GP Lombardie: Doubly pro Febvra a Anstieho

Vítězi Velké ceny Lombardie na světoznámé trati v italské Mantově, která se jela jako patnáctý závod motokrosového mistrovství světa, se stali Francouz Romain Febvre (Yamaha-MXGP) a Brit Max Anstie (Kawasaki-MX2). Oba vyhráli obě jízdy, mezi zraněné se tentokrát zařadil Belgičan Kevin Strijbos.

Jezdci měli od poslední Velké ceny v belgickém Lommelu třítýdenní odpočinek, takže přijeli do Mantovy pořádně odpočatí a vyléčilo se několik marodů. Hlavně ze začátku sezony vedoucí jezdec třídy MXGP Němec Max Nagl (Red Bull IceOne Husqvarna Factory Racing), kterému 1545 metrů dlouhá trať s tvrdým pískovým povrchem sedla a začal hned úřadovat. V měřeném tréninku byl sice ještě až třetí za Nizozemcem Glennem Coldenhoffem (Suzuki) a Britem Nathanem Watsonem (Husqvarna), ale důležitý kvalifikační závod už vyhrál o téměř tři sekundy před Francouzem Gauthierem Paulinem na tovární Hondě. Třetí místo bral majitel červené číselné tabulky pro lídra šampionátu, další Francouz Romain Febvre (Yamaha). Také ve třídě MX2 získal pole position jezdec jménem Max, tentokrát ale Brit Anstie. Ten je v poslední době ve famózní formě a kvalifikační závod dvěstěpadesátek se svou Kawasaki vyhrál o téměř čtyři sekundy před Švýcarem Valentinem Guillodem, který před Velkou cenou Lombardie potvrdil, že příští sezonu zůstává u týmu Standing Construct Yamaha, ale přejde o třídu výš do MXGP.

Kvalifikační závod MXGP: 1. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), 24:29.839; 2. Gautier Paulin (FRA, Honda), +0:02.852; 3. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:05.589; 4. Christophe Charlier (FRA, Honda), +0:13.961; 5. Filip Bengtsson (SWE, Honda), +0:20.192; 6. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:21.970; 7. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), +0:23.200; 8. Jose Butron (ESP, KTM), +0:32.470; 9. Steven Frossard (FRA, Kawasaki), +0:33.624; 10. Dean Ferris (AUS, Husqvarna), +0:37.328                                                                                                                  Kvalifikační závod MX2: 1. Max Anstie (GBR, Kawasaki), 24:41.942; 2. Valentin Guillod (SUI, Yamaha), +0:03.859; 3. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +0:04.528; 4. Pauls Jonass (LAT, KTM), +0:07.489; 5. Harri Kullas (FIN, Husqvarna), +0:08.702; 6. Damon Graulus (BEL, Yamaha), +0:19.491; 7. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +0:22.579; 8. Brian Hsu (GER, Suzuki), +0:24.295; 9. Adam Sterry (GBR, KTM), +0:36.879; 10. Ivo Monticelli (ITA, KTM), +0:42.096.

Sobota znamenala předčasné ukončení sezony pro dalšího výborného jezdce. Belgičan Kevin Strijbos se svou tovární Suzuki havaroval tak, že si přetrhl vazy na ruce a v pondělí půjde na operaci. Znamená to také, že se nezúčastní Motokrosu národů, na který byl už Belgií nominován. Pojďme ale už k nedělním závodům. Suverénní Max Anstie zopakoval svůj double z Belgie, když vyhrál oba závody třídy MX2. Brit, který je považován za jednoho z největších specialistů na písek, se dostal do vedení krátce po startu první jízdy, ale ve třetím kole havaroval a o pár pozic přišel. Do vedení se tak dostal Lotyš Pauls Jonass (KTM Red Bull Factory), ale Anstie se postupem času do čela probojoval opět. V dramatickém závěru nejprve předjel třetího Slovince Tima Gajsera (Honda) a potom i Jonasse. Ve druhé jízdě už se s tím Anstie vůbec nepáral a po holeshotu vyhrál způsobem stat-cíl, když jel prakticky svůj vlastní závod. Za ním bojovali Jonass s Francouzem Benoitem Paturelem (Yamaha), v závěru se k nim přidal ještě Gajser. Slovinec nakonec oba borce zdolal a druhým místem si pojistil i celkový stříbrný věnec v hodnocení Grand Prix Lombardie. Třetí skončil a poslední místo na bedně získal Jonass. Tři závody před koncem mistrovství světa je v čele Pauls Jonass o pouhé čtyři body před Timem Gajserem. V čele jsou tedy dva závodníci z bývalých zemí socialistického bloku.

Po startu první jízdy třídy MXGP vedli Australan Dean Ferris (Husqvarna) a Rus Jevgenij Bobryšev (Honda). Udrželi se v čele pár kol, pak spadl ze třetí pozice Bobryševův parťák Paulin a od začal zrychlovat Febvre. Jako posledního předjel Bobryševa a od poloviny závodu už bylo rozhodnuto. Vyhrál s náskokem čtyř a půl sekundy. Na třetí pozici se nakonec prodral Belgičan Jeremy Van Horebeek na Yamaze, Paulin ještě stihl dojet čtvrtý. Majitel pole position Nagl přišel o všechny naděje v závaru v první zatáčce po startu, kde se zapletli i Nathan Watson, Todd Waters, Christophe Charlier, David Philippaerts a Tyla Rattray. Němec nakonec stihl dojet alespoň jako osmý. Ošklivou havárii měl Francouz Steven Frossard, kterému museli na nohy pomáhat zdravotníci. Vedoucí muž šampionátu Febvre nakonec napodobil Anstieho a získal v Mantově rovněž double. Druhou jízdu kontroloval už od startu, poodojel ostatním spolu se svým týmovým kolegou u Yamahy Van Horebeekem. Druhou jízdu vyhrál s náskokem přes sedm sekund, třetí místo za Van Horebeekem bral další pískový specialista Brit Shaun Simpson (KTM), v první jízdě pátý. Opět havaroval Paulin, ale dotáhl se zpět na šestou pozici. Febvre vede šampionát třídy MXGP s náskokem víc než sto bodů na Paulina.