GP Portugalska: Doubly Herlingse a Prada

Stejné vítěze jako minulý závod v Trentinu má i Velká cena Portugalska, pátý závod motokrosového mistrovství světa. Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing - MXGP) vyhrál doublem třídu MXGP a jeho týmový kolega Španěl Jorge Prado zvítězil v obou jízdách dvěstěpadesátek.

Obhájce titulu ve třídě MX2 Lotyš Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory) vyhrál prvních šest jízd letošního mistrovství světa třídy MX2 a vypadalo to, že bude přidávat další triumfy. Teď ale převzal taktovku jeho týmový kolega Jorge Prado. Sedmnáctiletý španělský supertalent vyhrál bilancí 1-2 před týdnem v Trentinu, tento víkend už udělal double v rámci Velké ceny Portugalska v Aguedě. Majitel pole position Prado získal holeshot první jízdy před Američanem Thomasem Covingtonem (Husqvarna) a Australanem Jedem Beatonem (Kawasaki), brzy si vytvořil náskok a v cíli byl první s odstupem pěti sekund na Jonasse. Lotyš zdolal pár soupeřů, včetně Beatona, v závěru sice udělal chybu, ale druhé místo udržel. Thomas Covington, druhý před týdnem v Trentinu, odstoupil ze závodu, údajně se zraněním kolena. Do druhé jízdy ani nenastoupil.

Prado získal holeshot i druhé jízdy před Jonassem, Jihoafričanem Calvinem Vlaanderenem (Honda) a Dánem Thomasem Kjerem Olsenem (Husqvarna), ale zatímco Španěl zářil a navyšoval náskok, jeho lotyšský týmový kolega se propadal a propadal. Svůj zmar korunoval pádem v 11. kole a podruhé po sobě nevystoupil na podium, když celkově skončil až pátý za Olsenem, Beatonem a Britem Benem Watsonem (Yamaha). "Ano!" zakřičel si v cíli druhé jízdy dvěstěpadesátek Prado. „V obou jízdách to šlo lépe, než jsem před startem doufal. Bylo to tady docela ošidné, bylo snadné udělat chybu. Musím poděkovat té spoustě fanoušků, kteří mě přijeli povzbudit ze sousedního Španělska. Byl to perfektní víkend, dva holeshoty a dvě parádní jízdy.“ Jonass stále vede průběžné hodnocení šampionátu s náskokem 14 bodů na Prada. Třetí Olsen ztrácí na lídra už 31 bodů. Slovák Richard Šikyňa v barvách českého týmu JD GUNNEX KTM Racing tentokrát obsadil dvakrát 26. pozici, pokaždé s jedním kolem ztráty.

Nizozemec Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory) má v poslední době formu jako hrom a nestačí mu ani devítinásobný mistr světa a obhájce titulu ve třídě MXGP Antonio Cairoli. V první portugalské jízdě vedl "The Bullet" od startu až do cíle a včetně kvalifikačních závodů vyhrál už pátou jízdu po sobě. Holeshot získal před Slovincem Timem Gajserem (Honda), Italem Cairolim, Francouzem Gauthierem Paulinem (Husqvarna) a jeho krajanem Romainem Febvrem (Yamaha). Zatímco si Herlings získával náskok, Cairolimu na chvíli zhasla motorka a propadl se o několk míst dozadu.

Po čtyřech kolech vedl Nizozemc o dvě sekundy před mistrem světa z roku 2016 Gajserem a Cairoli se probíjel dopředu. Ze závodu odstoupil s poruchou spojky Belgičan Clement Desalle (Kawasaki). Cairoli prokázal svou třídu a nakonec kromě lídra předjel všechny soupeře před sebou, včetně druhého Gajsera, Na vítězného Herlingse měl v cíli ztrátu přes šest sekund. „Start jsem měl dobrý a celá jízda byla znamenitá. Trať byla dost vyčerpávající, brala hodně energie, a tak jsem jel jenom to, abych bezpečně udržel vedení. Doufám, že se mi start podaří i ve druhé jízdě," uvedl Herlings po první jízdě.

Holeshot druhé jízdy ale získal Brit Shaun Simpson (Yamaha), před Febvrem, Cairolim a Herlingsem. Cairoli se ve druhé zatáčce pokusil Herlingse zablokovat, ale Nizozemec se nenechal zaskočit, rychle změnil stopu a šel před něj. Paulin mezitím odstoupil se ztichlým motocyklem. Na konci prvního kola už vedl Herlings před Cairolim, Desallem, Febvrem a Gajserem. Trojnásobný mistr světa dvěstěpadesátek pak začal jezdit o dvě sekundy rychlejší kola než ostatní a v cíli měl náskok 34 sekund na Cairoliho, který si po závodě stěžoval na problémy s otékajícím okem. Třetí skončil Desalle. Pořadí Grand Prix znělo Herlings-Calroli-Gajser (3-5), který svým podiem vyvolal velkou radost u Hondy. Herlings zvýšil náskok v průběžném hodnocení MS na Cairoliho už na 16 bodů. „Bylo to fajn. Měl jsem dobrý start, pak se mě zase snažil Tony odříznout. Je to škoda, nemám rád takový způsob závodění. Náskok 16 bodů nic neznamená, už jsem měl v kariéře větší a přišel jsem o něj. Už se těším za dva týdny do Ruska,“ radoval se Herlings. Polák Tomasz Wysocki (JD GUNNEX KTM Racing) opět nebyl daleko od mistrovských bodů, když bral 23. a 24. místo.