jedničky a v tomto pořadí si to obě třídy ještě jednou zopakovaly, již za lehce zamračené oblohy.

Třída MX1

David Philippaerts
bude na Loket velice rád vzpomínat, jelikož třídu MX1 vyhrál a vrátil zpět do svých spárů červenou tabulku, patřící vedoucímu jezdci šampionátu. Za třetí místo v první rozjížďce bral 20 bodů a za neohrožené první místo v druhé jízdě, kdy ujel a vytvořil si náskok, inkasoval plný počet 25 bodů. Ze druhého místa se radoval Francouz Sebastien Pourcel, který ho vybojoval pátým a druhým místem v rozjížďkách. Stupně vítězů okusil také španělák Jonathan Barragan.
To mu zaručilo druhé a páté místo v závodech. Čtvrtý z Lokte odjíždí zmiňovaný Max Nagl, kterému se tak první jízda vydařila a vyhrál ji, ve druhé dokončil až na deváté pozici. Startovní číslo 11 nepatří nikomu jinému něž Steve Romonovi, ten bral celkové páté místo, za dvě čtvrté pozice. Smolařem mx jedniček byl Joshua Coppins, nejprve dokončil sedmý a pak se ve skvěle rozjetém druhém závodě poroučel k zemi a v cíli byl až desátý.
Když jsme u smolařů, musíme k nim připočítat český tým Delta-Racing, jejichž jezdec Luis Correira ani jeden ze závodů nedokončil. V první jízdě doslova rozpůlil rozetu a v druhé se projevil následek zničené rozety a odskákala to díky tomu převodovka. Nám všem ale udělal radost Martin Michek, který v první rozjížďce zabodoval, urval 3 cenné mistrovské body za osmnácté místo. Ve druhé jízdě mu však nový červený ohoz štěstí nepřinesl a rozjížďku nedokončil. V té si skvělý bod připsal Jiří Čepelák za dvacáté místo. Petr Bartoš bojoval, ale body nezískal.

Třída MX2

V čele třídy MX2 stojí Tyla Rattray se 499 body před Tommym Searlem. V Lokti však vyhrál právě Tommy Searle, když dokázal po urputných bojích s Rattrayem druhou jízdu vyhrát a první dokončit na druhém místě. Tommy takto rozjížďky dojel v opačném pořadí a skončil druhý. Trojičku doplnil Francouz Antony Boissiere (5. a 3.), mimo jiné také na stroji KTM jako první dva na bedně.
Čtvrté místo patří Nicolasu Aubinovi, který dokončil jízdy na Yamaze na třetím a šestém místě. Top five završil Kawasaki jezdec Stephen Sword (4. a 5.).
Ve dvojkách hnaly davy fanoušků domácího závodníka Petra Smitku, ten se jim odvděčil jedním mistrovským bodem za dvacátou pozici v první jízdě. Druhou nedokončil.

5. Stephen Sword (GBR, Kawasaki), +0:23.158
Už teď se můžeme těšit, až k nám zase za rok dorazí kolotoč Mistrovství světa v motokrosu, bude to podle informací 8.-9.8. 2009 a navíc se zde utkají slečny motokrosařsky ve svém mistrovství. I naše zemička bude mít želízko v ohni-reprezentantku Janu Bártovou. To je však ještě daleko, blíže je příští velká cena a jede se 31.srpna v irském Dublinu.

Vláďa Novotný - (Odebírat články autora)