GP Německa: Kvalifikační závody pro Cairoliho a Paturela

Pole position pro Velkou cenu Německa v Teutschenthalu, osmý závod motokrosového mistrovství světa, získal ve třídě MXGP italský veterán Antonio Cairoli (KTM). Ve dvěstěpadesátkách se dařilo Francouzi Benoitu Paturelovi (Yamaha). V kvalifikacích se představili také tři čeští reprezentanti.

Ve volném tréninku třídy MXGP byl nejrychlejší Belgičan Jeremy Van Horebeek na tovární Yamaze. V kvalifikačním tréninku se pořadí v čele neustále měnilo. Nejprve vedl k radosti fanoušků Němec Max Nagl (Husqvarna), pak Antonio Cairoli, po něm úřadující mistr světa Tim Gajser ze Slovinska (Honda). Nakonec zajel v závěru nejlepší čas (1:47,460 min.) vítěz posledního závodu MS v lotyšském Kegumsu, Nizozemec Jeffrey Herlings na tovární KTM. Dvěstěpadesátkám nejprve kraloval Belgičan Justin Lieber (KTM), v kvaldě už se ale prosadil talentovaný Dán Thomas Kjer Olsen z týmu Rockstar Energy Husqvarna. V týmu HSF Logistics Motorsport museli před Německem shánět jezdce. Calvin Vlaanderen má zlomený prst a Davy Pootjes zranění ramene. Místo nich byl dočasně angažován Nizozemec Lars van Berkel, jehož dosud největším úspěchem je čtvrté místo z první jízdy v loňském Assenu.

Holeshot kvalifikačního závodu třídy MXGP šel za Gajserem, za ním se vyvezli Cairoli, Francouz Gauthier Paulin (Husqvarna), Van Horebeek a jeho týmový kolega u Yamahy Romain Febvre z Francie. Cairoli nenechal vedoucímu Gajserovi ani metr trati a tlačil na něj tak dlouho, až Slovinec přestřelil skok a skončil v kotrmelcích mimo trať. Osminásobný mistr světa Cairoli se tak dostal do čela, kde zůstal až do konce závodu. Druhé místo dlouho držel Paulin, ale nakonec musel podstoupit svou pozici skvěle z pátého místa finišujícímu Herlingsovi. Závod se tak stal kořistí dua továrního týmu Red Bull KTM Racing Cairoli – Herlings. Z výborné třetí pozice se radoval Paulin. Gajser po pádu chvíli pokračoval, ale nakonec vzdal. Dva čeští reprezentanti dojeli za sebou. Na 22. pozici skončil Martin Michek (KTM) se ztrátou na Cairoliho přes dvě minuty. 23. Jaromír Romančík (KTM) už měl kolo ztráty.

Holeshot kvalifikačního závodu třídy MX2 získal vedoucí muž průběžného pořadí Lotyš Pauls Jonass. Továrního jezdce KTM z prvního rohu následovali Američan Thomas Covington (Husqvarna) a Olsen, v tréninku dobře jedoucí Lieber havaroval. Jonasse brzy předjel Covington, pak i Olsen a nakonec i Francouz Benoit Paturel (Yamaha), takže se zdálo, že v poslední době suverénní lídr seriálu musí mít nějaké potíže. Olsen šel do čela přes havarujícího Covingtona a brzy měl náskok čtyři sekundy. Pak ale také upadl a pokračoval dál na čtvrtém místě.

Když se situace na trati uklidnila, byla v čele dvojice Jonass-Paturel, zatímco Olsen upadl podruhé. Ve finiši prokázal víc rychlosti a rozvahy Paturel. Zvítězil s náskokem šesti sekund na Jonasse a sedmi sekund na zrychlujícího Švýcara Jeremy Seewera (Suzuki). V kvalifikačním závodě dvěstěpadesátek se představil I český jezdec Martin Krč (KTM), který s kolem ztráty obsadil 33. místo. Součástí GP v Teutschenthalu je také závod evropského mistráku třídy do 300 ccm. V první jízdě obsadil osmé místo František Smola jedoucí na českém dvoutaktním stroji ČZ.

10 4 Tonus, Arnaud SUI Yamaha 25:51.310

22 Michek, Martin CZE KTM  27:19.651                                                                                             23 Romančík, Jaromír CZE KTM - 1 kolo