Grand Prix ČR, Loket

Loket nad Ohří včera zažil motokrosový svátek. Na zdejší trati se totiž jel třináctý podnik Mistrovství světa. Náročný víkend zde prožili lídři obou mistrovských kategorií. Ital Cairoli (MX1) zápasil s těžkým nachlazením, Francouz Musquin (MX2) měl problémy opačného rázu- přehříval se mu motocykl. Premiérové první vítězství si v kategorii MX1 připsal Belgičan Desalle. Před nádhernou diváckou kulisou si dobře vedli i naši borci. Nejlépe se umístil Filip Neugebauer –celkové 14.místo v MX1.

MX1

Dvacetiletý Belgický závodník Clement Desalle bude na zdejší trať určitě vzpomínat v dobrém. Připsal si zde totiž své premiérové vítězství v seriálu Grand Prix. V první jízdě po startu z pole position dojel druhý, v jízdě druhé dokázal po bezchybném výkonu zvítězit a připsal si tak 47 bodů do celkového hodnocení šampionátu. Němec Maxmilian Nagl z Red Bull KTM Factory Racing, který vyhrál první jízdu s velkým náskokem právě před Desallem, si za hlasitého povzbuzování svých krajanů dojel pro celkové druhé místo. Na bedně oba doplnil David Philippaerts z Yamaha Monster Energy Teamu. Tento Ital zde dokázal loni zvítězit a i letos (třetím místem v obou jízdách) potvrdil, že mu zdejší dráha opravdu „sedí“. Vedoucí závodník v průběžném hodnocení šampionátu, zdravotními problémy sužovaný Antonio Cairoli, si již v Lokti mohl dojet pro světový titul. V první jízdě se však ocitl mimo trať a dojel šestý, v druhém závodě sice „zatahal“ a obsadil druhé místo, přesto se však jeho korunovace odkládá, navíc se jeho náskok před druhým Naglem ztenčil na 45 bodů.
V této třídě bojovali i tři naši jezdci. Nejlépe z nich si vedl Filip Neugebauer, pro kterého je zisk třinácti bodů za 14. a 15. místo zatím největším úspěchem v kariéře. Michal Kadleček startující na divokou kartu zabodoval v obou jízdách a získal 5 bodů za 17. a 20. místo. Jeho výkon byl rozhodně lepší, než koncem května v Anglii a dokázal, že má stále na to, aby bojoval mezi absolutní světovou špičkou. Více již však Michal sám:
„Včera i dnes jsem byl překvapený, jak se mi daří. Do Lokte jsem jel bez formy, nedařilo se mi v mistráku v Šumperku. Kvalifikace vyšla, jsem spokojený, že jsem dvakrát bodoval. První jízda se povedla, ve druhé jsem se zapletl do hromadného pádu čtyř jezdců. Loket jsem bral jako dobrý trénink, a chtěl jsem dokázat lidem, že jezdit umím, a když technika funguje, tak dokážu zajet slušný výsledek. V září se chystám na poslední podnik seriálu MS MX3 do Francie. Titul mistra republiky je ztracený, ale budu čeřit vodu v českým mistráku, abych se umístěním na bedně odměnil sponzorům, a dostal TM do první trojky.“
Smůlu si v Lokti bohužel vybral Jiří Čepelák. Po problémech v první jízdě byl klasifikován jako 26. se ztrátou 5 kol, po startu do druhé jízdy se připletl do hromadné kolize po startu a závod již nedokončil.

Průběžné pořadí po 13.závodě:
1. Cairoli 503, 2. Nagl 458, 3. Philippaerts 428, ...29. Neugebauer 28, 47. Kadleček 5.

MX2

V „MX-dvojkách“ měl podle všech předpokladů kralovat Francouz Marvin Musquin, sedlající tovární KTM v barvách Redbullu. V kvalifikaci sice zvítězil, avšak v prvním závodě dojel druhý, když se musel sklonit před patnáctiletým talentem z Německa- Kenem Roczenem. Druhý závod Musquin přes již výše zmíněné technické problémy nedokončil a jeho náskok v celkovém pořadí tak ztenčil na 20 bodů. Dohromady 43 bodů a celkově první místo tak vybojoval jeho krajan Gautier Paulin na Kawasaki, když v první jízdě dojel čtvrtý a ve druhé dokázal zvítězit. Na druhém místě ho na „bedně“ doplnil Portugalec Rui Concalves, který v obou jízdách obsadil třetí pozici a v celkovém pořadí šampionátu dýchá na záda prvnímu Musquinovi. Na bronzový stupínek, po dobrém výkonu ve druhé jízdě, se v Lokti postavil Xavier Boog.
I v této kategorii jsme měli svá želízka v ohni. Fantastické publikum hnalo vpřed Petra Smitku, Martina Michka, Michaela Špačka i Martina Kohúta. Nejlépe z našich se na celkově 20.pozici umístil Martin Michek. Stálý účastník MS třídy MX2 na továrním stoji TM výborně zajel v první jízdě (16. Místo) a připsal si 5 bodů. Ve druhé jízdě skončil, po problémech s motorkou, na 31. místě.
„Start druhé jízdy nebyl úplně ideální, odstartoval jsem jako 35., a postupně jsem se dostal na dvacáté. Bohužel motorka nevydržela, musel jsem zastavit, a doufám, že do příštího závodu to bude lepší. Kdybych dojel, tak jsem měl našlápnuto na umístění v první dvacítce. Do první jízdy jsem odstartoval jako 22., probíjel se dopředu, ale potřeboval bych více času na lepší umístění. Loket byl můj nejlepší závod v této sezóně, šestnácté místo je dobré, škoda druhé jízdy, mohl jsem být ještě výše. Zbytek sezóny pojedu MS, český motokros družstev a i nabitý motokros národů na TM 450, kam všechny fanoušky motokrosu zvu, pojede se totiž v jámě lvové v Itálii.“

Petru Smitkovi, mohutně povzbuzovanému svým fanclubem, se do první jízdy nepodařilo dobře odstartovat a v jízdě druhé měl technické problémy s motocyklem. I tak bral celkově tři mistrovské body za 20. a 19. místo. Další z našich, Michael Špaček se bohužel na body prosadit nedokázal.
Velké divácké podpory se dočkal i Martin Kohút, suverén českého mistráku třídy MX2. Mezi světovou elitou třídy MX2 se Martin rozhodně neztratil a hned dvakrát bodoval. Stal se tak nejúspěšnějším „našim“ jezdcem třídy MX2. V první jízdě 18. a ve druhé si o stupínek polepšil na 17. místo. Celkově skončil 19. se ziskem sedmi bodů.
„Jsem celkem spokojený, že jsem bodoval v obou jízdách. V sobotu, při kvalifikaci, se mi pokazila motorka, problémy s chladičem, což byla škoda, a musel jsem jet na tréninkové. Start první jízdy se mi povedl mnohem lépe, než v druhé. V první jízdě jsem byl hodně nervózní, nadělal jsem hodně chyb, ale na body to dalo. Druhá jízda již byla lepší, klidnější, ale nepovedl se start.“

Průběžné pořadí po 13. závodě:

1. Musquin 443, 2. Goncalves 423, 3. Paulin 415, ...30. Smitka 33, 38. Michek 14.

Předposlední díl Mistrovství světa v motokrosu pokračuje 30. srpna v nizozemském Lieropu.