GP Francie: První triumf nováčka MXGP Febvra

Mladičký Francouz Romain Febvre nepřestává fascinovat motokrosový svět. Tovární jezdec Yamahy poprvé v kariéře vyhrál Velkou cenu třídy MXGP, navíc svou domácí. Osmý závod mistrovství světa zaznamenal také zranění druhého muže klasifikace Belgičana Clementa Desalla, který bude muset na operaci ramene a jeho ambice tak utrpí pořádnou ránu.

Sobotní kvalifikační závody na úzké, technické trati Villars sous Écot (délka 1550 metrů) s hliněným povrchem patřily Yamaze, jejíž jezdci vyhráli obě třídy. V silnější MXGP exceloval francouzský nováček Romain Febvre z týmu Yamaha Factory Racing Yamalube a dvěstěpadesátky ovládl vítěz posledních dvou závodů Švýcar Valentin Guillod (Standing Construct Yamaha Yamalube). Febvre začínal na supermotu a údajně tato průprava mu hodně ve Villars sous Écot pomohla. Udělal holeshot a pak už před sebe až do cíle nikoho nepustil. Triumf Francouzů dovršil k radosti početných domácích fanoušků Gautier Paulin sedlající tovární Hondu. A to i přesto, že mu ve druhém kole na chvíli ztichl motor. Jezdec ho ale ihned dostal do chodu a probil se znovu až na stříbrnou pozici. Třetí místo bral Paulinův stájový kolega u HRC Rus Jevgenij Bobryšev, až osmý skončil osminásobný mistr světa Ital Antonio Cairoli na tovární KTM.

Ještě hůře ale dopadl druhý muž průběžného hodnocení Belgičan Clement Desalle (Rockstar Energy Suzuki World MXGP), který havaroval a bude muset příští týden na operaci ramene. Holeshot kvalifikačního závodu třídy MX2 šel za Lotyšem Paulsem Jonassem (Red Bull KTM Factory Racing), ale pak odpadl až na sedmé místo. Vedení se ujal Švýcar Guillod, který do cíle najel na druhého Francouze Jordi Tixiera (Kawasaki), úřadujícího mistra světa, přes 11 sekund. Suverén posledních let Nizozemec Jeffrey Herlings (KTM) měl pád, když se pokoušel v úvodu závodu předjet v té chvíli třetího Tixiera. Pak sice předvedl hezkou stíhačku, ale nakonec mu službu vypověděl motor. Sobota proběhla za oblačného počasí a teploty okolo 19 stupňů.

Výsledky kvalifikačních závodů
MXGP: 1. Romain Febvre (FRA, Yamaha), 24:33.984; 2. Gautier Paulin (FRA, Honda), +0:06.508; 3. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda), +0:12.993; 4. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:15.117; 5. Ken De Dycker (BEL, KTM), +0:19.711; 6. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), +0:21.794; 7. Shaun Simpson (GBR, KTM), +0:26.732; 8. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:26.864; 9. Todd Waters (AUS, Husqvarna), +0:36.365; 10. Christophe Charlier (FRA, Honda), +0:36.887
MX2: 1. Valentin Guillod (SUI, Yamaha), 24:08.603; 2. Jordi Tixier (FRA, Kawasaki), +0:11.205; 3. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:13.741; 4. Pauls Jonass (LAT, KTM), +0:30.070; 5. Maxime Desprey (FRA, Kawasaki), +0:31.260; 6. Julien Lieber (BEL, Yamaha), +0:38.583; 7. Jeremy Seewer (BEL, Yamaha), +0:40.931; 8. Damon Graulus (BEL, Yamaha), +0:41.651; 9. Aleksandr Tonkov (RUS, Husqvarna), +0:44.614; 10. Jorge Zaragoza (ESP, Honda), +0:57.784.

Nedělní první jízda MXGP už ale byla o něčem jiném než kvalifikace. Cairoli skvěle zareagoval na startu, udělal holeshot, z první zatáčky ho následovali Paulin a Febvre. Paulin Cairolimu zle zatápěl, ale pak musel odstoupit pro mechanickou závadu. Jeho místo zaujal Febvre, který začal zmenšovat Cairoliho nepatrný náskok. Francouzský mladík udělal vše proto, aby Itala stáhl a předjel, ale do konce závodu už to nestihl a nakonec se spokojil s druhým místem. Překvapením byla třetí pozice, kterou dlouho držel Australan Dean Ferris (Husqvarna). V závěru ale o svůj životní výsledek přišel, když podlehl útoku Bobryševa. Vedoucí muž průběžné klasifikace MS Němec Max Nagl (Husqvarna) měl špatný start a nakonec byl rád, že to dotáhl na šesté místo za pátého Belgičana Jeremy Van Horebeeka (Yamaha). Desalle zkusil jet i se zraněným ramenem, ale pro velké bolesti musel vzdát.

Nagl si všechno vynahradil ve druhé jízdě. Skvěle odstartoval a dlouho vedl, než ho sjel a zdolal Febvre. Talentovaný Francouz pak zcela převzal kontrolu nad závodem, druhou jízdu vyhrál s náskokem 4,5 sekundy a tím pádem, po druhém místě v jízdě první, poprvé v kariéře triumfoval v Grand Prix nejsilnější kubatury. Navíc na vlastní půdě. Nechtěně mu k tomu pomohl i vítěz první jízdy Cairoli, který zkazil start do druhé jízdy a přes všechnu snahu dojel až sedmý. Třetí místo z první jízdy si zopakoval Bobryšev, čtvrté zase Ferris. Pořadí GP Francie tedy bylo Febvre, Bobryšev, Cairoli. Max Nagl nadále vede tabulku MS.

První jízda MX2 patřila třem mužům: Herlings skvěle odstartoval a i z nevýhodné brány se brzy ujal vedení. Soudilo se, že opět našel svou starou formu a ujede ostatním rozdílem třídy, ale v sedmém kole šel přes něj Tixier. Francouz vydržel v pozici leadera čtyři kola, pak podlehl nadšeně jedoucímu majiteli pole position Guillodovi. Závěr už ale znovu patřil vedoucímu muži šampionátu Herlingsovi, který čtyři kola před cílem předjel Guilloda a projel cílem s náskokem 1,7 sekundy. Třetí místo bral Tixier. Herlings o něco později vyhrál i druhou jízdu a doublem zvítězil v celé Grand Prix. Ve druhé rozjížďce mu dlouho dělal zle Slovinec Tim Gajser (Honda), ale Nizozemec udržel chladnou hlavu a po dvou podnicích MS, které patřily Guillodovi, se znovu postavil na nejvyšší podium. Za Herlingsem a Gajserem dojel opět třetí Tixier. Guillod havaroval v prvním kole po kontaktu s Damonem Graulusem. Pak ještě zabral a vybojoval alespoň 13. místo. Stejně tak v prvním kole havaroval v jiném incidentu i Julien Lieber. Herlings nadále vede mistrovství světa s pohodným náskokem přes 100 bodů na Guilloda.