Motokros národů vyhrála Francie

Osmašedesátý ročník Motokrosu národů je po sérii nedělních klání minulostí. V lotyšském Kegumsu dopoledne vyhráli Finále B jezdci Irska a postoupili mezi dvacet družstev, které se ve třech závodech utkaly o titul pro nejlepší motokrosový národ. Vítězství slaví Francouzi, kteří porazili obhájce titulu Belgii a družstvo favoritů USA. Češi do finále nepostoupili a celkově obsadili pětadvacátou příčku.

Tým vítězné Francie tvořila jezdecká sestava ve složení Gautier Paulin, Steven Frossard a Dylan Ferrandis, jenž také získal cenu pro nejlepšího Nováčka. Druzí Belgičané nastoupili do víkendu Monster Energy FIM Motocross of Nations v silné sestavě Jeremy Van Horebeek, Kevin Strijbos a Julien Lieber. Titul sice neobhájili, ale pro Belgii získali v posledních pětadvacet letech celkem třiadvacáté umístění na stupních vítězů Motokrosu národů. V barvách celkově třetího družstva USA bojovali jezdci Ryan Dungey, Eli Tomac a Jeremy Martin.

Závod 1 – MXGP/ MX2

Po startu závodu šel na vedoucí pozici ruský rychlík Aleksandr Tonkov, který během víkendu předváděl parádní výkony. Na stíhací jízdu Rusa se vydal Francouz Gautier Paulin, když se mu podařilo dostat přes dvojici Ryan Dungey a Max Nagl. Rus držel vedení a neměl v úmyslu se o ně s někým dělit. Gautier Paulin se musel jo snažit, ale s jeho vynikající formou Rus přece jenom neměl šanci dlouho vzdorovat a jakmile byl Francouz první, uháněl vstříc vítězství. Když už nebyla k dispozici první pozice, o to intenzivněji se začalo bojovat o tu druhou. Nováček Tonkov odolával tlaku hned trojice závodníků Dungeymu, Naglovi a jezdci týmu Belgie Jeremy Van Horebeekovi. Do bitvy o druhé místo se zapojil italský šampion Antonio Cairoli a byl rázem velkým kandidátem na stříbro. V polovině závodu, ale Ital odstoupil a odkulhal mimo dráhu s poškozenými vazy v kolenu. Pár kol po Italově odstoupení předjel Ryan Dungey Rusa Tonkova a pokračoval druhý. Do cíle Rusa stačil předjet ještě Max Nagl a Jeremy Van Horebeek.
Jako první z třídy MX2 projel cílem Nizozemec Glenn Coldenhoff, druhý byl Tommy Searle z britské reprezentace a třetí zástupce Francie Dylan Ferrandis. Jmenovaná trojice dojela v celkovém pořadí na sedmém, osmém a devátém místě.

Závod 1 (Top10): 1. Gautier Paulin (FRA, Kawasaki), 35:13.245; 2. Ryan Dungey (USA, KTM), +0:03.732; 3. Maximilian Nagl (GER, Honda), +0:04.814; 4. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:13.464; 5. Aleksandr Tonkov (RUS, Husqvarna), +0:15.220; 6. Filip Bengtsson (SWE, KTM), +0:32.340; 7. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), +0:36.143; 8. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), +0:40.866; 9. Dylan Ferrandis (FRA, Kawasaki), +0:46.237; 10. Davide Guarneri (ITA, TM), +0:47.836

Pořadí po závodu 1 (Top10): 1. Francie, 2. USA, 3. Belgie, 4. Velká Británie, 5. Rusko, 6. Německo, 7. Austrálie, 8. Švýcarsko, 9. Portugalsko, 10. Švédsko

Závod 2 – MX2/ Open

Ve druhém klání nedělního programu si už ve třetím kole našel cestu do čela závodního pole Belgičan Kevin Strijbos, vítěz sobotního kvalifikačního závodu kategorie Open. Jezdec Szuki do závodu startoval čtvrtý a bylo na něm vidět, že si s lotyšským povrchem rozumí čím dál tím víc, protože bez větších potíží tento závod pro Belgii vyhrál. Celou dobu jel za Belgičanem druhý Steven Frossard, který ani nevypadal, že by nějak zvlášť plánoval riskovat předjíždění. Dobrý závod zajeli Britové Dean Wilson a Tommy Searle, kteří jeden druhého tlačili do cíle, kde také dorazili ve výborném pořadí na třetím a čtvrtém místě a Velkou Británii dostali na průběžnou druhou příčku. Poklonu zaslouží pátý jezdec v cíli Švéd Frederik Noren, který svým výkonem a hlavně umístěním absolutně překvapil.

Závod 2 (Top10): 1. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), 35:28.584; 2. Steven Frossard (FRA, Kawasaki), +0:03.329; 3. Dean Wilson (GBR, Kawasaki), +0:21.875; 4. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), +0:23.377; 5. Fredrik Noren (SWE, Honda), +0:25.580; 6. Eli Tomac (USA, Honda), +0:26.102; 7. Tanel Leok (EST, TM), +0:26.726; 8. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), +0:27.713; 9. Dylan Ferrandis (FRA, Kawasaki), +0:43.243; 10. Marc de Reuver (NED, Honda), +0:45.552.

Pořadí po závodu 2 (Top10): 1. Francie, 2. Velká Británie, 3. Belgie, 4. USA, 5. Nizozemsko, 6. Švýcarsko, 7. Austrálie, 8. Estonsko, 9. Německo, 10. Rusko

Závod 3 – MXGP/ Open

V posledním klání změřili síly ti nejlepší z jednotlivých družstev. Ve druhém kole chvíli vedl závodní pole Němec Dennis Ullrich, ten měl ale problémy, které využil Jeremy Van Horebeek a o něco později také Francouz Gautier Paulin a jezdec ruského družstva Aleksandr Tonkov. Hned v dalším kole pak Němce dostal další Francouz Steven Frossard. Van Horebeek neodolal tlaku Paulina, chyboval a Francouz se posunul do čela, kde zůstal až do konce závodu, kde si na konto připsal už druhé vítězství. Američan Eli Tomac šel hned v prvním kole k zemi, ale pak jezdil neuvěřitelným způsobem a málem ještě zamíchal kartami, ale pár kol před cílem se musel vzdát myšlenky na vítězství. Smůlu měli Britové, když závod kvůli prasklému řetězi nedokončil Shaun Simpson. Závod tak vyhrál Gautier Paulin, Steven Frossard byl čtvrtý a Francie slavila druhé vítězství v historii Motokrosu národů. Druzí skončili Belgičané a třetí Američané, kteří mají stejný počet bodů s Brity, ale lepší vzájemné výsledkové skóre, protože v prvním závodu byl Ryan Dungey druhý.

Závod 3 (Top10): 1. Gautier Paulin (FRA, Kawasaki), 34:03.950; 2. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:02.146; 3. Eli Tomac (USA, Honda), +0:04.436; 4. Steven Frossard (FRA, Kawasaki), +0:21.369; 5. Dean Wilson (GBR, Kawasaki), +0:24.872; 6. Aleksandr Tonkov (RUS, Husqvarna), +0:26.519; 7. Tanel Leok (EST, TM), +0:27.657; 8. Arnaud Tonus (SUI, Kawasaki), +0:29.083; 9. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:31.589; 10. Rui Goncalves (POR, Yamaha), +0:47.533.

České družstvo v Lotyšsku závodilo ve složení František Smola, Václav Kovář a Martin Michek. V sobotních kvalifikačních závodech se neprobojovali mezi devatenáct přímých postupujících, takže o poslední dvacáté místo na startu hlavního závodu bojovali v B-Finále. Dopoledne byl Martin Michek na parádním třetím místě, Václav Kovář sedmnáctý a František Smola čtyřiatřicátý. Poslední postupové místo si tak vybojovali Irové a Češi nakonec v celkovém hodnocení skončili pětadvacátí.