GP Švýcarska: Triumfy Herlingse a Paturela

Vítězem Velké ceny Švýcarska, patnáctého závodu motokrosového mistrovství světa, se v královské třdě MXGP stal opět Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing). Dvěstěpadesátkám tentokrát kraloval bilancí 2-1 Francouz Benoit Paturel (Kemea Yamaha Yamalube).

Velká cena Švýcarska se jela na 1650 metrů dlouhé trati s tvrdým povrchem ve Frauenfeldu – Gachnangu. Panovalo ideální počasí, bylo pod mrakem a teploty nepřekročily 24 stupňů. Sobotní kvalifikační závody se staly kořistí lídra šampionátu Itala Antonia Cairoliho (MXGP - Red Bull KTM Factory Racing) a Švýcara Jeremy Seewera (MX2 - Suzuki). Arnaud Tonus (Yamaha), který jel vůbec první domácí Grand Prix v životě, skončil ve třídě MXGP čtvrtý. Český jezdec Jaromír Romančík (KTM) vynechal po Lokti písečný belgický Lommel a znovu se vrátil do seriálu třídy MXGP právě ve Švýcarsku. A v kvalifikaci si vedl skvěle, když si vyjel 19. příčku se ztrátou 1:33.641 minuty na osminásobného mistra světa Cairoliho. Společně s ním se představil i další Čech Martin Michek (KTM), který obsadil 23. pozici s odstupem 1:57.103 min. Kvalifikační závod nedokončil úřadujcí mistr světa třídy MXGP Slovinec Tim Gajser (Honda HRC).

Výsledky kvalifikačních závodů:
MXGP: 1. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 24:05.893; 2. Max Anstie (GBR, Husqvarna), +0:02.108; 3. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:09.866; 4. Arnaud Tonus (SUI, Yamaha), +0:11.573; 5. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), +0:16.075; 6. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:20.636; 7. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +0:21.881; 8. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:23.481; 9. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), +0:25.793; 10. Alessandro Lupino (ITA, Honda), +0:47.391. MX2: 1. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), 24:25.631; 2. Julien Lieber (BEL, KTM), +0:05.008; 3. Pauls Jonass (LAT, KTM), +0:17.551; 4. Darian Sanayei (USA, Kawasaki), +0:18.394; 5. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:19.133; 6. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +0:23.068; 7. Conrad Mewse (GBR, Husqvarna), +0:25.061; 8. Michele Cervellin (ITA, Honda), +0:29.344; 9. Hunter Lawrence (AUS, Suzuki), +0:31.304; 10. Brian Hsu (GER, Husqvarna), +0:37.558.

Navrátilec ze zámoří Arnaud Tonus (velký spodní snímek) si celou sezonu v sedle Yamahy vede skvěle, ale dosud největšího úspěchu dosáhl v první jízdě své domácí Grand Prix, kterou vyhrál za jásotu švýcarských fanoušků způsobem start-cíl. Také o druhém místě nebylo od začátky pochyb, získal ho Brit Max Anstie (Husqvarna). Třetí místo do poloviny závodu držel Francouz Gauthier Paulin (Husqvarna), pak šel před něj na chvíli jeho krajan Romain Febvre na tovární Yamaze, ale nakonec oba zezadu předjel skvěle finišující Cairoli. Šestý skončil Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing), což se později ukázalo jako zásadní pro podium GP.

Start do druhé jízdy měl sice nejlepší Paulin, ale v osmém kole se do čela probojoval vítěz poslední Velké ceny v Belgii, Nizozemec Jeffrey Herlings, a už nikomu nedal šanci. Brzy si vyjel desetisekundový náskok, o druhé místo se poprali Cairoli a Francouzi Febvre s Paulinem. Nejvíc sil a štěstí měl v koncovce Paulin, který ještě stačil najet tři sekundy na třetího Febvrea. Vítěz první jízdy Tonus hned hned v úvodu havaroval, a tak v hodnocení Grand Prix Švýcarska triumfoval Herlings, který měl stejně bodů jako Paulin, ale o jeho vítězství rozhodlo pravidlo o lepší druhé jízdě. V první jízdě MXGP ani jeden z Čechů mistrovské body nevybojoval, i když Romančík byl blízko (21. místo). Zato v jízdě druhé Michek po skvělém startu bral v cíli 17. místo a tedy první 4 body v tomto ročníku mistrovství světa. Seriál stále s velkým náskokem vede Cairoli, který je už blízko k zisku svého devátého titulu mistra světa.

Kromě Tonuse měli švýcarští fanoušci ve hře ještě Jeremyho Seewera ve třídě MX2, druhého muže průběžné tabulky MS. Tovární jezdec Suzuki také vyhrál první jízdu, ale v druhé hned v první zatáčce havaroval. I když se ještě stačil bojovnou jízdou posunout na pátou pozici v cíli, na vítězství v Grand Prix to nestačilo. Vyrovnanější bilanci měl Francouz Benoit Paturel (2-1, malý obrázek vpravo, st. číslo 6). S nimi na bednu si vyskočil i vedoucí muž MS třídy MX2 Lotyš Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory Racing), který dojel tentokrát dvakrát třetí. Ve vloženém závodě mistrovství Evropy stopětadvacítek dojel český mladík Petr Polák (KTM) desátý a 27. a celkově je devatenáctý.