Motokrosové Mexiko ovládli z pole position Gajser a Herlings

Vitězi Veké ceny Mexika, pátého závodu motokrosového mistrovství světa, se stali na trati v Leonu Slovinec Tim Gajser na Hondě (MXGP) a Nizozemec Jeffrey Herlings (MX2), tovární jezdec KTM. Stejně bodů jako Gajser získal i Francouz Romain Febvre (Yamaha), který tak i nadále vede pořadí seriálu o tři body.

Motokrosová Velká cena Mexika se jela už potřetí po sobě, trať s tvrdým povrchem v Leonu měřila 1575 metrů. Bylo horko okolo 27 stupňů, ale částečně zataženo, takže tolik obávané pražící slunce tentokrát tolik jezdce nepotrápilo. Holeshot do první jízdy třídy MXGP získal Němec Max Nagl na Husqvarně, kterému se v poslední době starty velmi daří. Na něj se nalepili Rus Jevgenij Bobryšev na Hondě HRC a majitel pole position Slovinec Tim Gajser z týmu Honda Gariboldi. Febvre byl až devátý a ještě jedno místo za ním jel osminásobný mistr světa Ital Antonio Cairoli (Red Bull KTM Factory), úplně zkazil start Brit Shaun Simpson (KTM). Ještě do konce prvního kola šli přes Nagla Bobryšev i Gajser a zdálo se, že budou zbytku pole ujíždět. Febvre už byl čtvrtý, Cairoli se ještě o jedno místo propadl.

Když se obhájce titulu Febvre (horní velký snimek) dokázal dostat přes Nagla, bylo jen otázkou času, kdy dojede i vedoucí dvojici. V pátém kole už krásným manévrem předjel Bobryševa. V kole osmém měl Gajser náskok na Febvra sedm sekund, ale do cíle mu to nevydrželo. Francouz zajížděl rychlejší kola a navíc začal mít loňský mistr světa dvěstěpadesátek Gajser problémy s chladičem. Febvre ho tak nejen dojel a předstihl, ale nakonec si ještě stačil vyjet malý náskok okolo čtyř sekund. V závěru také Nagl chytil druhý dech a dostal se před Bobryševa na třetí pozici. Cairoli to ještě stihl na příčku šestou.

Druhá jízda třídy MXGP už byla od začátku vyloženě fantastickým soubojem dvou dnes asi nejlepších motokrosařů mistrovství světa. Gajsera a Febvra dělily před Mexikem v průběžné klasifikaci seriálu pouhé tři body ve prospěch Francouze. Oba brzy poodjeli zbytku pole a nedali si zadarmo ani kousek trati. Od startu měl mírně navrch Gajser, zdálo se, že Febvre trpělivě čeká na chvíli, kdy zaútočí. Ale Slovinec jel brilantně a nakonec mu nedal ani příležitostl k předjetí. Ještě v kole sedmém byli oba kohouti na sobě, v devátém měl ale najednou Gajser náskok přes dvě sekundy. Pak už přidával co kolo to sekundu, až Febvre pochopil, že dnes nevyhraje a zvolnil. Gajser vyhrál s náskokem 16 sekund a tím pádem se i postavil na nejvyšší stupínek podia Velké ceny Mexika. Při bodové shodě s Febvrem platilo pravidlo o lepším výsledku ve druhé jízdě. Třetí a čtvrté místo z první jízdy zopakovali Nagl a Bobryšev. Febvre nadále vede šampionát o tři body před Gajserem.

Neskutečnou suverenitu ve třídě MX2 prokazuje Nizozemec Jeffrey Herlings. Tovární jezdec KTM, který zatím všechny dosavadní Grand Prix vyhrál doublem a neztratil tak ani bod, pokračoval ve svém vítězném tažení i v Mexiku. V první jízdě vedl úvodní čtyři kola jeho týmový kolega Pauls Jonass, pak ale Lotyš podklouzl a Herlingsovi už nestálo nic v cestě. Do cíle si vyjel náskok 34 sekund na absolutní úřekvapení dne, Rusa Vsevoloda Bryljakova na Kawasaki (horní velký snímek, st. číslo 18). Svou letošní vyrovnanost potvrdil třetím místem Švýcar Jeremy Seewer z továrního týmu Suzuki. Nikoho asi nepřekvapí, že Herlings vyhrál i druhou jízdu, tentokrát s náskokem 45 sekund na Brita Maxe Anstieho (Husqvarna). Třetí místo z první jízdy zopakoval Seewer. Pořadí Velké ceny ted znělo Herlings-Seewer-Bryljakov. Herlings vede pořadí MS dvěstěpadesátek s náskokem 58 bodů na Seewera.