Herlings a Olsen vládli lotyšskému Kegumsu

Vítězi Velké ceny Lotyšska, sedmého závodu motokrosového mistrovství světa, se v lotyšském Kegumsu stali tovární jezdec KTM, Nizozemec Jeffrey Herlings (MXGP), a Dán Thomas Kjer Olsen na Husqvarně ve třídě MX2. Do čela MS kategorie MXGP se po pádu a bodovém výpadku Slovince Tima Gajsera (Honda) dostal Ital Antonio Cairoli na další tovární KTM.

Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing Team) si musel vydřenou bednou v posledním závodě v domácím Valkenswaardu hodně nakopnout sebevědomí. Po mizerném začátku sezony se zvedl ze dna a v Lotyšsku dominoval už od soboty, když si zajistil v kvalifikačním závodě třídy MXGP pole position. Dopomohla mu k tomu i charakteristika trati v Kegumsu, která byla vystavěna v borovicovém háji na pískovém podloží. A Herlings jako každý Nizozemec písek rozhodně umí. Za ním skončili v kvalifikaci Němec Maximilian Nagl (Husqvarna) se ztrátou 2,5 sekundy a Belgičan Jeremy Van Horebeek (Yamaha). Ten už měl odstup přes dvanáct sekund. Až čtvrtý dojel úřadující mistr světa a dosavadní lídr průběžné klasifikace Slovinec Tim Gajser (Honda). Herlings si vyjel své vůbec první pole position po svém přestupu do kategorie MXGP. Ve třídě MX2 vyhrál kvalifikační závod Dán Thomas Kjer Olsen (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing Team), který potvrzuje, že je nejpříjemnějším překvapením letošní sezony.

Kvalifikační závod MXGP: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 24:13.369; 2. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), +0:02.519; 3. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:12.188; 4. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:14.811; 5. Jevgenij Bobryšev (RUS, Honda), +0:18.903; 6. Arminas Jasikonis (LTU, Suzuki), +0:23.419; 7. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:24.546; 8. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:31.002; 9. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +0:32.197; 10. Shaun Simpson (GBR, Yamaha), +0:33.297
Kvalifikační závod MX2: 1. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), 24:21.659; 2. Thomas Covington (USA, Husqvarna), +0:04.022; 3. Pauls Jonass (LAT, KTM), +0:05.997; 4. Jorge Prado Garcia (ESP, KTM), +0:12.038; 5. Calvin Vlaanderen (NED, KTM), +0:12.958; 6. Brian Hsu (GER, Husqvarna), +0:17.859; 7. Darian Sanayei (USA, Kawasaki), +0:24.910; 8. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +0:25.952; 9. Brent Van doninck (BEL, Yamaha), +0:34.097; 10. Henry Jacobi (GER, Husqvarna), +0:36.807

Trojnásobný mistr světa dvěstěpadesátek Herlings pokračoval ve svých brilantních výkonech i v neděli, když vyhrál obě jízdy a získal v pořadí už své 62. vítězství v závodě Grand Prix, nicméně první ve třídě MXGP.  Holeshot první jízdy třídy MXGP získal Belgičan Clemente Desalle (Kawasaki), ale Herlings se přes něj brzy přehnal a brzy o jeho triumfu nebylo pochyb. V boji o třetí místo havaroval Gajser, a tak do cíle za druhým Desallem dojel další jezdec tovární Hondy Rus Jevgenij Bobryšev. Ve druhé jízdě Herlings odstartoval opět jako druhý a čekal pět kol, než definitivně zdolal vedoucího Litevce Arminase Jasikonise na tovární Suzuki. Toho ještě později předjel i Antonio Cairoli. Ještě víc než o double Herlingse se ale v depu lotyšské Grand Prix hovořilo o drsném pádu Tima Gajsera ve druhé jízdě, po kterém ho museli odvést v sanitce. Slovinec tak nejenže přišel o vedení v mistrovství světa ve prospěch Cairoliho, ale má také blíže nespecifikované zranění boku. Sportovní ředitel Hondy Roger Harvey ale po výsledcích z rentgenu a skenu tvrdil, že jezdec bude do příští Grand Prix v pořádku. Pořadí Velké ceny Lotyšška znělo po součtu obou jizd Herlings-Cairoli-Bobryšev.

Domácí fanoušci měli v závodě třídy MX2 svého favorita, vedoucího jezdce průběžného pořadí mistrovství světa Paulse Jonasse. Tovární jezdec KTM sice naplnil jejich očekávání, když skončil v první jzdě třetí a druhou vyhrál, na vítězství ve Velké ceně to ale nestačilo. Majitel pole position Dán Olsen totiž zaznamenal bilanci 1-2 a vyhrál svou první Grand Prix v životě. Na bednu v Kegumsu kromě Jonasse a Olsena vyskočil ještě Nizozemec Calvin Vlaanderen (KTM). Jonass zůstává i nadále v čele MS s náskokem 42 bodů na Švýcara Jeremyho Seewera (Suzuki). Olsen už je třetí. V Kegumsu se jel také druhý závod evropských stopětadvacítek. Čech Petr Polák (KTM) v něm obsadil 25. a 22. místo.