Herlings a Prado mají pole position v Lotyšsku

Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing – MXGP) a jeho týmový kolega Španěl Jorge Prado (MX2) zvítězili v kvalifikačních závodech na Velkou cenu Lotyšska, sedmý závod motokrosového mistrovství světa. Domácí favorit a obhájce titulu v dvěstěpadesátkách Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory Racing) se zapletl do hromadného pádu v první zatáčce a dojel až 12. s téměř minutovou ztrátou.

Po posledním závodě v Rusku se i další motokrosová Grand Prix jede na východě Evropy. 1560 metrů dlouhá trať s tvrdým podkladem v Kegumsu už patří mezi zavedené podniky mistrovství světa a v roce 2014 se tady dokonce jel i Motokros národů. Letos jezdce a týmy přivítalo slunečné počasí a teploty až 25 stupňů. Lotyšští fanoušci se těšili hlavně na vedoucího jezdce třídy MX2 a obhájce titulu Paulse Jonasse, ale ten v sobotu k lítosti diváků nebyl tak suverénní, jako v některých letošních předchozích závodech. Od rána byl v trénincích rychlejší jeho mladší týmový kolega u Red Bull KTM Factory Racing Jorge Prado. Španěl už dopředu hlásil, že Kegums patří mezi jeho nejoblíbenější tratě. A byl také nejrychlejší ve volném tréninku (Jonass až 10.) a později také v měřeném. V něm už se Jonass posunul aspoň na druhou pozici.

Kvalifikační závod, který určuje postavení na startu nedělních jízd, patřil už kompletně Pradovi. Udělal holeshot a vedl od začátku až do konce. Jonass na druhé straně šel v první zatáčce k zemi spolu s dalšími spolufavority Jihoafričanem Calvinem Vlaanderenem (Honda HRC), Australanem Jedem Beatonem (F&H Racing Team) a hlavně Dánem Thomasem Kjerem Olsenem (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing), který v Kegumsu vyhrál dvěstěpadesátky vloni. Za těchto okolností Prado neměl v čele soupeře a vyhrál s náskokem šesti sekund na Brita Bena Watsona (Yamaha) a Australana Huntera Lawrence (Honda). Jonass se pak snažil, co to šlo, ale trati, na které se špatně předjíždí, to stačlo jen na konečné dvanácté místo. "Nevím, čím to je, ale v sobotu tady v Kegumsu mám vždycky nějaké problémy. Asi je tím tlakem, který v domácím prostředí cítím. V neděli se to pokaždé zlepší. Teď se taky cítím na trati i na motorce dobře a ze závodů nemám žádné obavy," uvedl v cíli Jonass.

Suverenitu Prada ve dvěstěpadesátkách zopakoval ve vyšší třídě MXGP Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing). Lídr šampionátu je v parádní formě, z posledních tří závodů dva vyhrál s bilancí 1-1 a také v Lotyšsku má nakročeno ke skvělému výsledku. V sobotním kvalifikačním závodě udělal masivní holeshot, a pak už se jen vzdaloval svým soupeřům, Jako druhý dojel s 50sekundovou ztrátou vítěz z Ruska Belgičan Clement Desalle (Kawasaki) a třetí skončil devítinásobný mistr světa a Herlingsův týmový kolega u KTM Ital Antonio Cairoli. "Je to paráda. Bylo to lehké vítězství jako procházka v parku. Mám Kegums rád a také dnes se mi tady od rána hodně dařilo. Přesně tak chci jet i v neděli," radoval se v cíli Herlings. V první jízdě vloženého závodu evropských stopědvacítek se opět skvěle prosadil český mladík Petr Polák (JD GUNNEX KTM Racing), když dojel čtvrtý. Celkově je před nedělní druhou jízdou už šestý.

Kvalifikační závody na Velkou cenu Lotyšska

MX2: 1. Jorge Prado (ESP, KTM), 24:09.314; 2. Ben Watson (GBR, Yamaha), +0:06.149; 3. Hunter Lawrence (AUS, Honda), +0:16.130; 4. Conrad Mewse (GBR, KTM), +0:18.654; 5. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:25.607; 6. Henry Jacobi (GER, Husqvarna), +0:31.270; 7. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:42.455; 8. Ruben Fernandez (ESP, Kawasaki), +0:44.122; 9. Alvin Östlund (SWE, Yamaha), +0:46.279; 10. Calvin Vlaanderen (RSA, Honda), +0:47.834....23. Richard Šikyňa (SVK, KTM) + 1:19.324

MXGP: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 25:15.963; 2. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:50.350; 3. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:52.955; 4. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:53.967; 5. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:56.432; 6. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), +0:59.992; 7. Tim Gajser (SLO, Honda), +1:01.824; 8. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +1:02.220; 9. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +1:03.219; 10. Maximilian Nagl (GER, TM), +1:09.757...31. Tomasz Wysocki (POL, KTM) -11 kol