Herlings zatím v Mexiku bojuje sám se sebou

Nejočekávanější souboj letošního motokrosového mistrovství světa o titul ve třídě MX2 začal mnohem lépe pro Francouze Jordi Tixiera. Ten získal pro nedělní Velkou cenu Mexika pole position, zatímco jeho největší rival, stále ještě vedoucí jezdec šampionátu Nizozemec Jeffrey Herlings, skončil v kvalifikačním závodě úplně poslední. Oba hájí barvy Red Bull KTM Factory Teamu.

Poslední sedmnácté dějství seriálu FIM MX World Championship hostí úplně poprvé mexický Leon. A město přijalo nejlepší světové motokrosaře s veškerou parádou: slavnostní nástup se konal před zástupy fanoušků na největším náměstí, následovala autogramiáda, přiletělo celé vedení světového motokrosu. V Mexiku půjde už půjde jen o dvěstěpadesátky, Ital Antonio Cairoli (rovněž Red Bull KTM Factory Racing Team) si svůj další světový titul ve třídě MXGP (dříve MX1) pojistil předčasně během minulé Grand Prix v Brazílii. A stejně tak i druhé místo Belgičan Jeremy Van Horebeek (Yamaha). Situace ve třídě MX2 je ale podstatně dramatičtější. Jordi Tixier totiž při opětovné neúčasti svého týmového kolegy Nizozemce Jeffreyho Herlingse, který kvůli zlomené noze vynechal v Brazílii už třetí závod po sobě, snížil před posledním závodem v Leonu jeho náskok na 23 bodů. A v průběhu týdne přišla informace, že Herlingsovi dali lékaři pro závěr šampionátu zelenou. Otázkou samozřejmě bylo, jak si kdysi suverénní “Bullet“ poradí s velkým tréninkovým mankem a ztrátou fyzičky.
Tuto otázku zodpověděly velmi brzy už úvodní sobotní volné tréninky. Ukázalo se, že Herlings je (pochopitelně) zcela z formy, po trati se doslova ploužil a vždy po několika kolech zamířil zpátky do depa. Zatímco nejrychlejší Jordi Tixier (malý snímek vlevo) zajel jedno kolo za 1:50,159 min., Herlings byl o 30 sekund (!!!) pomalejší. Ještě v červenci to přitom byl on, kdo dával všem svým soupeřům tři a čtyři sekundy na kolo. To vše se projevilo i v kvalifikačním závodě, který vyhrál Tixier dvě sekundy před  dalším Francouzem Dylanem Ferrandisem na Kawasaki. Úspěch jezdců ze země galského kohouta dokonal třetím místem vítěz minulé Velké ceny Romain Febvre (Husqvarna).
Mistr světa z posledních dvou let Jeffrey Herlings odjel pouhá dvě kola a klasifikován byl jako poslední třiadvacátý. Pokud v neděli nepředvede něco zcela mimořádného, uhájí svůj 23bodový náskok jen těžko. Připomeňme, že za vítězství se bere 25 bodů, za druhé místo 22 atd. A jedou se dvě jízdy. „Cílem bylo zajet těch pár nezbytných kol, abych se kvalifikoval do závodu. Zítra bude úplně jiný den,“ neztrácí naději Herlings, který údajně seděl po zranění pořádně poprvé na motorce až ve čtvrtek doma v Lelystadu. Po odjetých kvalifikacích zamířil v Leonu do nemocnice, kde mu udělali rentgen jeho v červenci zlomené levé nohy. Herlings, který v týdnu oslavil své 22. narozeniny, jede v Mexiku se speciální ochranou své levé nohy, kterou mu z karbonu na míru zhotovila firma Ortema. „Přijeli až k Jeffreymu domů a dělali na tom celou noc. Jsme jim nesmírně zavázáni, bez jejich úsilí a erudovanosti by Jeffrey musel zůstat doma,“ řekl šéf KTM Motosport Pit Beirer. Kvalifikační závod třídy MXGP vyhrál majitel double z Brazílie Němec Max Nagl na tovární Hondě.