GP Evropy pro Paulina a Jonasse

Vítězi Velké ceny Evropy v nizozemském Valkenswaardu, šestého podniku motokrosového mistrovství světa, se stali Francouz Gauthier Paulin (Husqvarna) ve třídě MXGP a ve dvěstěpadesátkách dominoval vedoucí muž seriálu Lotyš Pauls Jonass (KTM).

Tradiční písečné peklo na 1550 metrů dlouhé trati v nizozemském Valkenswaardu se letos odjelo za podmračeného počasí, teploty nepřesáhly 12 stupňů. Ve druhé jízdě vloženého závodu mistrovství Evropy stopětadvacítek si spravil chuť po sobotě, kdy nedojel, český jezdec Petr Polák (KTM). V nedělním dopoledním programu obsadil 19. místo se ztrátou 1:40,596 min. na vítěze, kterým se stal Dán Mikkel Haarup na Husqvarně.

Pak už přišla na řadu první jízda MS třídy MX2. Holeshot získal majitel pole position Lotyš Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory), kterého z prvního rohu následovali Belgičan Justin Lieber (KTM), Brit Adam Sterry (Kawasaki) a Dán Thomas Kjer Olsen (Husqvarna). Největší překvapení letošního šampionátu Olsen však udělal chybu a propadl se až na konec startovního pole. V čele se brzy vytvořila osamělá dvojice Jonass, Lieber, která jezdila o sekundu rychlejší kola než soupeři, ostatní jezdci v Top 10 nabírali ztrátu. Ve 4. kole už měli oba vedoucí jezdci náskok osm sekund, na třetího Sterryho se dotáhl Američan Thomas Covington (Husqvarna) a v další rundě ho i předjel. V dalším průběhu závodu Jonass lehce poodjel Lieberovi a Covington zase dalším jezdcům, ale jeho ztráta na Jonasse v 7. kole už činila propastných 19 sekund. Tím bylo rozhodnuto: Jonass si vítězstvím v první jízdě upevnil vedení v seriálu, jeho největší soupeř Švýcar Jeremy Seewer (Suzuki), totiž dojel až čtvrtý, když v druhé polovině jízdy zdolal Sterryho. V prvním kole chybující Olsen se ještě stačil probít zpět do první desítky.

Jonass byl v neděli na písku ve Valkenswaardu neporazitelný. Holeshot druhé jézdy sice získal jeho týmový kolega u Red Bull KTM Factory, španělský mladíček Jorge Prado Garcia, ale hned nato vyjel z tratě. Do čela tak šel Jonass a pak už jen navyšoval svůj náskok. Po odpadnutí Belgičana Liebera pro mechanickou poruchu se na druhé místo dostal Němec s exotickým jménem Brian Hsu (Husqvarna) a dlouho to vypadalo, že svou nenadálou šanci už nepustí. V devátém kole ho ale předjel Švýcar Seewer a o něco později i Belgičan Brent Van Doninck (Yamaha), Dán Olsen a další. Do cíle nakonec dojel druhý tovární jezdec Suzuki Seewer se ztrátou na Jonasse čtyři a půl sekundy a třetí Van Doninck. Bodové pořadí Grand Prix znělo: Jonass-Seewer-Van Doninck. Lotyš vybojoval už čtvrté double v sezoně a vede šampionát s náskokem 19 bodů na Švýcara Seewera.

Holeshot první jízdy třídy MXGP šel za Francouzem Gauthierem Paulinem (Husqvarna), následovalo ho duo továrních Hond Tim Gajser (Slovinsko) a Jevgenij Bobryšev (Rusko). Start nevyšel továrním jezdcům KTM, domácí Jeffrey Herlings jel sedmý a majitel pole position Antonio Cairoli až 15. Italský osminásobný mistr světa ale rychle zabral a ve 4. kole se vydrápal už na 11. pozici. V čele se první kola nic neměnilo, odstupy ale nebyly velké. Ke změnám došlo v kole pátém, kdy Bobryšev dost překvapivě předjel Gajsera a Slovince pak po malém pádu zdolali I Belgičan Jeremy Van Horebeek (Yamaha) a skvěle jedoucí Herlings. V šestém kole už se Cairoli objevil na deváté pozici, když jezdil stejné časy jako druhý Bobryšev, zatímco Paulin v čele si vybudoval náskok přes dvě sekundy. Od osmého kola se vše soustředilo na souboj o třetí místo mezi Van Horebeekem a Herlingsem, kterého povzbuzovaly desetitisíce fanoušků. Ale místo toho, aby šel Nizozemec před Belgičana, oba spolu nakonec dorazili dosud druhého Bobryševa. V 11. kole Rusa předjel Van Horebeek a byl najednou druhý. O kolo to zopakoval i Herlings. Pořadí v cíli znělo Paulin-Van Horebeek-Herlings, Gajser skončil šestý a Cairoli devátý.

Druhá jízda třídy MXGP byla velkým sólíčkem Antonia Cairoliho, který vyhrál systémem start-cíl. Tovární jezdec KTM získal holeshot, a pak už jen navyšoval svůj náskok. Po startu se za ním vyvezli Bobryšev, Van Horebeek a vítěz první jízdy Paulin. Za nimi vybojovali krásné souboje Herlings, Gajser a mistr světa z roku 2015 Francouz Romain Febvre (Yamaha). Vepředu postupně Paulin zdolal Van Horebeeka, a pak i Bobryševa. Svůj den měl i Herlings, který se pár kol před cílem probil na třetí pozici, stejnou, jakou bral i v první jízdě. Cairoli měl v cíli náskok na Paulina 2,3 sekundy. Za Herlingsem dojel čtvrtý Gajser, kterému to stačilo na udržení vedení v seriálu MS. Bodové pořadí GP Evropy: Paulin-Herlings-Van Horebeek, Cairoli skončil hned za bednou.