GP Francie: Kvalifikace patřila továrním jezdcům KTM

Ačkoli byli v měřených trénincích na Velkou cenu Francie, devátý podnik motokrosového MS, nejrychlejší Belgičan Clement Desalle (MXGP) a Švýcar Arnaud Tonus (MX2), pole positon nakonec zase získali jezdci továrního týmu KTM. Kvalifikační závody totiž vyhráli Ital Antonio Cairoli a Nizozemec Jeffrey Herlings.

Francouzská Grand Prix na klasické a mezi jezdci mimořádně oblíbené trati v Saint Jean d’Angely uzavírá první polovinu letošního ročníku motokrosového mistrovství světa. V sobotu se jelo za optimálního slunečného počasí s teplotami okolo 21 stupňů na trati s tvrdým podkladem dlouhé 1580 metrů. Kvalifikační závod MX2 nebyl příliš zajímavý. V první zatáčce šel do čela Herlings a po suverénní jízdě si nejprve poradil s dotírajícím Francouzem Romainem Febvrem na tovární Husqvarně, pak si vyjel dostatečný náskok a nakonec i vyhrál o deset sekund před Arnaudem Tonusem (Monster Energy CLS Kawasaki). Právě o druhé místo byl sveden největší boj, když ho nejprve držel Febvre, ale ve třetím kole ho předjel Tonus.
Za třetím Febvrem udržel celý závod čtvrtou pozici další Švýcar, bývalý mistr Evropy dvěstěpadesátek Valentin Guillod na KTM. Stejné to bylo i s pátým místem Herlingsova kolegy u KTM, Francouze Jordi Tixiera. Problémy budou mít v neděli na startu Brit Max Anstie a Australan Luke Styke, kteří pro poruchy nedokončili a budou si tak místa v branách vybírat jako poslední. Další z favoritů Francouz Dylan Ferrandis na Kawasaki měl pád v prvním kole a propadl se až na konec startovního pole, do cíle se stačil probojovat alespoň na 17. příčku. Třináctou pozicí překvapil mladičký Španěl Jorge Zaragoza, který se svou Kawasaki debutuje ve třídě MX2 po přechodu ze seriálu EMX250.
Měřený trénink královské třídy MXGP vyhrál dvojnásobný vicemistr světa Belgičan Clement Desalle (Rockstar Energy Suzuki) časem 1:46.692 min. Za ním se seřadili Francouz Steven Frossard (Kawasaki) 1:47.754, Belgičan Jeremy Van Horebeek (Yamaha) 1:47.759, Brit Tommy Searle (Kawasaki) 1:47.771 a Rus Jevgenij Bobryšev (Honda) 1:47.823. Kvalifikační závod už ale patřil obhájci titulu Cairolimu. Ital zaznamenal jistý holeshot a až do konce závodu na něj nikdo neměl. Také o druhém místě nebylo pochyb, získal ho se ztrátou čtyř sekund Desalle. Begičan, když viděl, že na svého italského soupeře nemá, lehce zpomalil a jel na jistotu. Po startu si dobře vedl i Steven Frossard, ale poměrně rychle přenechal svou třetí pozici Jeremy Van Horebeekovi. První pětku zkompletoval Brit Shaun Simpson na KTM. Zajímavý závod prožil Jihoafričan Tyla Rattray. Jezdec týmu Red Bull IceOne Factory Husqvarna odstartoval okolo desáté pozice, pak se brilantně vytáhl na pátou příčku, ale chyboval a po pádu se zase propadl na patnácté místo. Na domácí závod nebude v dobrém vzpomínat Sebastian Pourcel, který po svělém začátku těžce havaroval a skončil v reklamním poutači. Kvalifikační závod tak nedokončil a o jeho nedělním startu rozhodnou až lékaři.