GP Nizozemska: Z Čechů nejlepší v kvaldách Neugebauer

Vítězství Antonia Cairoliho v kvalifikačním závodě třídy MX1 a smůla domácího matadora Jeffreyho Herlingse v kategorii MX2. To byly nejdůležitější momenty úvodního dne motokrosové Velké ceny Nizozemska. Na písečné trati ve Valkenswaardu si v kvalifikacích dobře vedli i Češi startující letos poprvé ve třídě MX3. Nejlepší z nich byl Filip Neugebauer.

Mnohonásobný mistr světa a obhájce titulu Antonio Cairoli sice vyhrál kvalifikační závod třídy MX1 a bude si na velikonoční pondělí jako první vybírat místo u startovacího zařízení, neměl to ale tak jednoduché. Po celou dobu mu na paty vytrvale šlapal jeho kolega u týmu Red Bull KTM Factory Belgičan Ken De Dycker. Oba oranžové motocykly vystartovaly do závodu na dvanáct kol jako rakety a rychle se vzdálily třetímu v pořadí, Belgičanu Clementu Desalleovi (Suzuki). Ten neměl čas dotáhnout se na leadry, protože musel stále bojovat s velkou skupinou dalších jezdců, mezi kterými byli Francouz Gauthier Paulin (Kawasaki), Rus Jevgenij Bobryšev (Honda), Belgičan Jeremy Van Horebeek (Kawasaki) a jeho krajan Kevin Strijbos (Suzuki). Pěkný výkon předvedl Brit Tommy Searle (Kawasaki), který se po zoufalém startu probojoval až na 14. místo v cíli, když v posledním kole udělal i dva z favoritů Němce Maxe Nagla (Honda) a Francouze Stevena Frossarda (Yamaha), kterým se tentokrát příliš nevedlo. Cairoli nakonec dojel do cíle s náskokem téměř čtyř sekund, druhý De Dycker najel na Desalleho dalších osm vteřin. Oba tovární jezdci KTM byli nejrychlejší i v předchozím tréninku.
Nizozemští fanoušci, kteří přijeli podpořit 200procentního favorita třídy MX2 a svého miláčka Jeffreyho Herlingse, museli být v šoku. Obhájce titulu se totiž neobjevil v cíli prvního kola kvalifikačního závodu, respektivě přijel za celým startovním polem s velkým zpožděním. Špatně totiž odstartoval a když se ze zhruba z 15. fleku začal probíjet dopředu, přepálil jednu zatáčku a doslova sešrotoval jeden mantinel. Chvíli bezvládně ležel mimo trať, pak se sice vrátil do závodu, ale později byl diskvalifikován za přijetí cizí pomoci. Závod se tak stal kořistí jeho krajana Glenna Coldenhoffa (KTM). Ten zajel 11 kol v čase 24:10.091 min. Také další dva jezdci na pomyslné bedně jeli na KTM. Francouz Romain Fabvre skončil druhý se ztrátou 2,5 sekundy a Brit Jake Nicholls dojel těsně za ním. Herlings je v poslední době téměř neporazitelný, v neděli byl nejrychlejší jak ve volném, tak v předkvalifikačním tréninku a dával jasně najevo, že v pondělním závodě nebude chtít brát nic menšího než double. Po pádu z kvalifikačního závodu ale v pondělí do první jízdy GP Nizozemska bude startovat z nejméně výhodného místa. Jenom připomínám, že Valkenswaard vynechává mimořádně talentovaný Australan Dean Ferris, který se zranil v předchozím závodě nizozemského mistráku.
Zatímco jezdci MX1 a MX2 jedou po krátkém asijském turné už třetí závod letošního seriálu MS, kategorie MX3 má ve Valkenswaardu svou premiéru a kvalifikační závod nejede (má k dispozici jeden volný trénink navíc). Přihlásilo se tolik jezdců, že museli být rozděleni do dvou skupin. V áčku se představil vloni celkově osmý Petr Bartoš (Orion Litomyšl) a v trénincích se na své KTM vždy pohyboval ve druhé desítce pořadí. V závěrečné kvalifikaci skupiny A si nakonec vyjel 18. pozici, když nejlepšího času dosáhl Estonec Gert Krestinov na Kawasaki. Lépe si vedli Češi v béčku. Celý den se tam mezi nejrychlejšími pohyboval loňský vicemistr světa Martin Michek (KTM), když však šlo do tuhého, zajel v šestém kole závěrečné kvaldy absolutně nejrychlejší čas jeho český krajan a vítěz loňské Velké ceny Německa Filip Neugebauer na Kawasaki. Michek, který nemá písek zrovna v oblibě a vloni ve Valkenswaardu prakticky ztratil šance na titul, figuruje ve výsledkové listině béčka jako šestý, hned za ním skončil nový kolega Petra Bartoše u Orionu František Smola. Další Čech Petr Michalec (UFO Racing – Honda) si ve skupině B zajistil patnácté místo. Dá se tedy říci, že do zítřejšího závodu vyjedou naši jezdci z dobrých startovních pozic a máme se na co těšit.
Svůj první ostrý závod odjely na závěr nedělního programu ženy. Suverénně vyhrála favorizovaná Italka a obhájkyně titulu Chiara Fontanesi na Yamaze. Ze dvou českých závodnic nastoupila na start jen Lucie Simonová a byla klasifikovaná jako 35. s dvoukolovou ztrátou. Druhou jízdu ženy pojedou v pondělí.